2024. április 30., kedd

Tunézia forrong

Zavargásba torkollott a meggyilkolt ellenzéki vezető temetése – Felvonult a hadsereg, általános sztrájk az észak-afrikai arab országban

Felvonult a hadsereg pénteken Tunézia több városában, miután szinte teljesen megbénult az egész ország a Sokri Belaid ellenzéki vezető meggyilkolása miatt meghirdetett általános sztrájk következtében. A politikus temetése zavargásba fulladt.

Több tízezren vettek részt az Egyesült Demokratikus Nacionalista Párt szerdán agyonlőtt főtitkárának temetésén. A 48 éves politikus nemzeti zászlóval borított koporsóját nyitott teherautón szállították Tunisz Dzsebel-al-Dzsellúd nevű peremkerületéből a szomszédos el-dzsellázi temetőbe.

„Belaid, nyugodj békében, folytatjuk a harcodat" – skandálta a tömeg. Mások a kormányzó iszlamista en-Nahda párt elleni jelszavakat hangoztattak. „Gannúsi gyilkos bűnöző", „Tunézia szabad, le a terrorizmussal" – kiáltották Rasíd Gannúsira, az en-Nahda (Újjászületés) vezetőjére utalva.

Az ellenzéki politikus családja az en-Nahdát gyanúsította meg Belaid meggyilkolásával. A gyilkosságot péntekig egyetlen csoport sem vállalta magára.

Pénteken rohamrendőrök és katonák százait vezényelték a tuniszi belvárosba. A bankok, gyárak és néhány üzlet zárva tartottak a szakszervezetek általános sztrájkfelhívására. A Tunis Air tunéziai légitársaság a sztrájk miatt felfüggesztette összes, az országba érkező és onnan induló járatát. Az EgyptAir egyiptomi légitársaság is felfüggesztette tunéziai járatait, miután a tuniszi repülőtér is csatlakozott a sztrájkhoz.

Az erős rendőri és katonai jelenlét dacára összecsapások robbantak ki a temetőnél és Tunisz belvárosában is. A temető környékén vandál fiatalok megpróbálták ellopni a gyászolók autóit, több járművet felgyújtottak, civileket sértegettek, kövekkel dobálták a rendőröket, akik könnygázzal válaszoltak a támadásra. A könnyfakasztó gránátokból több a temetőben csapódott be.

Tunisz belvárosából néhány tucat, rendszerellenes jelszavakat skandáló fiatalt űztek ki rendőrök gumibotokat és könnygázt egyaránt használva.

Tunéziát, az arab tavasz „bölcsőjét" a kormányzó iszlamisták és a világi ellenzék közötti feszültségek marcangolják. A helyzetet súlyosbítja, hogy Zin el-Abidin Ben Ali elnök 2011. januári megbuktatása óta sem gazdasági, sem szociális téren nem történt előrelépés.

Sokri Belaid meggyilkolása miatt összecsapások törtek ki országszerte rendőrök és tüntetők között. Szerdán egy rendőr meghalt, pénteken egy társa kómába esett, miután az éjszakai órákban tüntetők megverték Gafsza városában. A dél-tunéziai Szidi-Búzidban mintegy tízezer gyászoló gyűlt össze, en-Nahda- és kormányellenes jelszavakat skandálva – közölték szemtanúk.

A gyilkosság estéjén Hamdi Dzsebali kormányfő (en-Nahda) bejelentette, hogy szakértői kormányt alakít, amely a választásokig lesz hivatalban. A javaslatot elutasította a kormánykoalíció mindhárom pártja és több ellenzéki formáció is.

„Ha nincs megállapodás, a polgári engedetlenség csak fokozódni fog, és olyan szintet ér el, amelyet a rendőrség már nem fog tudni kordában tartani" – vélekedett Abi Ali, a londoni székhelyű Exclusive Analysis agytröszt munkatársa.

Az új alkotmány elfogadása előtt álló országban, amelynek egyik legfontosabb ágazata az idegenforgalom, súlyos gazdasági hatása lehet a politikai bizonytalanságnak.

Pénteken és szombaton zárva tartják a tunéziai francia iskolákat. Párizs figyelmeztette állampolgárait, hogy kerüljék el a főváros egyes részeit, ahol összetűzések várhatók. Hasonló figyelmeztetést adott ki az osztrák külügyminisztérium is.