2025. május 22., csütörtök

Mit jelent bátornak lenni?

A Kurázsi mama és gyermekei című előadás első repríze szombaton lesz az Újvidéki Színházban

Az Újvidéki Színházban kedden este mutatták be Bertolt Brecht Kurázsi mama és gyermekei című, háborúellenes drámáját. A főszerepben Szalai Elor Eminát láthatta a közönség, aki az évadban több nagy szerepet is megformált, amelyek sokban különböznek egymástól, de ő mégis kiváló alakításokat nyújtott minden alkalommal. Például az ezt megelőző előadásban, a Nexxtben, Frau Plastic Chicken szerepében láthattuk, ami szintén nem volt egy könnyű feladat, de ő mégis remekül helyt állt. Ez most sem volt másképp, hiszen Kurázsi mama nem egy közönséges asszony, legalábbis nem olyan, akit könnyen meg lehet érteni, így alakját megformázni is nehezebb a színpadon, arról nem is beszélve, hogy a művésznő ezt végig balettcipőkben csinálja végig.

Szalai Elor Emina balettcipőben (Dávid Csilla felvétele)

Szalai Elor Emina balettcipőben (Dávid Csilla felvétele)

– Először azt hittem, hogy Kurázsi mama egy negatív hős, de aztán gyorsan rájöttem, hogy mégsem. Azt gondolom, hogyha egy karakter érzelmes és empatikus, akkor csak pozitív lehet. Tud fájdalmat érezni, nem is beszélve arról, hogy a háborúban él és elveszti a gyermekeit is, én nem látom azt, hogy lehet ebből negatívan kikerülni, hogy lehet valaki ennyi fájdalommal rossz. Én is átéltem pár háborút, emlékszem még arra, amikor a kilencvenes években a menekülteket az iskola tornatermében szállásolták el, de nem fogtuk akkor ezt fel, nem értettem, most már értem és nagyon dühít a tehetetlenség. Nem tudom, hogyan kellene ez ellen harcolni, nonszensz, hogy még mindig ilyen embertelen világot élünk, miközben sokat fejlődött a civilizáció – nyilatkozta Szalai Elor Emina.

Dejan Projkovszki, a rendező (Dávid Csilla felvétele)

Dejan Projkovszki, a rendező (Dávid Csilla felvétele)

Az előadást Dejan Projkovszki rendezte, aki már harmadik alkalommal dolgozott együtt az Újvidéki Színház csapatával, korábban ő rendezte az Anna Kareninát és a III. Richárdot is.

– Korábban is gondolkodtam már azon, hogy megrendezzem a Kurázsi mama és gyermekeit. Minden rendező mikor kiválaszt egy szöveget, azon elmélkedik, hogy mit akar elmesélni vele az embereknek, akik mellett nap, mint nap elsétál. Sajnos ez a mű évről évre még aktuálisabb. Brecht nagy mestere a háborúellenes szövegeknek, én pedig a háborúról akartam beszélni. A bátorság is egy fontos motívuma a darabnak, azt gondolom, bátornak lenni azt jeleni, amikor az embereknek vannak álmaik, és ezekért küzdenek, igyekeznek valóra váltani őket. Mindenki álmodozhat, de nem mindenki képes arra, hogy harcoljon is értük. Azt gondolom, a Balkánon a bátorság azt jelenti, hogy abbahagyjuk a várakozást. Itt mindig várunk valamire, várjuk a szebb napokat, vagy éveket, és így mind Beckett Godotra várva című művének szereplői lettünk. Az a bátorság, ha az emberek a saját kezükbe veszik a dolgokat, ha az a sok szó, amit csak kimondunk, végre megkapja valódi értelmét – mondta a rendező.

Az előadás vizuálisan is lenyűgözhette a közönséget, akárcsak a zenés betétek. A díszlet Valentin Svetozarevnak köszönhető, a zene pedig Goran Trajkoski és Bale Bulatović munkája. A koreográfus Olga Pango volt, aki elmondta, hogy nem félt a kihívásoktól, hiszen a társulat könnyen el tudja sajátítani az új koreográfiákat, igyekezett ötvözni a modernebb mozdulatokat a klasszikusokkal, így megtartva Brecht stílusát is, és újjal is gazdagítani.

– A rendező csapatával már ismertük egymást, így olajozottan ment a próbafolyamat. Tudtuk, mit szeretne megjeleníteni, milyen színházi nyelvet szeretne látni, ez az egész menetet gördülékennyé tette. A szakács karakteréről nem sok jót lehet mondani, de valamikor ő is rendes ember volt, ám a háború őt sem kímélte, és ilyenné tette, amilyen. A valódi bátorság az lenne, ha képesek lennénk nem háborúzni – osztotta meg velünk gondolatait a szakácsot alakító Mészáros Árpád.

Mészáros Árpád, a tábori szakács (Dávid Csilla felvétele)

Mészáros Árpád, a tábori szakács (Dávid Csilla felvétele)

Kurázsi mama gyermekeit három vendégszínész játszotta, Dedovity Tomity Dina, Tóth Dániel és Kőműves Csaba Bence.

– Kurázsi mama gyermekei már a háborúba születnek és ebben nőnek fel, ezt ismerik. Eilif ravasz, agresszív, élvezi a háborút. Ő ezt helyesnek érzi és ez nem változik meg a legvégső pillanataiban sem. Igaz, hogy háborús időkben születtem, de sosem éltem meg azt, hogy milyen is egy háború, ezért el kellett képzelni azokat az érzéseket és gondolatokat, amiket ez kivált egy emberből – mondta Tóth Dániel, Kurázsi mama legidősebb gyermeke.

Ebben az évadban még egyszer, május 24-én lesz megtekinthető az előadás, amire a telt házas bemutató után már csak pár jegy kapható.

Tóth Dániel, Kurázsi mama legidősebb gyermeke (Dávid Csilla felvétele)

Tóth Dániel, Kurázsi mama legidősebb gyermeke (Dávid Csilla felvétele)

Magyar ember Magyar Szót érdemel