2024. május 20., hétfő

Jószomszédsági nap, Népek tánczai, Kárpátalja expressz

A MAGYAR–UKRÁN KAPCSOLATOK ÁPOLÁSA

Csoportkép előadás után: a Honvéd Együttes



Ungvári tudósítónktól

El kell ismerni, az utóbbi időszakban Magyarország ungvári főkonzulátusa számos rendezvénnyel és kezdeményezéssel igyekszik tenni azért, hogy jobbak legyenek a magyar–ukrán kapcsolatok, ne az ellenségeskedés, hanem a békés, toleráns együttélés jellemezze az itteni állapotokat. A teljesség igénye nélkül: fő szervezői voltak a közelmúltban lebonyolított ukrán–magyar jószomszédsági napnak, Ungvárra hozták a méltán neves Honvéd Együttest, s most hétvégén pedig szintén a külképviselet közreműködésének köszönhetően vidékünkön „robog” a Kárpátalja expressz.

Először rendeztek magyar napot Ungváron. Néptánc, betyárok és mangalicagulyás, tokaji bor, vagyis a magyar kultúra, hagyomány és gasztronómia került terítékre a jószomszédsági nap keretében. A megyeszékhely központjában felállított színpadon mások mellett fellépett az eszenyi Ritmus néptáncegyüttes, a Csillag születik műsorban megismert népszerű magyar táncszínház, a 4 for dance. Zenélt még a munkácsi Rokás együttes. A hajdúböszörményi hagyományőrzők csikós bemutatóján a nézelődők ízelítőt kaphattak a karikás ostor használatából. Az „Egy pillantás Magyarországra” című, az országot bemutató kulturális-ismeretterjesztő kiállítás keretében az érdeklődők megismerkedhettek az ország történelmi, természeti, kulturális értékeivel, tudományos és sporteredményeivel.

Az eseményt eredetileg színesítette volna a debreceni virágkarnevál egyik kocsija is, mely a Himnusz költőjének, Kölcsey Ferencnek az alakját idézte meg. Csakhogy a kocsi nem jutott el Ungvárra. A határ ukrán oldalán ugyanis felhangzott a vissza! A hivatalos indoklás szerint nem voltak rendben az okmányok…

Ezt az egyébként nem kis kellemetlenséget leszámítva összességében jól sikerült a rendezvény, különös tekintettel arra, hogy mégiscsak ez volt az első ilyen próbálkozás. Szalipszki Endre konzul fontosnak tartotta kiemelni, hogy minden olyan akciót támogatnak és felkarolnak, ami szorosabbra fűzi a két ország és nemzet kapcsolatát.

A budapesti Honvéd Együttes Monarchia / Népek tánczai című produkciója azonban már tökéletesre sikeredett. A szintén a megyeszékhelyen bemutatott előadás nézői hatalmas élménnyel lettek gazdagabbak. A nagyszabású, látványos, remek szórakozást kínáló est a Magyar Köztársaság Ungvári Főkonzulátusának szervezésében jött létre. A pazar produkció a kiegyezés korának Magyarországát idézte föl etnikai tarkaságával, a hajdan volt Kárpát-medencei olvasztótégely népei egymás mellett, párhuzamosan létező kultúráinak bemutatásával. Az együttes roppant vállalkozását kivételes pompa, előadóit bámulatos tudás jellemzi – e kettő önmagában is szavatolta a frenetikus élményt. A játékot így foglalták össze alkotói: „Műsorunk első felében bemutatjuk az Osztrák–Magyar Monarchia népeinek színes, hagyományos szokásait, virtuóz táncait, gazdag viseletkultúráját; máig kiapadhatatlan folklórkincsét, és felvillantjuk a mellette vagy „felette” zajló főúri báli élet egyes pillanatait. A második részben a kor művészeti alkotásainak segítségével sok humorral, filmszerű életképekkel táncszínházzá varázsoljuk történelmünk e sokat vitatott időszakát, remélve, hogy a közép-európai hagyományos kultúrák felbecsülhetetlen értékei jó szórakozást nyújtanak a táncművészetet kedvelő közönségnek.”

Végezetül szóljunk a jelenleg is zakatoló Kárpátalja expresszről. Ez egy nosztalgiautazás, a Monarchia egykori vasútvonalán halad végig a péntek reggel Budapestről indult szerelvény. Tavaly volt a debütálása, ám idén sokkal többen, közel ötszázan lépték át a határt tegnap Csapnál, hogy aztán vasárnap Nevetlenfalunál hagyják el megyénket. Ebben az évben már négy országon át vezet az expressz útja. A szerelvény nyolc személy- és két étkezőkocsiból áll, aminek az elején egy legendás Nohab mozdony halad.

Molnár Béla KDNP-s politikus, fő szervező elmondta: a kezdeményezéssel azt is szeretnék üzenni, hogy csakis egységesen, egymást segítve tudnak a határon túli közösségek beilleszkedni a többségi közegbe. A kisebbik kormánypárt közlekedési bizottságának vezetője szerint nem segélyekkel, hanem munkahelyekkel, gazdaságélénkítő programokkal kell segíteni a határon túl élő magyar közösségeket. Ennek jegyében az idén a több száz vendég már nem hotelekben van elszállásolva, mint tavaly, hanem hét Bereg-vidéki település falusi vendéglátóinál. Az expressz kiemelt célja továbbá példát mutatni, hogy a térségben csak közös erőfeszítésekkel teremthető meg a békés együttélés és a gazdasági fejlődés.