A zombori Pedagógiai Kar rendezte meg Sava Stojkov ezredik kiállítását. A városban élő művész hatvanöt éves pályafutása során eddig 565 kollektív, és 435 egyéni tárlaton mutatta be műveit. A jubileumi kiállításra tizennyolc év kihagyás után visszatért az üveg alapra való festéshez, nagyméretű alkotásait a vajdasági erdők inspirálták. A nyolcvanöt esztendős alkotóról elnevezett, az egykori szerb tanítóképző épületében kialakított galériában az idén született huszonhárom, üvegre festett alkotása mellett több, korábban ugyanezzel a technikával készült munkáját is kiállították.
A tárlatot Siniša Lazić, a Tartományi Képviselőház alelnöke, a zombori városi képviselő-testület elnöke nyitotta meg.
Sava Stojkov a realista festészet elkötelezettjeként indult művészi pályáján, majd a jugoszláv naiv festészet vonzáskörébe kerülvén a naiv festészet mellett kötelezte el magát, ami esetében jószerével az ezen ábrázolásmód által kiemelten kezelt üvegfestészet technikájára korlátozódott. A naivak technikáját a múlt század hatvanas-hetvenes éveiben szinte kiegyenlítették az üveg alapra festéssel, viszont Sava Stojkov monumentális méretű alkotásait a hetvenes évek kritikája hol a naivak, hol az újrealisták irányzatába sorolták.
Sava Stepanov művészettörténész, a kiállítás katalógusának szerzője, és a tárlat megnyitójának értékelője szerint az alkotó érdeklődése hatvan év múltán fordult újra a vajdasági erdők nyújtotta képi világ felé. A Sikara nevű zombori sétaerdőt 1951-ben temperával festette meg, attól fogva a tájképalkotás különböző szakaszai és technikái alatt ez a motívum búvópatakként rejtőzködött. Most újra fölbukkant, a korábbi múzeumi eleganciával ábrázolt tájképekkel szemben ragyogó mivoltukban örökíti meg a festészet eszközeivel a látványt.
Az üvegre festés egyébként nem csupán technológiailag összetett, hanem tökéletes művészi koncepciót igényel. A szerző legelőbb a szignóját viszi fel az alapra, de tükörírással, tehát visszafelé. S ha mondjuk portrét fest, akkor a szembogarak kerülnek az üvegre, majd rétegekben következik az arc, a háttér, és javításra nincs esély. Aki üvegre fest, annak a fejében nemcsak az ötletnek, hanem a kivitelezés technológiájának készen kell állnia, ő már az első ecsetvonásnál tudja, milyen lesz az alkotása.
Sava Stojkov alkotásai november végéig lesznek megtekinthetők Zomborban, ugyanakkor az év végéig még hat vajdasági, illetve szerbiai városban is láthat a közönség válogatást egyéb műveiből.
