2025. július 10., csütörtök

Illetéktelen adatgyűjtés a szakszervezetekről?

Az oktatási minisztérium eljárását bírálják

– Elképedve értesültünk róla a Szerbiai Tanügyi Dolgozók Szakszervezetében (SRPS), de a többi pedagógus-szakszervezetben is, amelyekkel sikerült értekeznünk, hogy az oktatási minisztérium bennünket megkerülve gyűjtött adatokat egyebek közt a szakszervezeti tagságról, s arról, hogy hány tanító, tanár tagja a szervezetnek – közölte lapunkkal Hadži Kovač M. Zdravko professzor, az SRPS főtitkára.

A szakszervezeti vezető szerint az történt ugyanis, hogy az oktatási minisztérium Kovács Cerović Tünde államtitkár kabinetjéből szeptember 6-án továbbított egy kérdőívet Miroslav Stamenkovićnak, az iskolakörzetek koordinátorának, aki ezt eljuttatta az oktatási körzetek vezetőihez. Azok, vélhetően az idő sürgetése folytán, hiszen három nap múlva le kellett adniuk az anyagot, telefonon hívogatták az iskolákat, és az igazgatóktól kapott adatokra hagyatkoztak, a szakszervezeteket pedig nem kérdezték meg. Pedig a kérdések egy része, például az előadók száma a szakszervezetekben, de több egyéb is a szakszervezet illetőségébe tartozik.

– Minderről már csak az ankét lezárása után szereztünk tudomást, így nem tehettünk mást, mint hogy értesítettük az illetékes, vagyis a munkaügyi minisztériumot és az ILO (International Labour Organisation) szerbiai irodavezetőjét. Mind Radmila Vukmirović Katić asszonytól, a munkaügyi miniszter munkaügyekkel megbízott helyettesétől, mind Jovan Protić úrtól, az ILO irodavezetőjétől azt az információt kaptuk, hogy az oktatási minisztériumnak nem állt jogában ilyen módon adatokat gyűjteni a szakszervezeti tagságról, különösen nem az oktatók számáról a szakszervezetekben, azokban ugyanis egyéb, az oktatásban foglalkoztatott személyek is részt vesznek, az oktatási körzetekben pedig a szakszervezetek tagságát nemcsak az általános iskolák és középiskolák, hanem az iskoláskor előtti és a felsőoktatási intézmények alkalmazottai képezik. Emellett számos, egymástól eltérő szervezeti formája él a szakszervezeti szerveződésnek a tanügyben, sőt van, amelyik más néven szerepel az általános szerveződésben, és máson az ágazaton belül. Mindezeket a szakszervezetek alapszabálya rögzíti, tehát nem tartoznak a munkaadóra, vagyis az iskolaigazgatóra – mondja Zdravko Kovač.

A Szerbiai Tanügyi Dolgozók Szakszervezete a többi pedagógus-szakszervezetet konzultálva soron kívüli fogadást kért Zoran Kostić oktatási miniszterhelyettesnél, és éles tiltakozásának adott hangot az adatgyűjtés módja miatt, hangsúlyozva, hogy ha kérdéseikkel közvetlenül a szakszervezeti központokhoz fordulnak, releváns adatokhoz jutnak, az iskolaigazgatók viszont az ankétban feltett kérdések pontatlansága miatt olyan válaszokat adtak, amelyek nem minden tekintetben felelnek meg a valóságnak.

Magyar ember Magyar Szót érdemel