Jovan Trifunov, a zombori Veljko Petrović Gimnázium frissen kinevezett igazgatója csütörtökre várta, hogy átveheti irodája kulcsait elődjétől, Branislav Ćurčićtól, akinek lakcímére addigra meg kellett érkeznie a felmentéséről szóló végzésnek. Csütörtökön azonban nem került sor az átadásra. Kérdésünkre Ćurčić elmondta, hogy az irodáját az új igazgató kinevezésekor kiürítette, ám a kulcsot magánál tartja. Kész azok átadására, amint kézhez veszi a felmentéséről szóló végzést.
–Igaz, hogy a gimnázium igyekszik kézbesíteni egy dokumentumot, de azt az iskolaszék fogalmazta meg, engem viszont a Tartományi Oktatási Titkárság vezetője nevezett ki, és csupán ő menthet fel, az iskolaszéknek már régen lejárt a megbízatási ideje – indokolja a késlekedést Ćurčić. Szerinte az egész ügy elült volna, ha kollégája nem kezd éhségsztrájkba, ugyanis nem ez az egyedüli eset, hogy hasonló minta szerint történt igazgatóváltás oktatási intézményekben.
Trifunov igazgató lapunknak kijelentette,dr.Jeges Zoltántartományi oktatási titkár jóváhagyását adta mind a régi összetételű iskolaszék működésére az új megválasztásáig, mind a megbízott igazgató igazgatóvá kinevezéséhez, tehát ő teljes jogú intézményvezető. Nem hajlandó tovább várni hivatali helyisége kulcsára, hatósági jelenlét mellett föl fogja töretni a zárat, és tanúk jelenlétében leltárt készíttet az ott fellelhető tárgyakról, majd birtokába veszi az irodát.
LAZIĆ: TELJESEN LEGITIM
Az ügyben tegnap közleményt adott ki Siniša Lazić, a vkt elnöke. Összefoglalta, hogy a városi képviselő-testület 2011. január 28-i értekezletén kinevezte az iskolaszékeket, kivéve ott, ahol a MNT véleményezésére vártak. A vélemény 2011. február 4-én érkezett meg, így a kérdéses iskolaszékek kinevezésére a következő testületi ülésen lesz mód. A zombori gimnáziumban lezajlott igazgatóválasztás dr. Jeges Zoltán jóváhagyása mellett történt, és teljesen legitim – vélekedik Lazić.
Ezt támasztja alá a birtokunkba jutott, az Oktatásügyi Minisztérium által megfogalmazott, 2010. február 26-án, tehát egy évvel a zombori események előtt kibocsátott törvénymagyarázat, amely alapján a gimnáziumban lezajlott igazgatóváltás törtvényesnek számít. Budimir Žakula szerint éppen ez a törvényértelmezés tette lehetővé több városban a helyi hatalomnak nem tetsző iskolaigazgatók eltávolítását.
A TITKÁRSÁG BELEEGYEZÉSÉT ADTA
Közleményt adott ki a tartományi oktatásügyi titkárság az előállt nemkívánatos helyzet miatt. Leszögezi: „A tartományi oktatásügyi titkárság a zombori Veljko Petrović gimnázium igazgatójának megválasztása kapcsán 2011. február 2-án értesítette a tanintézményt: amennyiben az önkormányzat megkésve nevezte ki az iskolaszéket, illetve, ha a tartományi oktatásügyi titkár nem nevezett ki ideiglenes iskolaszéket, akkor a lejárt mandátumú iskolaszék az oktatási törvény megfelelő szakaszában bizonyos tevékenységeket elvégezhet, ebbe beletartozik a pályázat kiírása, az igazgató kinevezése is, amivel biztosítja az intézmény folyamatos működését.
A titkárság a zombori képviselő-testülethez is levelet intézett ugyanezen a napon, melyben azt kérte, hogy a testületet tájékoztassa, mikor fogja felmenteni a gimnázium iskolaszékének régi tagjait, illetve kinevezni az új összetételt. A zombori képviselő-testület február 9-ei keltezésű értesítésében közölte a tartományi titkársággal, hogy a Magyar Nemzeti Tanács pozitívan bírálta el az iskolaszék tagjainak személyét, és hogy a következő ülésén a képviselő-testület kinevezi a gimnázium iskolaszékének új tagjait. A tartományi oktatásügyi titkár ezek után, felhatalmazásával és kötelességeivel összhangban, beleegyezését adta a gimnázium igazgatójának megválasztásába, amiről március 2-ai keltezéssel végzést hozott. Ezáltal megteremtődtek a feltételek a tanintézmény zavartalan működésére” – áll többek között a közleményben.
Miodrag Protić, a Vajdasági Tanügyi Dolgozók Szakszervezetének elnöke leszögezte, hogy értesülései szerint a politika ártotta bele magát ebbe a nemkívánatos helyzetbe.
– Egyre-másra arról értesülünk, hogy az iskolaszékek a helyi politikum birkózóterepévé válnak, s ez nagyon nincs rendjén, mert a politikának nincs helye az iskolában – szögezte le érdeklődésünkre Protić.
