2024. május 9., csütörtök

Az UMDSZ sértve érzi magát

Ismét Gajdos Istvánt, Beregszász polgármesterét jelölik az elnöki tisztségre
Gajdos István elégedetlen a magyar kormánynak az UMDSZ-hez való viszonyulásával

Az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) Nemzeti Tanácsa méltánytalannak és érthetetlennek tartja a magyar kormány velük szembeni elutasító viselkedését. Erre a megállapításra jutott néhány nappal ezelőtt Beregszászban tartott tanácskozásán a testület.

Kárpátalján mára mindenki számára világossá vált, elmaradt a budapesti kormány által hirdetett nemzetegyesítés. A kárpátaljai magyarság jelentős részét durva és megmagyarázhatatlan módon kirekesztik a nemzeti együttműködés rendszeréből, s gúnyt űznek vele – állapították meg az UMDSZ Nemzeti Tanácsának tagjai.

A rendezvényen a húszéves múltra visszatekintő országos szövetség vezetősége, az UMDSZ megyei, járási és városi képviselőinek túlnyomó többsége, valamint a tagszervezetek képviselői által alkotott társadalmi tanács tagjai áttekintették a pillanatnyi helyzetet, egyúttal vázolták a legsürgősebb teendőket.

Gajdos István, az UMDSZ elnöke beszámolójában részletesen szólt arról a lejáratásról, amit szerinte a jelenlegi magyarországi kormány művel az ukrajnai országos szövetséggel, közvetve pedig annak többezres tagságával. A szervezet vezetője emlékeztetett, hogy tavaly ősszel gyors tempóban, minden ok és magyarázat nélkül elvették az UMDSZ-től az összes magyar–magyar kapcsolattartást szolgáló program felügyeleti jogát, kezdve a magyarigazolvány-ügyintézéstől az oktatási-nevelési támogatások bonyolításán át a kapcsolattartási támogatások kezelésével és a garancialevél-kiadás jogával bezárólag. A magyarigazolvány-igénylést leszámítva az összes többi program kizárólagos jogát a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetségnek (KMKSZ) játszották át, amely az UMDSZ szerint visszaél a helyzettel. A tanácskozáson elfogadott nyilatkozat elfogadhatatlannak tartja Budapest diszkriminatív viselkedését. A szervezet vezetője csalódottságát és megrökönyödését fejezte ki amiatt, hogy miközben a jelenlegi magyar kormány szüntelen a nemzet határok feletti újraegyesítését hirdeti, nemzetpolitikáért felelős tagjai azt harsogják, felelősséggel tartoznak minden egyes magyarért, és senkit sem hagynak magára, a gyakorlatban viszont ennek szöges ellentétét tapasztalni. Legalábbis Kárpátalján bizonyosan. Beszámolójában továbbá elhangzott, Budapest tudatosan igyekszik ellehetetleníteni a szervezetet, ezzel párhuzamosan pedig kizárólagos helyzetbe hozni a KMKSZ-t. Mára mindenfajta anyagi forrást megvontak az országos demokrata szövetségtől, az általa patronált projektektől, képviselőit feltűnően kerülik, amit legutóbb Schmitt Pál államfő kárpátaljai vizitje is bizonyított. Igyekeznek végleg elhallgattatni, s közben megalázni – mondotta az elnök.

Mostanra jött el az a pillanat, amikor már képtelenség tovább tűrni azt az igazságtalanságot, méltánytalanságot és sok-sok sérelmet, amit alaptalanul kell elviselnie az UMDSZ-nek, annak számottevő tagságának – mutatott rá. „Elég volt abból, hogy másodrangú magyaroknak tekintsenek bennünket, itt az ideje a határozott fellépésnek, a tiltakozás minden eszköze bevetésének” – foglalta össze az elkövetkező időszak teendőit Gajdos István.

Az UMDSZ azt követeli a magyar kormánytól, hogy haladéktalanul adja vissza a támogatói nyilatkozatok kiadásának jogát saját tagsága számára. Mindezt a tanácskozáson megfogalmazott nyilatkozat is rögzíti. Azt is kérik, hogy az annak idején Németh Zsolt külügyi államtitkár által kezdeményezett vizsgálat eredményeit – amire alapozva fosztották meg az UMDSZ-t a fentebb már felsorolt programok koordinálásának jogától – hozzák végre nyilvánosságra.

Tóth Mihály, az UMDSZ tiszteletbeli elnöke arról beszélt, hogy bár a budapesti kormánynak a jelek szerint a KMKSZ-en kívül senki másra nincs szüksége, ám az itt élő magyarság, ha csak a legutóbbi önkormányzati választásokat vesszük alapul, egyértelműen jelezte: igenis alternatívát óhajt.

Az ülésen döntés született arról is, hogy az UMDSZ december 10-ére tűzi ki tisztújító közgyűlését, ahol ismét Gajdos Istvánt, Beregszász polgármesterét jelölik majd az elnöki tisztség betöltésére.

Az esemény egyébként születésnapi összejövetel is volt egyben, az országos szervezet alapító ülésére ugyanis 20 évvel ezelőtt, 1991. október 5-én került sor Kijevben.

Emellett az aradi vértanúk iránti tisztelet és főhajtás jeléül kopjafaavatásra is sor került Beregszászban, az Európa–Magyar Ház udvarán. Az aradi hősök emlékét megörökítő alkotás Gergely István csetfalvai fafaragó keze munkáját dicséri.