2025. május 6., kedd

Cirkusz a cirkuszban

KOMMENTÁR

A semleges nézők számára nem is kezdődhetett volna izgalmasabban a 2009-es Formula-1-es idény, hiszen Melbourne és Sepang is vaskos meglepetésekkel szolgált, s ennek eredményeként egy olyan csapat áll toronymagasan az élen, amelyet a nyáron még a megszűnés veszélye fenyegetett. Természetesen a Hondáról van szó, amely immár a Brawn GP nevet viseli, s amelyet a Száguldó Cirkusz talán legnagyobb mágusa, a zseniális mérnök Ross Brawn vásárolt meg. A hírekben az szerepelt, hogy a csapatért 1 dollárt fizetett, de ez azért még sincs így, hiszen a Honda 100 millió zöldhasúval segítette meg a szakembert, aki immár második alkalommal pezsgőzhetett új csapatával.

Kuncognak tehát a japánok, mert a Honda utódja mellett a Toyota is végre jól muzsikál, a világ nagyobbik része azonban zsörtölődik, hiszen a szurkolók döntő többsége a Ferrarinak, vagy a McLarennak drukkolt az utóbbi években. A két említett istálló azonban katasztrofálisan kezdte az idényt. A McLaren Ron Dennis nélkül is folytatta a ”mi vagyunk az áldozatok”-taktikáját, ám a versenybírák végül mégsem vették be a wokingiak nyöszörgését, s megállapították, Lewis Hamilton szabálytalan fékezésre kényszerítette Jarno Trullit, s nem az olasztól vették el az ausztráliai harmadik helyét, hanem hazudás miatt a McLarent büntették meg.

Később kiderült, hogy a világbajnokot rádión utasították erre, s emiatt Lewis máris több becsmérlő levelet kapott, s megcsappant a nevével fémjelzett pólók és sapkák eladási száma, így brit lapok máris arról cikkeznek, hogy Hamilton nem sokáig bírja még a McLaren bakijait, s jövőre máshová igazolhat.

A Ferrari háza táján sem jobb a helyzet. Bár a L'Aquilában történt katasztrófa most akár hetekre is eltereli Maranellóról a figyelmet, tény, hogy két futam után pont nélkül ágaskodik a csikó, s egyre inkább a hétszeres világbajnok Michael Schumacherre terelődik a szó, aki jelenleg mintegy 5 millió eurót kap tanácsaiért. Nos, a Ferrari egyik védjegyének utasításai eddig förtelmesek voltak, hiszen német lapállítások szerint a melbourne-i edzésen egy megtett kör után ő rendelte ki Felipe Massát, azzal a megindoklással, hogy „óvni kell a szuperlágy gumikat”, ám Massa ideje nem volt elegendő arra, hogy bekerüljön az első 15 közé, így a futamon is esélytelen volt a pontszerzésre. Sepangban még nagyobb baklövést követett el, amikor a 18. körben kihívták Kimi Räikkönent, esőre való gumikat szereltek fel neki, de az ég csak a 21. körben „nyílt meg”, s addigra a finn annyira elkoptatta a gumikat a száraz aszfaltcsíkon (ráadásul körönként mintegy 20 másodperccel maradt le a többiektől), hogy a biztonsági kocsi bejövetelekor egyszerűen kiszállt a kocsijából, átöltözött és elment fagyizni.

Mi történik a két legismertebb csapattal? A vergődés egyik oka az lehet, hogy a FIA főleg Flavio Briatore és Frank Williams sugallatára az eddigi 400 (vagy több) milliós költségvetést 60-90-re limitálta, a másik pedig az, hogy egyszerűen nem végeztek el olyan jó fejlesztéseket, mint a Brawn GP, a Toyota és a Williams, azaz a 2009-es szabályváltozások aerodinamikai elemekre vonatkozó részét másként értelmezték, mint az említett három csapat, amelyek feltették a famózus diffúzorokat, s azokat elmés megoldással a hátsó törési zónával egybeépítve szerelték fel. A többi csapat szerint ezzel nagy, és sportszerűtlen előnyre tettek szert. Az FIA szakemberei ugyan két vizsgálaton is szabályosnak mondták ki az említett elemeket, de négy csapat – a Renault, a Ferrari, a Red Bull és a BMW Sauber – panaszt tett mindkét nagydíj előtt. Az érintettek fellebbeznek, az FIA fellebbviteli bírósága pedig április 14-én tárgyalja majd az ügyet. Érdekes azonban, hogy a Renault szintén kipróbálta az alkatrészt, s ők is jó eredményeket értek el vele, de az összes többi istálló is kísérletezik a diffúzorral. Igaza lehet tehát a háromszoros bajnok Niki Laudának, aki szerint a többieknek egyszerűen keserű a szőlő, hiszen véleménye szerint Brawn autóján számos innovatív, kidolgozott megoldás van, amelyek együttesen teszik nagyon erőssé. A diffúzort egyedüli titokként kiemelni szerinte hülyeség, olcsó kifogás. „A tény az, hogy Ross Brawnék végezték a legjobb munkát” – összegzett röviden Lauda, amely véleményt nagyjából az is alátámasztja, hogy Rubens Barrichello, a Melbourne-ben második helyen befutó brawnos kocsiján már az első kanyarbeli lökdösődés alkalmával összetört a diffúzor, mégis a pódiumon végzett.

Végül szóljunk néhány szót a „mindenhatóról”, vagyis Bernie Ecclestone-ról is, aki már második évtizede zsonglőrködik azon, hogy bármi módon érdekessé tegye a Formula-1-et, még akkor is, ha a mezőnyből erősen kiugrik egy, vagy két csapat. Idén többek között azt is kitalálta, hogy az európai nézők számára követhetőbb időben kezdődjenek a távol-keleti futamok. A cirkuszból azonban cirkusz lett, mert Melbourne-ben a pilóták semmit sem láttak a lemenő nap miatt, Sepangban pedig hiába figyelmeztettek arra, este jön a monszun, s ilyen körülmények között csak akkor lehet befejezni egy versenyt, ha a csapatok James Bond kétéltű csodakocsiját használják. Lehet, hogy Bernie egy pénzügyi zseni, lehet, hogy a Formula–1 az ő révén maradt versenyképes, de tény, hogy mindennek vége szakad egyszer, még az Ecclestone-érának is.

Addig pedig, a Ferrari- és a McLaren-rajongók kibírnak egy-két évet, s végre azok is örülhetnek, akiknek már elegük van a dúsgazdag csapatokból, s az előre lefutott idényekből.

Magyar ember Magyar Szót érdemel