2025. május 20., kedd

Eljátszani a megfogalmazhatatlant

Zomborban tartott hangversenyt Orsovai Hedvig

A minap a zombori születésű Orsovai Hedvig zongoraművész, zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem végzett növendéke tartott hangversenyt a helybeli Petar Konjović zeneiskolában. A programban szerepeltek Mozart-, Liszt-, Debussy-, Ravel-zeneművek.

Az ifjú zeneművész pályafutását mindössze ötévesen kezdte, abban a zombori zeneiskolában, amelybe most elhozta budapesti diplomakoncertjének zenei anyagát, élményét és még egyebet is.

Arról, hogy milyen élmény volt számára Zomborban játszani, milyen tervei vannak és ki, illetve mi minden inspirálja, Hedvig így nyilatkozott:

– Az egyik legjobb koncertélményem volt ez a mostani, ugyanis a közönség háromnegyed részét személyesen ismerem, templomból, családi körből. Budapesten ez a bensőséges élmény nem tud megszületni, hiszen Zombor a szülővárosom. Hozzá vagyok szokva ahhoz, hogy eljátszom a műsort, gratulálnak, szakmai véleményt alkotnak, majd mennek útjukra, ahogy én is. Ez viszont teljesen más volt, mindenki személyesen érdeklődött a hogylétem, a szakmai fejlődésem iránt. Egyébként ezáltal maga a koncert minősége is javult, hogy személyesen a közönségnek játszottam.

Az ifjú zeneművészt ünnepelte a zombori közönség (L. Móger Tímea felvétele)

Az ifjú zeneművészt ünnepelte a zombori közönség (L. Móger Tímea felvétele)

Melyek a további előadói vagy zeneszerzői terveid? 2014-ben, szinte gyermekként kiadtál egy CD-t, amelyen a saját szerzeményeid szerepeltek…

– Elsősorban szeretném folytatni a zongora-tanulmányaimat. Befejezem az alapképzést, júniusban pedig felvételizem a mesterképzésre, amely szintén Budapesten, a Zeneakadémián történik majd. Továbbá szeretnék koncerteket szervezni, részt venni különböző versenyeken.

A zeneszerzés most kissé háttérbe szorult, de továbbra is vannak szerzeményeim. Jelenleg a zongorán van a hangsúly, ugyanis huszonöt éves korig fejlődik a kéz, és addig szeretnék nagyon sokat zongorázni, gyakorolni, de amint a zongorázással révbe érek, következik a zeneszerzés, mint fókusz az életemben.

Mi minden jelent(het) számodra inspirációt, a zeneszerzés terén vagy az előadó-művészetben?

– Festményektől kezdve, természeti jelenségeken át egy-egy megfogalmazhatatlan érzelemig, minden inspirálja az embert. Szerintem a művészet alapja, hogy megpróbálja megfogalmazni azt, ami szavakkal megfogalmazhatatlan. Minden művész próbálkozik, nem mondom magamról, hogy nekem sikerül, de az a cél, hogy minél árnyaltabban visszaadjam azt a ,,megfoghatatlant”.

Hogy választod ki egy-egy koncert zenei repertoárját? 

– Hála Borbély László művész úrnak, aki egyben a főtárgy tanárom is, minden héten új   darabot kell tanulnom fejből, és így nagy repertoár alakul ki, áll rendelkezésemre, amelyből ki tudom válogatni, melyik áll hozzám közelebb, továbbá alkalomhoz illően választok darabot.

Hol hallhatunk játszani a közeljövőben?

– A helyszín még nincs meg, de az már biztos, hogy Budapest környékén lesz egy kamaraestünk a kamaratársammal, cselló és zongora felállásban, ahol Sztravinszkijtől kezdve, szóló darabokon át, sok mindent játszunk – mesélte a sokrétű zeneművész, aki mindemellett énekel is, rendszeresen hallhatjuk őt szólóban énekelni, nemcsak Budapesten, hanem a zombori templomban is. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Orsovai Hedvig a zongoránál (L. Móger Tímea felvétele)