2024. április 30., kedd

Vád alá helyezték Trumpot

A Fehér Ház biztos abban, hogy a szenátusban sikerül tisztázni az elnököt

Megszavazta tegnap a Donald Trump elleni alkotmányos felelősségre vonási (impeachment) eljárást az amerikai törvényhozás (kongresszus) alsóháza (képviselőház). Az elnök elleni intézkedés a harmadik az ország történelmében. Az előző két vádlott megúszta; nem billentették ki őket az elnöki székből, s valószínűleg Trump is marad. Hatalommal való visszaélés és a kongresszusi vizsgálat akadályozása miatt vonták eljárás alá, amely a felsőházban (szenátusban) folytatódik. Ám az ügy itt meg is bukhat. Trump máris puccsról és boszorkányüldözésről beszél.

Két vádpontban is alkotmányos felelősségre vonási eljárás alá vonta tegnap az Egyesült Államok törvényhozásának demokrata párti (ellenzéki) többségű alsóháza az elnököt. A cél Donald Trump megbuktatása, eltávolítása a tisztégéről.

Nancy Pelosi demokrata párti házelnök azzal indokolta meg az eljárást, hogy az elnök „veszélyt jelent a nemzet biztonságára és a választások tisztaságára”. A szavazás után pedig nagyszerűnek nevezte az impeachment megindítását.

Korábban két másik amerikai elnök is ilyen helyzetbe került, ám nem sikerült eltávolítani őket hivataluk éléről. Először 1868-ban indítottak ilyen eljárást Andrew Johnson ellen. A legsúlyosabb vád az volt ellene, hogy törvénytelenül mentette föl a védelmi minisztert. Legutóbb (másodikként a sorban) Bill Clinton vált (1998-ban) az impeachment szenvedő alanyává amiért „helytelen viszonyt” folytatott a Fehér Ház egyik gyakornoknőjével, s ezt sokáig letagadta, vagyis „hazudott az amerikai nemzetnek”.

Trumpot azzal vádolják, hogy személyes politikai haszonszerzésből megzsarolta Volodimir Zelenszkij ukrán államfőt, s ezzel visszaélt hatalmával. Állítólag Kijevnek jóváhagyott amerikai segélyeket tartott vissza, amelyek folyósításáért cserébe (a nyáron) azt kérte Zelenszkijtől, hogy hazája hatóságai indítsanak vizsgálatot Joe Biden és fia ellen, akinek ukrajnai üzleti érdekeltségei vannak. (A demokrata párti Joe Biden volt amerikai alelnökről nem árt tudni, hogy a republikánusok által támogatott Trump fő ellenfele lehet a 2020, évi elnökválasztáson.)

A másik vád szerint akadályozni próbálta az „ukrán ügyben” ellene folyó kongresszusi vizsgálatot. Ezzel pedig a törvények felett állónak tekinti magát. A demokrata (ellenzéki) többségű képviselőház mindkét vádpontot meggyőző szavazattöbbséggel hagyta jóvá.

Az impeachment-eljárás januártól már a szenátusban folytatódik. Abban a testületben, amely gyakorlatilag a bíróság szerepét is eljátssza, és a végső döntést is meghozza. A szenátorok, akik az esküdtek és a bírák feladatát is ellátják, szabályszerű tárgyalásokat folytatnak majd. (Az impeachment nem büntető-, hanem közjogi eljárás, és „csak” az elnök elmozdításáról, esetleg még minden további tisztvégvállalástól való eltiltásáról szól. Az alkotmány a vádemelést és az érintett elmozdítását a tisztségéből akkor teszi lehetővé, ha „árulás, vesztegetés vagy egyéb súlyos bűncselekmény és vétség miatt elítélik”.)

Egy-egy vádpont elfogadásához kétharmados többség kell. Ha a kellő számú szavazat akár az egyik vádpont esetében is összejön, azonnal megbukik az elnök, s már költözhet is ki a Fehér Házból.

Ez a veszély jelenleg nem fenyeget, mivel a szenátusban a Trumpot támogató republikánusok alkotják a többséget. Ergo: nincs kellő számú szenátor ahhoz, hogy idő előtt eltávolítsák tisztségéről. Az eljárás így valószínűleg bukásra van ítélve.

A hercehurca azonban egészen a jövő novemberi elnökválasztásig is eltarthat. Az is valószínűsíthető, hogy az eljárás határozza majd meg az egész választási kampányt. Ez sokat árthat Trumpnak, de akár erősítheti is a pozícióját, kedvezhet az újraválasztásának, miként az Clinton esetében is történt.

A képviselők tegnapi döntését kommentálva a Fehér Ház közleményben hangsúlyozza: az elnök meggyőződése, hogy a szenátus helyreállítja a törvényes rendet, s tisztázza őt a vádak alól. Stephanie Grisham szóvivő a képviselőházi szavazást „az amerikai történelem egyik leggyalázatosabb politikai epizódjának” minősítette. Közölte: a demokraták egyetlen republikánus szavazat és bűncselekményre utaló egyetlen bizonyíték nélkül döntöttek az impeachmentről.

Trump a rá jellemző hisztériával reagált a vádemelésre. Boszorkányüldözésnek és puccsnak nevezve azt megjegyezte: „semmi rosszat nem csináltunk”. Hívei hasonló véleményt fogalmaztak meg. Szerintük hamis feltételezésekre, bizonytalan alapokra épül az eljárás.  Ellenfelei ezzel szemben többé-kevésbé helyes, a demokrácia védelmét szolgáló lépésnek tartják a képviselőház döntését.

A Trump elleni eljárás mélyen megosztja, és két – majdnem azonos nagyságú – táborra osztotta az amerikaiakat. Támogatói szerint az elnök egy összeesküvés és politikai visszaélés ártatlan áldozata. A másik tábor azonban azt állítja, hogy az Ukrajnával és politikai ellenfelével (Joe Bidennel) szemben tanúsított viselkedése súlyos visszaélésnek számít, s ezért mielőbb el kell távolítani tisztségéből.