A hétvégén megtartották a Kárpát-medencei Összmagyar Diákbajnokság délvidéki selejtezőit asztaliteniszben és először a versenysorozat történetében birkózásban is. Az asztalitenisz-eredményekről és a győztesekről már beszámoltunk, arról viszont nem, hogy pénteken este ismételten körünkben tudhattuk Kű Lajost, a magyarországi Aranycsapat Alapítvány elnökét, egykori válogatott labdarúgót, a bajnokság megálmodóját, akiknek társaságában ott volt Várhidi Pál, az Aranycsapat tagja.
Gyólai Zoltán, a bajnokság délvidéki koordinátora a társas estre meghívta még Törtei Józsefet, a zentaiak Európa-bajnok, olimpiai és világbajnoki érmesét, Mellik Zoltánt, Szerbia női asztalitenisz-válogatottja szövetségi kapitányát és Bajúsz Istvánt, a Zenta valamikori kiváló labdarúgóját. A nagyérdeműt Suhajda Szabolcs, a helyi önkormányzat sportfelelőse is köszöntötte, s később arról is szólt, tenni kell valamit annak érdekében, hogy a gyerekek foglalkozzanak sporttal, hiszen a kimutatások szerint az iskolások mintegy 70 százaléka testi rendellenességgel küzd.
Kű Lajos a bajnokság céljait ecsetelte, s rámutatott arra, a mai nemzedéknek példaképekre van szüksége, akiket a magyar történelemből kell kiválasztani, hiszen kiváló tudósok, művészek és sportolók között válogathatunk. Várhidi Pali bácsi a magyar foci gondjairól, bajairól szólt, kiemelve, hogy az utánpótlás-nevelés szerepe a legfontosabb.
A hazai vendégek közül Mellik Zoltán a Szentpéterváron megrendezett asztalitenisz-Eb-n szerzett friss élményeit és benyomásait osztotta meg a hallgatókkal, Törtei József pedig annak az örömének adott hangot, hogy a birkózást is bevették a diákbajnokságba. Bajúsz István – aki jelenleg a Zenta Labdarúgóklub elnöke – könnyű helyzetben volt, hiszen egyesületében több olyan korosztályos focista van, aki az elmúlt évek során megnyerte a bajnokságot, emellett a klubban igen kemény nevelőmunka folyik, három segédedző vezetésével.
Az esten jelen voltak a tavalyi sakkbajnokaink is, akik úgy gondolják, hogy idén sem lesz nehezebb megnyerni a döntőt, a labdarúgó srácok viszont már nem mertek ilyen merész jóslatokba bocsátkozni, hiszen fociban azért sokkal keményebb a rivalizálás.
A vendégek aztán jó falatok mellett folytatták a beszélgetést, amelynek főszereplője Pali bácsi volt, illetve visszaemlékezései révén Puskás Öcsi, a Sváb, ahogy ők nevezték egymás között a legendás labdarúgót. Addigra már megérkezett Takács Tibor, a Ferencváros alelnöke és dr. Jakabházi László egyetemi tanár, docens is, akire a jégkorong idősebb szerelmesei még élénken emlékezhetnek, hiszen akkoriban parázs csatákat vívott egymással Jugoszlávia és Magyarország.
Élvezetes volt hallgatni a visszaemlékezéseket, hiszen immár alig-alig nyílik lehetőség arra, hogy a londoni 6:3 és a berni 2:3 résztvevőjét hallgathatja valaki, és első kézből tudhattuk meg, mi is történik a magyar foci patinás klubjával, a Fradival.
Távirati formában néhány adalék azokhoz a már ismert dolgokhoz, amelyeket vendégeinktől tudhattunk meg:
„A berni döntőben szabályos gólt semmisítettek meg a magyaroknak. A játékvezető megadta volna, hiszen sípolt és a középpontra mutatott, de beintett a partjelző, s az ő sugallatára semmisítették meg a találatot. Hozzá kell tenni, hogy egy korábbi mérkőzésen ezzel a bíróval vitatkozott igen komolyan össze Grosics Gyula, a Fekete Párduc, s lehet, hogy a sípmesternek ez volt a bosszúja...”
„Puskás Öcsi Madridba 20 kg súlyfelesleggel érkezett, s amikor meglátta őt Santiago Bernabeu, a Real Madrid akkori mecénása, nem akart hinni a szemének. Hogy a legendát mégis leszerződtették, Österreicher Emilnek, a Honvéd egykori szakvezetőjének köszönhette, aki jó barátságban állt Bernabeuval, s nagyobb összegbe fogadtak, hogy Sváb két hónapon belül visszanyeri régi formáját. Puskás ezután Ausztriában edzett egész nap, s két hónap alatt le is adta a súlyfelesleget....”
„Szűcs Lajost, az 1956-ban kivégzett válogatott centerhalfot a Kádár-rezsim nem is akarta halálra ítélni. Az előre elkészített ítélet 8 év fogházról szólt, amiből 2 évet kellett volna neki leülnie, de a labdarúgó addigra olyan idegállapotba került, hogy egyszerűen ráborította a bírói tanácsra az asztalt. Ezután a bírák visszavonultak, halálra ítélték Szűcsöt, s másnap hajnalban ki is végezték, úgyhogy már nem lehetett interveniálni a rettegett Farkas Mihály belügyminiszternél, aki ugyan segíteni akart, de egy telefon után csak annyit mondott: Uraim, ebben az ügyben MÁR nem tudok segíteni...”
„Nagyon furcsa dolgok történnek azóta, amióta az FTC labdarúgó-szakosztályát megvették az angolok. Az Üllői úti székházban egy fallal elválasztották a focit a többi szakosztálytól, s az a szégyen történt meg, hogy Albert Flórián, az aranylabdás Fradi-legenda – akiről elnevezték a stadiont – immár csak a cselédlépcsőn mehet be a klubba, s a labdarúgó-szakosztályba be sem teheti a lábát...”
Lehetne még naphosszat sorolni az érdekesebbnél érdekesebb sztorikat, de erről majd a jövőben. Mert Pali bácsi kiváló egészségnek örvend, s jövőre is visszavárjuk a többi vendéggel együtt!
