2025. május 6., kedd

Vajda, a jégtörő jós

Vajda Attila aranyra váltotta az athéni bronzot – Szenzációs magyar érem kenu kettesben – Ezüst a lányoknak – Kammererék elmentek a Sunjiba

KAJAK-KENU

Azok a magyarok, akiknek nem volt épp más, fontosabb dolguk, biztosan leültek a képernyők elé tegnap délelőtt 9.30-tól, hiszen az olimpia programján az egyik magyar sikersportág következett, a kajak-kenu 1000 és 500 méteres döntői, amelyeken nem mellesleg mindannyian a hőn áhított első pekingi magyar aranyat is vártuk. Az első futam nem sikerült jól, hiszen K1-ben Benkő Zoltán utolsóként lapátolt át a célon, de azután következett az athéni olimpia bronzérmese, Vajda Attila C1-ben, aki – mint tegnap kiderült – már több hónappal ezelőtt borítékolta győzelmét (egy borítékba tette a pekingi végeredményt, melyet a Magyar Televízió stúdiójában bontottak ki). Nos, féltávnál még nem lehettünk annyira biztosak a sikerben, hiszen az üzbég Vagyim Menkov félelmetes sprintbe kezdett, de a taktika bevált, mert Menkov fokozatosan visszaesett, s 750 méter körül már csak az volt a kérdés, vajon Vajda vagy a címvédő spanyol David Cal szakítja át elsőként a képzelt célszalagot. Attila azonban még akkor sem merítette ki teljesen a tartalékait, mert a finisben újabb egy lapáttal rá tudott tenni, és olyan előnnyel nyert, hogy győzelme előtt a vetélytársak csak fejet tudtak hajtani. A magyar kenuzás ezzel 40 év után kapott újra egyéni olimpiai bajnokot, 1968-ban Mexikóban Tatai Tibor nyert utoljára ebben a számban. S nem mellékesen megtört a jég, hiszen a kenus megszerezte Magyarország első pekingi aranyérmét.

Bajnok vagyok! – kiáltott fel Vajda, miután kiszállt a hajóból. – Úgy jöttem ki, hogy nyerni akarok, s köszönöm egy embernek, aki nem lehetett itt, de fentről figyelt engem és az egész csapatot. Köszönöm, Koló! Nagyon sok erőt adott a küzdeni akaráshoz, nagyon nehéz volt az egész verseny, ő végig velem volt, és az utolsó ötvenen már nem kellett hogy velem legyen. Azt nem gondoltam, hogy Pekingben az első magyar aranyérmes leszek, de azt igen, hogy a kajakosok, kenusok között én leszek az első. Az volt a lényeg, hogy a táv elején az elsőkkel menjek, és végét meg tudjam nyomni.

A versenynap magyar kenusikerei azonban ezzel még nem fejeződtek be. Kettesben ugyanis óriási meglepetés született, hiszen a címvédő német Christian Gille, Tomasz Wylenzek főesélyesként szállt vízre, de nem ők nyertek. Az olimpia előtt elhunyt Kolonics György párja, Kozmann György úgy döntött, hogy mégis indul Pekingben a fiatal Kiss Tamással, s ők ketten bejutottak a döntőbe, ami már magában bravúr volt. A futam a várakozásoknak megfelelően folyt, egészen az utolsó néhány száz méterig, amikor a fehérorosz Bahdanovics testvérpár, Andrej és Alekszandr olyan hajrába kezdett, amit már rég nem láttunk. Végül a címvédő németek sem bírták szusszal, a befutónál nekimentek egy bójának, Gille pedig rosszul lett, úgy emelték át a mentőcsónakba, a partra érve el is ájult, így az érmet társa egyedül vette át. De! Miközben legtöbben e két egység csatáját kísérték figyelemmel, az egyes pályán Kozmann és Kiss lépésről lépésre dolgozta le a hátrányát, s mire a többiek felocsúdtak, az elődöntőben látott taktikával már a harmadik helyen voltak, és ha centiméterekkel is, de sikerült megverniük a Constantin Ciprian Popa/Nicolae Flocea kettőst. Szenzációs bronzérem, szenzációs teljesítmény!

Nagyon boldog vagyok, gyönyörű ez a bronzérem. Az motoszkált bennem, lehet, hogy ez lesz életem utolsó futama, és nagyon azt akartam, hogy ez jól sikerüljön! A szokásos taktikát követtük, azaz az alapján mentünk, amit szerdán már egyszer megcsináltunk. Folytatom a kenuzást, de adok egy más lökést az életemnek – nyilatkozta a futam után a rutinos klasszis, Kozmann.

A nap folyamán titkon abban reménykedett minden magyar, hogy Vajda sikerét meg lehet duplázni, akár triplázni. Először a női kajak négyestől vártunk aranyat, ez az egység immár 16 éve nem tudja legyőzni a németeket, akiket ezúttal nem a legendás Birgit Fischer vezetett, hanem unokahúga, Fanny Fischer. Sajnos a németek már a futam rajtján tudtukra adták mindenkinek, a trónfosztásból semmi sem lesz, hiába jött fel a végén valamennyire a Kovács Katalin, Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Janics Natasa kvartett, ezúttal is csak az ezüsttel voltak kénytelenek megelégedni. Pedig:

Csalódott vagyok! Igazából azt éreztem, hogy nem tudtuk megcsinálni azt a pályát, ami bennünk van, és így nagyon rossz kiszállni a hajóból – mondta Kovács letörten.

Hasonló nagy reményekkel vártuk a férfi kajak kettesek versenyét is, hiszen ott a sportág még aktív versenyzői között az egyik legtrófeásabb, a háromszoros olimpiai bajnok Kammerer Zoltán és a szimpatikus óriás, Kucsera Gábor lapátolt. És milyen jól! Féltáv után mintegy két hajóhossznyi előnyük volt már, s akkor még nem is gondoltunk arra, ezt az előnyt akár el is veszíthetik, hiszen könnyedén, utazósebességgel haladtak. Viszont másként gondolta Martin Hollstein és Andreas Ihle, akik óriási irammal dolgozták le a tetemes hátrányt, így senki sem tudta megszorítani őket. Kameráéknak ekkor nyilván már a kedvük is elszállt, ötödikként értek célba. Csalódás („elmentek a Sunjiba” – ahogy a kajakközpontot hívják Peking külvárosában), de reméljük, az 500 méteres távra jobban koncentrálnak, és a kettes pályán legalább akkora előnnyel nyernek, mint amennyivel tegnap vezettek.

A négyesnek – ha lehet – még nehezebb dolga volt. A Sydneyben és Athénban is nyertes Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor kvartettből ugyanis immár csak Vereckei maradt, és a magyar válogató és a „szétlövés” miatt olyan versenyzők ültek egy hajóba, akik világversenyen még nem eveztek együtt. A Sík Márton, Beé István, Vereckei Ákos, Bozsik Gábor négyes mindent megpróbált, ám nem tudtak mit kezdeni a főesélyesekkel, akik közül a kétszeres világbajnok Riszdorfer/Riszdorfer/Vlcek/Tarr összetételű szlovák egység fente legjobban a fogát az aranyra, de számításukat ezúttal is áthúzták, méghozzá a fehéroroszok (Piatrusenka/Abalmasu/Litvincsuk/Makneu), akiknek a nyitónapon ezzel másodszor szólt a himnusz.

Magyar szempontból 1 arany, 1 ezüst és 1 bronzérem a nyitónap mérlege, és nagyon reméljük, hogy ma (szombaton) még nagyobb örömben lesz részünk, hiszen legmerészebb álmainkban újabb három arannyal számolunk...

A német Christian Gille rosszul lett a futam után, azonnal kórházba szállították, ahol intravénás kezelést kapott. A kiszáradás veszélye megszűnt, az éremosztásról lemaradt versenyző állapota stabil

KÉZILABDA

Gallok és vikingek

Az olimpiai férfi kézilabdatorna elődöntőjében nem történt eget rengető meglepetés, nagyjából a papírforma érvényesült. Elmondható ez még akkor is, ha kikapott a címvédő Horvátország, de a torna összképét nézve a franciák végig jobban játszottak, és egy szoros mérkőzésen kihasználták azt, hogy a sakktáblások az 52. perctől (22:22) számítva 7 minutumig eredménytelenek voltak, ők meg hármat berámoltak Mirko Alilović kapujába. Az Európa-bajnok gallok végül 12:11-es félidő után 25:23-ra nyertek.

A másik mérkőzést talán nem kísérte akkora médiafigyelem, mert azt a gyengébb ágnak tartották, de pont ezt használta ki Izland, amely a 2005-ös tunéziai világbajnokság óta (ott bajnokok voltak) magát kereső spanyol csapatot múlta felül. A vikingek tulajdonképpen nem nyújtottak semmi pluszt, hanem csak okosan kihasználták a spanyolok már-már kezdőkre hasonlító hibáit. Az egyébként temperamentumos ibériaiak játékában semmi tűz nem volt, így az északiak az 53. percben már 33:26-ra is vezettek, közben emberhátrányos helyzetekből is könnyen átszelték az ellenfél védőfalát. A nagy előnyt emellett végig megtartották, és 17:15-ös félidő után 36:30-ra győztek.

A bronzmérkőzésen Horvátország és Spanyolország vasárnap 7. óra 30 perckor találkozik, a Franciaország–Izland döntő 9.45-kor kezdődik.

Magyar ember Magyar Szót érdemel