Nem csupán Zomborból, hanem Kúláról, Doroszlóról, Gombosról, Bácskertesről, Bezdánból is érkeztek érdeklődő tanügyi dolgozók kedden este a zombori Magyar Polgári Kaszinóba, ahol a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar dékánja és három prodékánja mutatta be a felsőoktatási intézményt. Az előadásokat követő beszélgetésből kitűnt, az oktatásügyben dolgozók számára fontos volt a Szülőföld Alap által támogatott prezentáció, mert például olyan lényegbevágó kérdéseikre is választ kaptak, hogy akkreditált továbbképzések révén miként őrizhetik meg munkahelyüket az egyre fogyó diáklétszám mellett, miként kerülhetnek alsó tagozatból fölsőbe, vagy éppen hogyan válhatnak kétnyelvű pedagógussá.
Dr. Káich Katalin dékán asszony a magyar tanítóképzés történetét is vázolta a mai Vajdaság területén. Elmondta, hogy ez a képzés 1778-ban kezdődött, Zomborban a szerb, Szabadkán pedig a magyar és a német nyelvű tanítóképzéssel. Kiemelte a hagyományok óriási erejét, hiszen ennek köszönhetően alakulhatott meg 2006-ban Szabadkán a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, ugyanis több mint 230 évig ez a város volt a magyar tanítóképzés letéteményese.
Dr.Czékus Géza tantárgypedagógiai dékánhelyettes és dr. Josip Ivanović docens, oktatási- és tudományügyi helyettes a bolognai folyamatról tájékoztatták a jelenlévőket. Szóltak a képző három akkreditált programjáról. Kiemelték, hogy az oktatás jelentős részét a módszertani képzés teszi ki, ami a hatékony tanítás alapfeltétele, és nevelői szempontból se elhanyagolandó.
A jelenlévőket talán leginkább az érdekelte, hogy milyen jövőképet tud felkínálni a kar a képzései révén, amiről az említettek mellett dr. Takács Márta docens, a pénzügyi és nemzetközi kapcsolatokkal megbízott dékánhelyettes konkrét példákkal szolgált. Beszámolt arról, hogy a Tanítóképző a Juhász Gyula Pedagógiai Karral szervezett képzése útján második diplomához juttatta a már tanítói diplomával rendelkezőket rendezvényszervezői és média-kommunikátor szakon. Kihangsúlyozta, hogy a kar fel kívánja vállalni a kétszakos képzést, s ezen munkálkodik az Újvidéki Tudományegyetemmel együtt az Oktatásfejlesztési Bizottság keretében.
Elhangzott, hogy már a 2011/2012-es tanévben igyekeznek megszervezni azoknak a tanítói oklevéllel rendelkező pedagógusoknak a továbbképzését a matematika szakterületén, akik az iskolákban egyébként is már matematikát tanítanak, szakképesítés nélkül. Az újvidéki természettudományi és Matematikai Karral történtek erről egyeztetések. Itt négyszemeszteres mesterképzés után matematikatanári oklevélhez juthat a hallgató. A dékán asszony elmondta, hogy ezen a téren igyekeznek felzárkóztatni az érdeklődőket, akiknek négy vizsgát kell letenniük a mesterképzésre történő beiratkozáshoz. A matematika tanszék számos előadója magyar, a szabadkai kar matematikusai is oktatnak majd ezen a képzésen. Néhány tárgyat viszont szerbül kell hallgatniuk a jelölteknek, de a diplomájuk följogosítja őket, hogy szerb tagozaton is oktassanak, így hasznuk származhat belőle.
– A reményt hoztuk el – nyilatkozta a Magyar Szónak dr. Káich Katalin a prezentáció végén. – Arra vonatkozóan, hogy hamarosan megoldódik a kétszakos tanárképzés kérdésköre, és akkor sokkal könnyebben jutnak második diplomához azok is, akik már valamilyen tantárgyat tanítanak tanítóképzői diplomával, illetve mérnöki oklevéllel. Azok számára is fontos lesz ez a képzés, akik például fizika vagy technológia szakon végeztek, és most esetleg kémiát tanítanak, de nem számítanak szakembernek, mert hiányzik a pedagógiai megalapozásuk. Ennek megszerzéséhez is meglesz a lehetőség, amit egy pótdiploma igazol, ami alapján biztosabb jövőképet alakíthat ki magának a tanár – mondta egyebek közt a zombori prezentáción dr. Káich Katalin, a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar dékán asszonya.
