Két év kihagyás után kedden tartotta meg rendes évi közgyűlését a zentai Sportszövetség. Az ülést vezetők kisebb tabuként kezelték azt a tényt, hogy tavaly nem tartották meg a város sportéletének legmagasabb fórumát, sőt, azt sem vették túl jó néven, ha a napirendi pont előtt valaki felemlítette, az igazgatóbizottság még 2006-ból adós a közgyűlésnek, mert a ténykedéséről szóló jelentést nem küldték szét írásban, holott erre döntés született, mint ahogy arról is, hogy a város közép- és hosszú távú sportfejlődéséről szóló javaslatot módosítani kell, mert azt a testület elvetette (arról már nem is szólva, hogy a Sportszövetség székhelyének módosítására a mai napig nem került sor). Szeles Ambrus, a közgyűlés elnöke minderre annyit mondott, hogy nincs mit mondania...
Szóval, vitával kezdődött, s folytatódott is, mert Kopasz Károly, a zentai birkózók leváltott edzője felhívta az egybegyűlteket, mondjanak véleményt arról, legálisnak tekinthetők-e a birkózók megjelent képviselői. Mint kiderült, a megjelent küldöttségnek nincs hitelesített aláírási joga (vagy az a határozat még nem érkezett meg), mint ahogy nem volt a Törtei József nevével fémjelzett vezetőségnek sem. Kiderült tehát, hogy a város egyik legpatinásabb klubjának elvileg nem is lehet(ne) szavazati joga, de mivel más megoldás nem mutatkozott, mégis megadták ezt a lehetőséget Vojnák Sándor új elnöknek, aki egy pillanatban azt javasolta, ha nem szavazhatnak, úgy zárják ki őket a Sportszövetségből.
A napirend
A kezdeti torzsalkodás után az ellenőrző bizottság jelentését és az elnök Törtei igazgatóbizottsági jelentését vitatták meg az egybegyűltek. Ez utóbbival akadt több gond, hiszen kiderült, az utóbbi időben szinte működésképtelen volt a bizottság, mivel egy tagja lemondott, kettő kijelentette, nem akar annak munkájában részt venni (el sem jöttek a közgyűlésre), egy pedig fizetetlen szabadsággal elhagyta az országot. Törtei jelentéséből kiderült, az igazgatóbizottság szinte semmiről nem dönt már érdemben, s felsorolta azokat a vélt jótetteket és hiányosságokat, amelyek bizottságának munkájával hozhatók összefüggésbe. A jelentést többórás vita követte. Kivonatosan:
Matjaž Hočevar, a tekeklub képviselője: „A bizottság miért nem reagált arra, hogy 2007-ben nem hívták össze a közgyűlést?”
Nenad Popov, a kézilabdázók képviselője: „Megnézte-e valaki, hogy a forszírozott klubok mire használták a pénzt?... Mi arra leszünk kényszerülve, hogy más sportágak példájára szétválasszuk a női és férfiszekciót, hátha így több pénzzel támogatják Zentán a kézilabdát. Az illetékesek meg gondolkodjanak el, miért van ez így.”
Molnár Béla, a sportlövők képviselője: „A sportfelelős még arra sem volt képes, hogy fogadja a felügyelőbizottság elnökét... Az igazgatóbizottság 20 megtartott ülése nem tudja megoldani a zentai sport gondjait. Bizalmi szavazást kérünk, mert véleményünk szerint egyesek funkciói a zentai sportban összeférhetetlenek.”
Krebsz Zoltán, a labdarúgók képviselője: „A Zenta Labdarúgóklub megvitatta az igazgatóbizottság utóbbi hároméves munkáját, és arra a megállapításra jutott, hogy nincs megelégedve azzal. Ezért bizalmi szavazást kérünk vele kapcsolatban.”
Szabó Palóc Nándor, a Sportszövetség kollektívájának képviselője: „Együttműködött-e az igazgatóbizottság és a KKT által kinevezett sportbizottság?”
Miša Vujadinović, az igazgatóbizottság lemondott tagja: „Az igazgatóbizottságnak nincs semmilyen beleszólása a pénzek elosztásába, de a bizottság nem ért egyet az eszközök elosztásának módjával.”
Külön vitát váltott ki Táborosi László, a Sportszövetség régi-új titkárának leváltása, majd visszahelyezése. Hočevar szerint törvénytelen a visszahelyezése, mert személyét pályázat útján kell megválasztani. Ehelyett, az igazgatóbizottság hozott annak idején határozatot a leváltásáról, majd most egyhangúlag helyezte vissza funkciójába(???!!!). Megemlítették Horváth Ferenc nevét is, akiről a mai napig nem derült ki, milyen funkciót töltött be a Sportszövetségben („az igazgatóbizottság adott neki felhatalmazásokat” – véli Törtei), kivéve azt, hogy Törtei „jobbkeze” volt, ahogy fogalmazott többször az egykori sportfelelős.
Ekkor már felszólalt Gyura Ferenc is, aki hiányos dokumentációja miatt ugyan nem képviselhette a Kamikaze Karateklubot, de elmondta véleményét: „Az egész Sportszövetségben senki nem dolgozik, malverzációk vannak a pénzek elosztásában, ezért az lenne a tisztességes, ha mindenki lemondana.” Természetesen, a karakteres edző kikezdte Szeles Ambrust is, aki szerinte szándékosan mellőzi és alázza meg klubját, majd összeszedte papírjait, és elment.
A 2006-2007-es pénzügyi jelentést Rózsa Sándor könyvelő ismertette, akinek szavaiból az vehető ki, hogy 2007-ben kevesebb pénz jutott sportra Zentán, mint az előző évben, s a nem rendezett fűtési számlák miatt 930.000 dinár adósság gyülemlett fel.
A sportra szánt pénzeszközök szétosztására tett javaslatra érkezett 17 megjegyzést nem vitatták meg, hanem meghagyták az igazgatóbizottságnak, hogy vitassa meg mindegyiket külön-külön, szeptemberben tartsanak még egy közgyűlést, s a bizottság addigra készítse el az új javaslatot. Ha ezt nem teszi meg a bizottság, úgy tagjait testületileg leváltja a közgyűlés.
A mindenkit kimerítő vitatkozás után bizalmi szavazást tartottak. Hogy ne szaporítsuk a szót, posztján megmaradt a közgyűlés elnöke és az igazgatóbizottság (Danilo Popov új taggal kibővülve) is, az ellenőrző bizottság új tagjává pedig Matjaž Hočevart választották meg egyhangúlag. Ennyi.
A Sportvilág kommentárja
A Sportszövetség közgyűlése ezúttal tényleg bebizonyította, hogy képtelen bármilyen szerepet betölteni a zentai sportban. A megjelent tagok szinte egyetlen konstruktív ötlettel nem álltak elő, ehelyett személyeskedtek és sértegettek. Egyetlen szó nem esett arról, amiért a feltételezések szerint a felnőttek foglalkoznak a sporttal, ezek pedig a gyerekek, és azok szükségletei. E kontextusban nem esett továbbá egyetlen szó sem a sportcsarnokról, s végleg bebizonyosodott, hogy szinte az egész Sportszövetség mihaszna, hiszen a sportklubok a pénzekért közvetlenül állnak sorba a polgármesteri iroda előtt, tehát rajta kívül (Juhász Attila) senki nem dönthet arról, ki mennyit kap. Nem merült fel az a kérdés sem, miként lehet az, hogy egy ekkora községben 4 (!) karate, 1 budo és 1 kung fu klub működik külön-külön, s az sem, miként lehet működtetni komolyan egy úszóklubot (tavaly még a kiemelt egyesületek között volt), ahol nincs edző (fizetetlen szabadságot vett ki), de még egy felelős személy sem, aki a közgyűlésen képviselné a hosszú és sikeres múltra visszatekintő klubot. Nem érkezett felelet arra sem, ki írta alá a 2007-es zárszámadást, a Sportszövetség statútuma még elemi szinten sem lett kijavítva 1999 óta, s az is nagyon tanulságos, hogy még az igazgatóbizottság egyes tagjai sem tartották fontosnak a közgyűlést, mint ahogy további 10 sportklub, még a sporthorgászok sem, akik például 2006-ban az év legjobb felnőtt sportolóját adták. Maga a közgyűlés nem volt kellőképpen előkészítve, s csak arra vigyáztak, gyorsan, fájdalommentesen és lehetőleg vita, kritika nélkül érjen véget.
Mivel a testület mindenkit megerősített pozíciójában, mindez arra vall, hogy a sportklubok elégedettek a vezetők munkájával, tehát ízléstelenek voltak azok a kritikák, amelyekkel évekig illették személyüket.
Megszavazták őket, tehát Zentán ilyen sportot, ilyen sportvezetőket érdemelnek. Ámen.
