2024. május 20., hétfő
XVIII. ATLÉTIKA-VILÁGBAJNOKSÁG, EUGENE

Síkon is versenyképes gátidő

Sporttörténelemnek lehettek szemtanúi a Hayward Field lelátóján ülők a világbajnokság péntek esti programjában, ahol az atlétika egyik legelképesztőbb futása zajlott le. Várható volt egy nagy eredmény női 400 méter gáton Sydney McLaughlintól, aki az elmúlt év során a szám valaha volt legnagyobbjává emelkedett, és csak a múlt hónapban kétszer is tovább faragott a világcsúcson, most pedig Eugene-ben megtette ezt összességében negyedszer is, méghozzá úgy, hogy gigantikusnak mondható 73 századot javított korábbi, 51,41-es etalonját. Hiába volt ott vele a döntőben a szám valaha volt második és harmadik leggyorsabbja, Dalilah Muhammad és Femke Bol is, az amerikai így is egészen más ligában futott, s míg az ezüstérmet szerző Bolnak nem sikerül elérnie célját, hogy először jegyezzen 52 másodpercen belüli időt, McLaughlin 50,68-nál állította meg az órát. Hogy mindezt kontextusba helyezzük, ezzel az idővel a 22 éves amerikai még a 400 méteres síkfutók között is tisztességgel helytállt volna: a gátak nélküli kört fél órával korábban Shaunae Miller-Uibo 49,11 másodperces idővel nyerte meg. McLaughlin még abban a döntőben is megelőzött volna két futót, ráadásul az idei vb női 400-as síkfutóversenyei során is összesen csak kilencen tudtak jobb időt jegyezni, mint ő gáton…

Előzetesen aggódni lehetett a világcsúcsért a női 4×100 méteres döntőben is, hiszen a jamaicaiak a sprintszámokat uraló álomcsapatukkal álltak ki, ám végül nemhogy új rekordot, még a győzelmet sem sikerült megszereznie a Nelson, Thompson-Herah, Fraser-Pryce, Jackson kvartettnek. 41,18-as eredményük ugyan nem volt rossz, ám az amerikaiak kevésbé ismert Jefferson, Steiner, Prandini, Terry összeállítása a tökéletes váltásoknak köszönhetően négy századdal legyőzte őket. Fordult a kocka a férfiak versenyén, ahol az amerikaiak sztárcsapata (Coleman, Lyles, Hall, Bracy) maradt el kis különbséggel a kanadaiak mögött, akiket az idén sérülés és betegség által visszavetett, az egyéni számokban gyengélkedő Andre De Grasse juttatott el a célig.

Így pedig nem valamelyik amerikai vagy jamaicai sprinter lett az első a vb-n, aki két aranyérmet is szerzett. Ez a cím egészen váratlan helyre, a perui Kimberly García Leónhoz került, aki a 20 km után az új gyaloglószámban, az 50-et váltó 35 km-es versenyen is elsőként ért célba, ráadásul a teljes dobogó ugyanúgy festett, mint a rövidebb távon, kissé megkérdőjelezve a szám létjogosultságát.

Az utolsó hétvégére maradt a legkomolyabb szerbiai esélyekkel kecsegtető verseny, a női távolugrás, ám nem sokon múlt, hogy kiütéses vereség legyen a vége. A szombat esti selejtezőből Milica Gardašević nem jutott tovább, hiszen három kísérlete mindegyikében belépett, és közel állt ehhez a kétszeres szabadtéri világbajnoki bronzérmes Ivana Vuleta Španović is, aki két rontás után harmadikra egy biztonsági kísérletre kényszerült, és végül 6,65 méterrel, tizenegyedikként kvalifikálta magát a döntő 12 fős mezőnyébe, akik a mi időnk szerint éjjel küzdöttek meg az érmekért.

Az atlétika-világbajnokság ma hajnalban zárult le az Egyesült Államok nyugati partján található Eugene-ben, kilenc éremosztó azonban még az utolsó napra is maradt.

Eredmények, férfiak, 400 m: 1. Michael Norman (amerikai) 44,29 másodperc, 2. Kirani James (grenadai) 44,48, 3. Matthew Hudson-Smith (brit) 44,66. 800 m: 1. Emmanuel Korir (kenyai) 1:43,71 perc, 2. Dzsamel Szedzsati (algériai) 1:44,14, 3. Marco Arop (kanadai) 1:44,28. 4×100 m: 1. Kanada 37,48 másodperc, 2. USA 37,55, 3. Nagy-Britannia 37,83. Hármasugrás: Pedro Pichardo (portugál) 17,95 m, 2. Hugues Fabrice Zango (Burkina Fasó-i) 17,55 m, 3. Jaming Csu (kínai) 17,31 m. Gerelyhajítás: Anderson Peters (grenadai) 90,54 m, 2. Niraj Csopra (indiai) 88,13 m, 3. Jakub Vadlejch (cseh) 88,03 m. Nők, 400 m: 1. Shaunae Miller-Uibo (bahamai) 49,11 másodperc, 2. Marileidy Paulino (dominikai) 49,60, 3. Sada Williams (barbadosi) 49,75. 400 m gát: 1. Sydney McLaughlin (amerikai) 50,68 másodperc, 2. Femke Bol (holland) 52,27, 3. Dalilah Muhammad (amerikai) 53,13. 5000 m: 1. Gudaf Tsegay (etióp) 14:46,29 perc, 2. Beatrice Chebet (kenyai) 14:46,75, 3. Dawit Seyaum (etióp) 14:47,36. 35 km gyaloglás: 1. Kimberly García León (perui) 2:39:16 óra, 2. Katarzyna Zdziebło (lengyel) 2:40:03, 3. Csie-jang Sencsie (kínai) 2:40:37. 4×100 m: 1. USA 41,14 másodperc, 2. Jamaica 41,18, 3. Németország 42,03. Gerelyhajítás: 1. Kelsey-Lee Barber (ausztrál) 66,91 m, 2. Kara Winger (amerikai) 64,05 m, 3. Haruka Kitagucsi (japán) 63,27 m.