2025. május 6., kedd

Dél-Koreával a bronzért

OLIMPIA - PEKING

Magyarország simán, Dél-Korea izgalmas végjátékban veszített

A női kézilabdatorna elődöntőjében borzasztó idegesen kezdtek a magyarok az oroszok ellen. Mi sem bizonyítja mindezt jobban, mint hogy az első négy megítélt büntetőből Görbicz Anita kettőt kihagyott, Tóth Tímea pedig nem végezte el az előírt 3 másodpert alatt a hetest, így az oroszok 6:3-ra elhúztak, majd a kettős emberelőnyt sem használták ki. Az utolsó reménysugár 6:8-nál villant meg, de ezután támadásban ismét leálltak a magyarok, az oroszok pedig 13:6-ra növelték előnyüket, ráadásul a szélső Vérten Orsolyát úgy kellett levinni a pályáról (az első hírek szerint bokaszalag-szakadást szenvedett). Jevgenjij Trefilov mester dörmögő hangját 15:10-es orosz vezetésnél hallhattuk újra (meg utoljára), de hogy az időkérésben miért kiabált lányaira, nem lehet tudni. Mindenesetre újabb orosz gól született, erre igazi válaszuk nem volt a piros-fehér-zöldeknek, akik jól védekeztek, de támadásban újfent sok hibát vétettek. A továbbiakban az oroszok tartották a 3-4 gólos előnyüket, csak az utolsó percben engedtek fel egy kicsit (21:19, 22:20). A magyar lányok egyébként derekasan küzdöttek, de végig idegesek voltak, és ez rányomta bélyegét a teljesítményükre. Ellenfelük rutinosan tartotta az előnyét, így ők a norvégokkal játsszák a döntőt, a magyaroknak pedig a bronzmeccsen a hátuk közepére sem hiányzó dél-koreaiak jutottak...

Az igazi drámát egyébként a Norvégia–Dél-Korea mérkőzés hozta, amelyen az elején az ázsiaiak, a végén pedig a norvégok vezettek. Az 58. percben úgy tűnt, hogy a skandinávok simán győznek, hiszen az összesen 6 gólt elért Gro Hammerseng góljával 28:25-re elhúztak, de végül mégis kivételesen izgalmasan alakult a vége, mert 4 másodperccel a lefújás előtt a mérkőzés legjobbja, Pil-He Mun (9 gól) egyenlített. A viking lányok azonban villámgyors középkezdés után újra Hammersenghez továbbították a labdát, aki az utolsó bírói sípszóval egy időben megszerezte csapatának a győztes gólt, és ezt némi tanakodás után meg is ítélték az illetékesek. A koreaiak egyébként csak magukat okolhatják a vereségért, mert szokatlanul sok technikai hibát vétettek, a legfőbb fegyverükben, a gyors ellentámadásban pedig messze riválisuk mögött kullogtak, hiszen ezen elem öt kísérletéből hármat értékesítettek, a másik oldalon pedig 14/9 volt a mutató.

A bronzmérkőzést szombaton közép-európai idő szerint 7.30-kor rendezik meg.

A horvát Martina Zubčić lába találkozott a török Azize Tanrikulu arcával az 57 kilogrammos taekwondósok versenye során
Vajda Attila futamgyőztesként jutott a döntőbe

KAJAK-KENU

Teljesítették az elvárásokat

A magyar versenyzők a kajak-kenusok 500 méteres csütörtöki középfutamaiban is teljesítették a tőlük elvártakat, s a Sáfrán/Sáfrán fiatal kenu kettesen kívül valamennyi egység döntős.

Mivel a férfi kajak egyesek előfutamából nem lehetett közvetlenül döntőbe kerülni, Vereckei Ákosnak a többi indulóhoz hasonlóan a középfutamból kellett magát a fináléba kvalifikálnia, és ezt sikeresen meg is tette. A 2000-ben és 2004-ben kajak négyesben olimpiai aranyérmet nyerő versenyző a harmadik helyen végzett futamában (abban a futamban Janics Natasa bátyja, a palánkai születésű, ám horvát színekben versenyző Stjepan Janić nyert). Kenuban Vajda Attila féltávig együtt haladt a mezőny első felével, de azután robbantott, és magabiztosan nyerte meg futamát, így ő is a fináléba jutott. E számban hatalmas meglepetésre csak a negyedik helyen végzett, így kiesett a németek világklasszisa, a szám címvédője, Andreas Dittmer.

Kenu kettesben a Sáfrán testvérek nem jutottak be a kenu kettesek 500 méteres számának döntőjébe. Emlékeztetőül, az ifimezőnyben Európa-bajnok Mátyás és Mihály csak Kolonics György halála után tudták meg, hogy indulhatnak Pekingbe, így tőlük ilyen mezőnyben valóban túl nagy elvárás lett volna a döntő.

Ma a férfiak 1000 m-es és a nők K4 500 m-es döntőjét rendezik a Sunji regattaközpontban. A kenu egyeseknél Vajda Attila, valamint a kajak párosoknál a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor duó egyértelműen aranyérmet akar szerezni, míg a Sík Márton, Vereckei Ákos, Beé István, Bozsik Gábor összeállítású kajakos kvartett a dobogóra tör. A K1-ben érdekelt Benkő Zoltán a 4–6. helyre számít, a Kozmann György, Kiss Tamás kenu kettes pedig már azzal teljesítette pekingi célját, hogy bejutott a döntőbe, de várhatóan mindent el fog követni, hogy ott a lehető legjobb pozícióban végezzen. A nőknél nagy valószínűséggel ismét német–magyar párharcot láthatnak majd a nézők az első helyért, a Kovács Katalin, Szabó Gabriella, Kozák Danuta és Janics Natasa alkotta négyes arra készül, hogy végre megtörje a rivális 1996 óta tartó egyeduralkodását. Magyarország legutóbb 1992-ben Barcelonában nyert ebben a számban olimpiát. A pénteki döntők közép-európai idő szerint 9 óra 30 perckor kezdődnek.

ÖTTUSA

Horváth és Balogh is távol az éremtől

A várakozásokat messze alulmúlva Horváth Viktor a tizenkilencedik, Balogh Gábor pedig a huszonhatodik helyen végzett a férfi öttusázók pekingi olimpiai versenyében. Győzött és ezzel megvédte címét Andrej Mojszejev. Az orosz öttusázó mindössze a második a sportág történetében, aki ismételni tudott, korábban ez a svéd Lars Hallnak sikerült 1952 után 1956-ban. Második lett a litván Edvinas Krungolcas, a dobogó harmadik fokára pedig honfitársa, Andrejus Zadnieprovskis állhatott fel. Az aranyesélyes Horváth négy szám után tizenhatodik volt, Balogh pedig huszadikként kezdte meg a 3000 méteres futást, melynek során még egy kicsit hátracsúsztak (16., illetve 32. hely a számban). Ma a nők versenyét rendezik, a mezőnyben ott lesz az athéni bajnok Vörös Zsuzsanna, illetve Gyenesei Leila is.

Ne tévesszen meg senkit a kép, a 96 kilogrammosok között bronzérmes grúz George Gogshelidze jobb szemével nem kacsint
Vigyázat, otthon ne próbálják utánozni az izraeli Neta Rivkin mutatványát. Ha mégis megteszik, a következményekért nem vállaljuk a felelősséget
Magyar ember Magyar Szót érdemel