2024. április 30., kedd

Washington felszólította Moszkvát a rakétarendszer megsemmisítésére

Az Egyesült Államok felszólította Moszkvát annak az orosz rakétarendszernek a megsemmisítésére, amely Washington szerint "közvetlen módon" megsérti a szárazföldi telepítésű közepes és rövid hatótávolságú nukleáris fegyverek megsemmisítéséről szóló szerződés (INF) rendelkezéseit.

Washington a genfi leszerelési értekezleten emellett a nemzetközi biztonság destabilizálásával vádolta Moszkvát.

"Sajnálatos módon az Egyesült Államok fokozottan úgy látja, Oroszországban nem lehet megbízni, hogy eleget tegyen fegyverzetkorlátozási kötelezettségeinek, s kényszerítő, rosszindulatú cselekedeteivel világszerte szította a feszültségeket" - jelentette ki Robert Wood, az Egyesült Államoknak a szervezethez akkreditált nagykövete.

"Oroszországnak igazolható módon meg kell semmisítenie az összes SSC-8 rakétáját, indítóállását, illetve ehhez tartozó felszerelését, hogy újfent megfelelhessen az INF-szerződés rendelkezéseinek" - tette hozzá.

Robert Wood elismételte Donald Trump amerikai elnök kormányzatának tervét, hogy visszavonul a szerződésből, amennyiben Moszkva nem tartja be az INF-szerződést.

Wood szerint Oroszország már kipróbálta repülés közben "az illegális rakétát", vagyis a NATO-besorolás szerint SSC-8 jelzéssel, az orosz besorolás szerint pedig Novator 9M729 jelzéssel ismert fegyverrendszert, amely a NATO szerint könnyen mozgatható, felszerelhető atomtöltettel és csapást lehet mérni vele európai városokra.

Mike Pompeo, az amerikai diplomácia vezetője a NATO-külügyminiszterek december 4-i brüsszeli tanácskozásán kijelentette: az Egyesült Államok felmondja a szerződésben foglalt kötelezettségeit, ha Oroszország 60 napon belül nem tér vissza saját kötelezettségeinek teljesítéséhez.

Az INF-szerződés, amelyet 1987. december 8-án Washingtonban írt alá Ronald Reagan amerikai elnök és Mihail Gorbacsov szovjet államfő, a kommunista párt főtitkára, 1988. június 1-jén lépett hatályba. A paktum a szárazföldi indítású, hagyományos és nukleáris robbanótöltetekkel felszerelt közepes (500-5500 kilométeres) hatótávolságú ballisztikus rakéták és robotrepülőgépek megsemmisítéséről rendelkezett.

Az Egyesült Államok 2013 óta azt állítja, hogy Oroszország a 9M729 vagy SSC-8 jelzéssel ismert manőverező robotrepülőgép telepítésével megsérti az INF-szerződést, mert a fegyver hatótávolsága meghaladja az 500 kilométert. Moszkva ezt tagadja , és azzal vádolja Washingtont, hogy a Lengyelországba és Romániába, valamint a Távol-Keletre telepített ballisztikusrakéta-elhárító rendszerének kilövőállásai Tomahawk típusú manőverező repülőgépek indítására is alkalmasak, ami ellentétes a megállapodással. Az orosz fél azt is kifogásolja, hogy szerinte az amerikai csapásmérő drónokra és a ballisztikus rakétaelhárítási gyakorlatok célpontjául kifejlesztett rakétákra szintén vonatkoznak a szerződésben foglalt korlátozások.

Wood szintén sérelmezte, hogy Moszkva támogatást nyújt Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányának, illetve Iránt is "olyan korszerű fegyverekkel látja el, mint az Sz-300 rakétavédelmi rendszer".

Szót ejtett Szergej Szkripal volt orosz-brit kettős ügynök és lánya elleni gyilkossági kísérletről is. A brit hatóságok szerint a tavaly márciusi merényletkísérletet az orosz katonai hírszerzés (GU) két ügynöke követte el a szovjet hadsereg által kifejlesztett, Novicsok nevű méreggel, az orosz kormány azonban tagadja, hogy közük lenne az ügyhöz. Wood szerint mindez bizonyítja Oroszország "felelőtlen viselkedését" és azt, hogy nem képes eleget tenni a vegyi fegyverek tilalmáról szóló egyezményből fakadó kötelezettségeinek.

A konferencián részt vevő orosz delegáció egyelőre nem reagált a szervezethez delegált amerikai nagykövet kijelentéseire.