2025. július 11., péntek

Az életciklusok és a judaizmus ünnepei

Kiállítás Zomborban

Még péntekig látogatható a zombori Városi Múzeumban a Zsidó Kultúra Európai Napja alkalmából rendezett kiállítás. A város mindössze negyvenfős vallási közössége az életeseményekhez fűződő vallási ünnepek magyarázatával nyújt betekintést történelmébe és hitvilágába.

Európa 26 országában tizenegyedik alkalommal rendezték meg a Zsidó Kultúra Európai Napját, Zomborban másodízben került rá sor. A Városi Múzeumban rendezett dokumentumtárlat az emberi életet a születéstől a halálig végig kísérő, biblikus eredetű, illetve a természethez kötődő szertartásokat és kötelező érvényű szokásrendet mutatja be és magyarázza. A zsidó közösség hagyományosan zárt életvitelébe betekintést nyújtó összeállítás szemlélteti, hogy számos, ma vallási ünnepnek számító egykori hagyomány a tavasz köszöntéséhez, a nyári aratáshoz és az őszi termény-betakarításhoz kapcsolódik, és hogy belőlük, illetve egyéb hagyományokból a XV. század végére szigorú szokásrend és szertartási forma alakult ki, ami a kiállítást megnyitó Saša Cvejin, a zombori zsidó közösség elnöke szerint szilárd alapként segítette a nemzeti-vallási közösség megmaradását.

A tárlat a gyermekszületés ünnepétől kezdve mutatja be az életszakaszok fontos eseményei köré rendeződő ünnepeket, a körülmetélést (Brit milah), a fiúgyerek felnőtté avatását (Bar micvá), a lányok felnőtté avatását ((Brát micvá), a rituális fürdést (Mikvah), a házasságkötést és a házasságot, a házassági szerződést (Ketuba), a válást, a halált és a temetést, jelentős vallási ünnepeket (Sabbath, Rós hásáná, Jóm kippur), a zarándoklatokkal kapcsolatos ünnepeket (Pészah, Sáuvót, Szukkót), illetve más fontos rituális alkalmakat (Lág baómer, Hanukka, Tu bisvát, Purim). Az ismeretterjesztő kiállítás látogatói alapismereteket szerezhetnek a kóser étkezésről, a böjtről, valamint a zsidóság történelmének néhány fontos állomásáról. A rendezvény nyomatékosan hangsúlyozza Isten és ember szövetségét, illetve antropológiai szempontból is végig kíséri az egyén és a közösség viszonyát.

A tárlat megrendezésében a pancsovai zsidó hitközség nyújtott segítséget a zombori szervezőknek.

Magyar ember Magyar Szót érdemel