2024. május 19., vasárnap

Az egyháznak összetartó ereje van

Templombúcsút ünnepeltek Kúlán

Szent György vértanúra emlékeztek hétfőn Kúlán a róla elnevezett templomban. A bejáratnál elhelyezett kőtábla szerint a templom 1770-ben, Mária Terézia dicső uralkodása alatt épült. Az április 24-én tartott szentmise a szemerkélő eső ellenére is ünnepélyes bevonulással kezdődött.

Juhász György kúlai atya elmondta, a 18. században épült templom a 250. éves évfordulóra teljesen fel lett újítva, így a közösség nagyon szép templomban ünnepelhet.

− Templomunkat Szent György tiszteletére szentelték fel, aki jó példakép, hogy az értékekért küzdeni, harcolni kell, vagy akár még áldozatot is hozni. Amikor 1986-ban Kúlára helyeztek, csaknem 3500 magyar élt a községben, ma jó, ha vagyunk kétezren. A koronavírus-járvány óta a templomba járók száma is csökkent. Megfogyatkozva bár, de megvagyunk, és itt vagyunk – mondta a kúlai plébános.

Hozzátette, a templom építészeti szempontból nem túl különös, belülről viszont csodaszép.

− A dekoráció nagyon szép, s ebben van az igazi értéke. Annak idején cseh festők festették ki, nem tudom, honnak keveredtek ide, de az Osztrák–Magyar Monarchia idején történt, és azóta minden alkalommal ugyanolyan minták vannak a falakon – mondta Juhász György atya.

Szent Györgyöt nagy vértanúnak is nevezi az egyház, jelentősége a középkortól kezdve óriási. Zsúnyi Tibor szenttamási plébános elmondta, az életéről keveset tudunk, inkább legendák maradtak fenn róla.

− Sárkányölő Szent Györgynek is nevezzük, de ez a kifejezés inkább a legendához tartozik. Az erőt, a hatalmat, a Krisztus mellett való kitartást és a gonosz legyőzését is jelenti. Nagyon sok olyan ország van, amely Szent Györgyöt magáénak tekinti, és azért tartják fontosnak, mert olyan hőst látnak benne, olyan kiemelkedő vértanút, aki képes volt az életét adni Krisztusért, annak érdekében, hogy tanúságot tegyen az ő megváltójáról – magyarázta a szenttamási plébános.

Fenyvesi József, a helyi Pasztorális Tanács tagja elmondta, a helyiek minden évben lázasan készülődnek a búcsúra. A templomi kórus erre az alkalomra gyönyörű énekeket gyakorol, a hívek pedig az ünnep előtt kitakarítják és feldíszítik a templomot.

A kúlai templombúcsún Juhász György atya mellett részt vett ft. Brasnyó Ferenc topolyai esperes, kishegyesi plébános, ft. Szungyi Károly óbecsei esperes, adai plébános, ft. Balažević Dušan szenttamási káplán, ft. Zsúnyi Tibor kúlai esperes, szenttamási plébános, ft. Miocs József, a szabadkai Paulinum rektora, ft. Varga Jenő atya, Damjan Kiča görögkatolikus atya és Platon Salak görögkatolikus káplán.

Nyitókép: (Paraczky László felvétele)