2025. július 11., péntek

Ahol Szenteleky is szenvedett

Szivác

Szivácon alig kétszáz magyar él, húsz éve nincs anyanyelvű oktatás, mégis mintegy hatvan aktív tagja van a művelődési egyesületnek. A hagyományőrzők a tartományi szemlén is bizonyítottak.

A 2002-es lakosság-összeíráskor 425 magyar ajkú lakosa volt Szivácnak. Több mint húsz éve nincs magyar tannyelvű oktatás a faluban, a gyerekek szerb tagozatra járnak, és szerb középiskolába is iratkoznak, mert az anyanyelvi képzéshez nem kaptak alapot.

– A vegyes házasság felénk bevett szokás, olyan aprócska gyermeket nevelő család, amelynek mindkét tagja magyar, talán nincs is a faluban – mondja Varagić Gabriella, a Szenteleky Kornél Magyar Művelődési Egyesület elnöke. Minden gyerek szerb nyelven tanul, mind az általános iskolában, mind a középiskolában. Három éve sikerült elindítanunk az anyanyelvápolást, amire 25 gyerek jelentkezett. Nem volt zökkenőmentes folyamat, probléma volt a pénzeléssel, beindult ugyan az oktatás, de megszakadt. Tavalyelőtt októberben, amikor felújítottuk az egyesületünk épületét, elpanaszoltuk a gondjainkat Pásztor Istvánnak, akinek a közbenjárására tartományi támogatásból folytatódhatott az anyanyelvápolás, amit a szülők és a gyerekek továbbra is igényeltek. Tavaly a Magyar Nemzeti Tanács segítségével fejeztük be a tanévet, és az idén is az MNT-hez fordultunk. Jelenleg még abban sem vagyunk biztosak, hogy egyáltalán az iskolában folytatódhat-e az anyanyelvápolás, a diákok ugyanis két választott tantárgyat vehetnek fel kötelezően, a magyar nyelv pedig már a harmadik lenne. Ez a kérdés korábban nem merült fel.

A Szenteleky Kornél Magyar Művelődési Egyesület szakosztályaiban mintegy hatvanan tevékenykednek. A vezetők különösen fontos eredménynek tartják a vegyes kórus megalakítását, amelyben nők és férfiak, gyerekek és felnőttek együtt énekelnek. Szorgalmasan dolgoznak a táncosok is, akik legutóbb aratószokásokat állítottak színpadra, és ezzel a koreográfiával eljutottak Verbászra, a tartományi folklórszemlére. A 25 tagú néptánccsoport a kúlai Zöldkerék együttessel együttműködve készíti műsorait. Az egyesület tagjai az idén jutottak el először a Gyöngyösbokrétára és a Durindóra.

– A sziváci művelődési egyesületről általában csak a Szenteleky Napok kapcsán beszélnek. Igyekszünk mindent megtenni annak érdekében, hogy munkánkkal segítsük kis magyar közösségünket. Tudjuk, hogy egyesületünk névadója sokat szenvedett és sokat küzdött Szivácon, de sohasem veszítette el az előrevivő lendületét. Ebbéli igyekezetünket tekintve az ő szellemi hagyatékának örökösei vagyunk – szögezte le Varagić Gabriella.

Magyar ember Magyar Szót érdemel