2024. május 10., péntek

Kárpátaljának hasznot hozhat az Eb

Egy honlap, amivel jobban megismerhető a vidék
Tarpai József

Ungvári tudósítónktól

Nemcsak Ukrajna, szép lassan Kárpátalja is a jövő évi foci-Eb lázában ég. A megyében ugyan nem lesz mérkőzés, de a szomszédos, Ungvártól alig kétszáz kilométerre lévő Lembergben igen. Ez, illetve az a tény, hogy a vidék egyszerre négy uniós tagállammal is határos – Magyarország, Szlovákia, Románia és Lengyelország –, azt jelenti, turisztikai szempontból az események középpontjában lesz Kárpátalja is. Ez adta az apropót a Tarpai Józseffel, az Ukrán–Magyar Területfejlesztési Iroda igazgatójával készült interjúhoz.

A szomszédos Lemberg az egyik ukrajnai helyszín. Mennyit profitálhat ebből Kárpátalja?

– Sok függ attól, milyen lesz a csoportbeosztás, azaz mely nemzetek találkoznak majd a szomszédunkban, mert ez meghatározza a futballturista-útvonalakat is. Csak egy példa, ha a németeket sorsolják ide, ők ugye aligha a kárpátaljai átkelőket célozzák meg, nekik Lengyelországon át közelebb eljutni ide. A decemberi sorsoláson tehát valahol a mi szerencsénk is eldől, mindenesetre az azért egészen bizonyos, hogy a főútvonalak menti vendéglők, szállók, motelek jó szezonra számíthatnak. Arra kell azonban odafigyelnünk, hogy ez egy soha vissza nem térő alkalom, hogy az ország felkelthesse a figyelmet, hiszen a torna csak egy hónap, de kedvező benyomások esetén visszatérő turistákról beszélhetünk, és ez kell legyen a cél. Ukrajnát ne csupán Kijevvel azonosítsák a világban, hanem igenis szerezzenek tudomást olyan régiókról is, mint a mienk.

Csak úgy érzékeltetésül, egy kétgyermekes családnak átlagáron mennyibe kerül egy nap kárpátaljai tartózkodás?

– Egy család pénztárcáját átlagban 400–500 hrivnyával terheli meg egy nap nálunk. Ez euróban számítva 45. Ha kettéválasztjuk a szállást és az étkezést, akkor azt látni, hogy a környező országokban egy-egy vendégéjszaka nagyjából ugyanannyi, viszont az étkezés nálunk még mindig olcsóbb. Igaz, komfortérzet szempontjából, a kiszolgálás minőségében van hová fejlődnünk. A jelenleginél színvonalasabb recepciósokra, pultosokra, pincérekre van szükség.

Az Ukrán–Magyar Területfejlesztési Iroda már hétéves múltra tekint vissza. Ennyi idő távlatából tapasztalható-e minőségi előrelépés a vidék turizmusában?

– Egyelőre inkább csak lassú javulásról beszélhetünk. Az infrastrukturális hiányosságok, mindenekelőtt útjaink állapota továbbra is nagyon visszahúzza az ágazat fejlődését. Fontos megérteniük az ebbe az ágazatba invesztálóknak, hosszú távra kell tervezniük. Az is problémaként jelentkezik, hogy az előszeretettel hangoztatott multikulturalizmussal ellentétben gondok vannak a vendéglátóhelyek alkalmazottainak nyelvtudásával. A magyar vidékeken jellemzően csak magyarul tudnak, az ukrán helyeken pedig csak szlávul, a vezető idegen nyelveket ellenben ma még csak nagyon kevesen beszélik.

Milyen tevékenységet fejtettek ki az elmúlt egy év során?

– Megalkottuk a régió turizmusfejlesztési stratégiáját. A Kárpátalján működő 14 turisztikai információs iroda szolgáltatásainak áttekinthetőbb és összehangoltabb megismerése céljából létrehoztunk egy európai léptékkel is minőségi portált. A www.karpataljaturizmus.info webhelyen minden elérhető. Egyelőre háromnyelvű – magyar, ukrán, angol – a turisztikai információs portál, de hamarosan oroszul, németül és csehül is lehet majd tájékozódni. A portál előnye, hogy gyakorlatilag minden fontos információ elérhető egy helyen. A látnivalókról, az ajánlott útvonalakról, az éttermekről és szálláshelyekről, a valutaárfolyamokról naprakész tájékoztatást nyújtunk. Emellett sok mással, a határátkelőhelyekkel kapcsolatos tájékoztatással vagy éppen a konzulátusok elérhetőségeivel szintén a honlap látogatóinak rendelkezésére állunk. A Kárpátaljára vágyók interaktív térkép segítségével nézhetik meg a kiválasztott útvonalakat, feliratkozás esetén pedig rendszeresen kaphatnak hírlevelet. Kiemelném még a webshopot, ahol megtekinthetők és megvásárolhatók népművészeink eredeti alkotásai, termékei. Számos kiadvány jelent meg gondozásunkban. Két nyelven adtunk ki színes, gazdagon illusztrált turisztikai útikönyvet legmagyarabb városunkról, Beregszászról. A Kárpátalját bemutató kiadványunk három nyelven látott napvilágot, elkészült egy térkép, továbbá a nyomdában van már két másik, ungvári járási és beregszászi térkép is a legfontosabb turisztikai megjelölésekkel. Mind a kilenc közúti határátkelőnkön kihelyeztünk egy információs táblát, ami a hozzánk érkezőket figyelmezteti a legfontosabb tudnivalókra.