2025. május 6., kedd

A szőnyegen és az iskolában is kitűnők

Interjú a zentai Nemes ikrekkel, akik az elmúlt időszakban nem ismernek vereséget a szőnyegen
Nemes Máté és Viktor

Viktor? Máté? Én már évek óta próbálkozok azzal, hogy megkülönböztessem őket, de ez nyilván csak azoknak sikerül, akik nap mint nap együtt vannak velük, együtt edzenek, együtt barátkoznak. Jellembeli különbségek biztosan vannak, de a szőnyegen nem nagy a differencia, mert ha nem az egyik, akkor a másik győz az adott tornán. Mint a két tojás, mondhatnánk, pedig van közöttük különbség: egy kiló Viktor elmondása szerint, de talán csak ennyi, s edzőjük, Zörgő László szerint tudásban és erőben is szinte egyformák. Egyforma jók, tehetnénk hozzá, mert immár nem csak korosztályukban, a serdülők között, hanem az ifi, sőt, a felnőtt mezőnyben is remekelnek. Hogy a nagybecskereki serdülő Eb előtt sugallani szeretnénk valamit alanyaink megválasztásával? Ezt döntse el mindenki maga. Nemsokára meglátjuk...

• Szűk egy év alatt számos versenyt megnyertetek, közülük igen „ütősöket” is, mint például a magyar bajnokságot, a poreči tornát, ahol 20 évesek között bizonyítottatok, s a hazai felnőtt kupát is. Én csak ezeket soroltam fel, de a ti számotokra melyik volt a legemlékezetesebb?

Máté: – Számomra a poreči volt a legnehezebb, épp azért, mert idősebbekkel birkóztam, közöttük az Európa-bajnokságon már érmes magyarországi Molnár Ádámmal. Ez a felnőtt verseny nem volt annyira nehéz...

• Ha jól tudom, Rizvanović óta te vagy a legfiatalabb felnőtt bajnok. Miben vagy te jobb a többieknél?

– Én inkább technikára dolgozok, s könnyen pontot csinálok azokon, akik csak erőből birkóznak.

• Viktor, neked mely verseny volt a legnehezebb?

– Nekem a felnőtt kupa, mert mindjárt Futó Szabolcsra szaladtam. Nagy mérkőzést vívtunk, s véleményem szerint saját hibáim miatt kaptam ki.

• Teher-e az a számotokra, hogy immár a felnőtt mezőnyben is versenyeztek? Nagyobb-e a bizonyítási kényszer?

Máté: – Nem, mert ugyanúgy kell készülni és küzdeni, mint eddig. A lényeg az, hogy élvezzük mindezt, s ha hibázunk, tanuljunk belőle.

• Viktor, most is a fejeteken volt a kapucni. Kinek kell többet fogyasztani, neked, vagy a testvérednek?

– Máténak. Én jól állok ezen a téren. Még akkor is, ha nekem is fogyasztanom kell, mert könnyebben megy. Máté nehezebb nálam egy kilóval.

• Játszadozzunk el azzal a gondolattal, hogy ugyanilyen képességekkel más klubban lennétek. Szerintetek ugyanilyen jó eredmények jöttek volna?

Máté: – Szerintem nem, mert itt borzasztó jó edzőtársak vannak, meg az edző is más. Tapasztalatom szerint a többi edző jobban kiabál, meg szigorúbb. Ez természetesen nem mindig baj, de jobban szeretem, ha nyugodtan magyarázzák el a hibáinkat, mert ebből többet tanulunk.

Viktor: – Mivel a vetélytársaink nagy részével baráti viszonyban vagyunk, természetesen megbeszéljük ezeket a dolgokat. Arról már kevesebbet csacsogunk, kinek milyen eredménye van.

• Tíz „munkaévetek” van a birkózásban. Ennyi kellett az ilyen kirobbanó eredményekhez?

Máté: – Voltak előbb is jó eredmények, de valóban, amióta Frísszel van lehetőségünk edzeni, sokkal gyorsabb volt a fejlődés.

• Közeleg a nagybecskereki serdülő Eb, de ti még jövőre is ebben a korosztályban indulhattok. Van-e magatokkal szemben valami elvárás?

Máté: – Én az idén már szeretnék egy érmet, természetesen ez függ a csoportbeosztástól, az ellenfelektől is.

Viktor: – Nagyjából ismerjük a mezőnyt, de nincs olyan, akit el szeretnénk kerülni. Nekünk jobb, ha erősebbekkel birkózunk. Az Európa-bajnokságon nincsenek már erősek és gyengék, ott mindenkire figyelni kell.

• Babonáitok vannak-e a versenyeken?

Máté: – Én szeretek zsebkendőt hordani. Nem muszáj ugyanazt a zsebkendőt, de szeretem, ha ott van.

• Említettétek, Zentán van kivel edzeni. Milyen közöttetek a győzelmi arány?

Máté: – Vass Tamással is szorosakat birkózunk, de vele talán még elbírok. Más az eset Fehér Dáviddal. Vele nehezen jövök ki.

• Ha már a magyar válogatott Dávidot említitek, könnyen megtörténhet az, hogy az Eb-n két zentai néz egymással farkasszemet, más-más színekben. Hogy lenne ez?

Máté: – Ugyanúgy kellene hozzáállni, mint minden más összecsapáshoz, azzal, hogy vigyázni kell a durvaságokra.

• Tavaly is beszélgettünk néhány szót, s akkor megemlítettétek, mely elemekben kellene még fejlődni. Azóta sikerült-e továbblépni?

Máté: – Parterban elég jól fejlődtem, s már nekem is megy a válldobás.

Viktor: –A parter már nekem is megy, de védekezésben van még csiszolni való, ezenkívül a váltásokra is kell vigyáznom.

• Kitűnő tanulók vagytok. Ha sportkarrieretek még nagyobb lendületet vesz, továbbra is marad idő a tanulásra?

Máté: – Az iskola ugyanolyan fontos, mint a sport. Mindkettőre kell időt szánni.

Viktor: – Elsősök vagyunk az adai műszaki középiskolában, s szeretnénk továbbra is jól tanulni.

• Említettétek, hogy szeretitek a nyugodtabb edzőt. Mi az, ami Zörgő Lászlóban pluszt jelent?

Viktor: – Pont ez a higgadtság. Volt olyan, hogy csikorgattuk a fogunkat, de az is megoldódott.

• Mi a fontosabb: a győzelem vagy a sportszerűség?

Viktor: – Mindkettő fontos, de sportszerűen kell birkózni.

• Máté, most már szinte törvényszerű, hogy legyőzöd a magyarországi versenyzőket. Hogyan viszonyulnak ők ehhez a tényhez?

– Nem örülnek neki, de el kell mondani, nem olyan sima győzelmek ezek, egyik sem. Vigyázni kell, mert egyik versenyen győzhetek, a másikon meg nyugodtan kikaphatok.

• Ha Frísz Krisztián nem Zentán edzene, véleményetek szerint hány százalékkal lenne gyengébb az eredmény?

Máté: –Legalább 20 százalékban, úgy erőben, mint taktikában. Krisztivel edzeni – biztos út az éremig.

Magyar ember Magyar Szót érdemel