2024. május 20., hétfő

Kell a sovén a Tisztelt Házhoz?

Meglepő kijelentést tett a minap Victor Ponta volt miniszterelnök, szerinte szükség van egy nacionalista pártra Romániában. „Modern, szélsőségektől mentes nacionalista pártra gondolok. Nem vagyunk Le Penék helyzetében, mert nincsenek nálunk migránsok” – magyarázta furcsa gusztusát.

Talán nem véletlen, hogy a rendszerváltozás után egy másik miniszterelnök, Petre Roman volt az, aki hasonlóan gondolkodott, és létrehozta a sovén Nagy-Románia Pártot. Az új nacionalista alakulat, az Egységes Románia Pártja (ERP) a Nagy-Románia Párt egykori tagjaiból és a korrupcióval vádolt jelenlegi parlamenti képviselőkből verbuválódott. Jobb és baloldalról egyaránt.

Victor Ponta elismerte, hogy az ERP alapító elnökét, a magyargyűlölő Bogdan Diaconut ő fedezte fel, neki köszönheti az ismertségét,  ma is ellátja hasznos tanácsokkal és ötletekkel. A volt miniszterelnök arról is beszélt, hogy Diaconu valóban túltolta a magyarellenesség szekerét, ekkor távoznia kellett a Ponta vezette Szociáldemokrata Pártból, de azóta megváltozott.

Ennek azonban ellentmond, hogy Diaconu legutóbbi törvényjavaslatát a nyár elején nyújtotta be, ekkor utasította el a Parlament azt az ötletét, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget helyezzék törvényen kívül, és nyilvánítsák terrorista szervezetnek. Diaconu tehát következetes maradt, sovén propagandával akar szavazókat megnyerni a szélsőjobbról.

Az ERP azonban nem csupán a nacionalistáknak kínál megnyilvánulási lehetőséget, hanem a korrupt politikusoknak is kitárta a kapuit. Az őszi (utolsó) parlamenti ciklus előtti napokban tódultak az ERP ernyője alá, azok a képviselők, akiknek jelenlegi pártjuk jelezte bírósági ügyeik miatt nem indulhatnak egy újabb mandátumért a december 11-ei választásokon.

Victor Ponta is félig-meddig hasonló helyzetben van. Korrupció gyanújával vizsgálja az ügyészség. Pártja, a Szociáldemokrata Párt azonban nem határolódott el tőle, hiszen Romániában a politikusok népszerűségi listáját Ponta vezeti. Mindenekelőtt azért, mert legyőzője, az elnökválasztást nyerő Klaus Iohannis, akit megváltóként vártak, fogadtak, a rendszerváltás utáni évek legeredménytelenebb, legkevésbé karizmatikus vezetője.

Felmerült, hogy Victor Ponta belép az ERP-be, sőt, a szélsőséges párt elnöke lesz. Ezt a lehetőséget azonban Victor Ponta cáfolta. Hozzátette viszont, hogy szerinte Romániának és a Szociáldemokrata Pártnak is szüksége van egy nacionalista pártra.

Arra gondolhatott, ha az ERP átlépi a választási küszöböt, a szociáldemokratákat támogatná, így biztosan kormányra kerülnének.

A szélsőségesség szükségességének emlegetése egy szegény és súlyos – noha eltitkolt – gondokkal küszködő országban, játék a tűzzel.