2024. május 20., hétfő

Az ukránok is visszahonosítanának

Egy ilyen lépés legalizálhatná a kettős állampolgárságot

Ungvári tudósítónktól

Némi esély csillant fel, hogy az elkövetkezőkben esetleg belátóbbak lesznek Ukrajnában a kettős állampolgárokkal. Jelenleg ugyanis az tiltott, más kérdés, hogy a dolog szabályozatlansága miatt sokan élnek vele. A témához kapcsolódó újdonság, hogy a kijevi hatalom az tervezi, hamarosan könnyített eljárásban szerezhetnek ukrán állampolgárságot az ország határain túl élő ukránok. Márpedig ha ez megvalósul, nyilván lojálisabbnak kell majd lenniük a többiekhez is.

A héten került nyilvánosságra az a tervezet, ami a külföldön élő ukrán nemzetiségűek jogállását szabályozó törvények együttes módosítását célozza. A tágabb vonatkozásban a kettős állampolgárság lehetőségének megteremtéseként is értelmezhető javaslat Viktor Janukovics elnök adminisztrációjától származik. Sőt a nyári szünet után a parlament soron kívül fogja azt tárgyalni. Az indítványban az áll, hogy az ukrán származásúak anyaországukban ugyanolyan jogokkal és kötelezettségekkel rendelkeznének, mint az ott élő állampolgárok. A dokumentum kitér rá, hogy a külföldön élő ukránok egyszerűsített eljárás keretében ukrán állampolgárságot szerezhetnek, s hasonló feltételek mellett vállalhatnak munkát vagy kezdhetnek vállalkozásba, mint bármely más ukrán állampolgár. Ugyanakkor az elnöki adminisztráció sajtószolgálata a szavazati jog kérdésköréről semmit sem árult el.

Amennyiben az említett tervezetet jóváhagyná a törvényhozás – amire a politikai erőviszonyok alapján minden körülmény adott –, az is lehetővé válna, hogy a külföldi iskolát végző ukrán fiatalok külön kvóta alapján térítésmenetesen folytathatnának felsőfokú tanulmányokat Ukrajnában. A külföldön élő ukránok jogállását szabályozó dokumentumok módosítása révén Ukrajna mint anyaország anyagi segítségnyújtást is biztosítana a külhoni ukránok civil szervezeteinek. Kijev ettől azt is remélné, hogy szervezettebb keretek kialakításával sikerülne javítani Ukrajna imidzsén a nagyvilágban.

A témához kapcsolódik Adam Martinyuk, a parlament első alelnökének egyik korábbi nyilatkozata, amikor bizonyos becslésekre hivatkozva azt állította, az ország határain túl 17 millió ukrán nemzetiségű él, azaz minden harmadik honfitársa.

Ukrajnában törvényileg jelenleg nem szabályozott egyértelműen a kettős állampolgárság ügye. Elviekben a hatályos jogszabályok nem teszik azt lehetővé, ám a gyakorlatban szinte semmilyen szankció nem alkalmazható a kettős állampolgárok ellen. Becslések szerint több százezren rendelkeznek például orosz útlevéllel, de a szlovákok, románok körében is tetemes az ilye állampolgárok száma, s januártól ugye a kárpátaljai magyar közösség számára is elérhetővé vált mindez. S annak ellenére is sokan élnek a lehetőséggel vidékünkön, hogy a titkosszolgálat erődemonstrációképpen zaklatta azokat, akikről feltételezték, hogy tavasszal az elsők között juthattak állampolgársághoz. Sokan úgy próbálnak kikerülni a „szervek” látóköréből, hogy a határ túloldalán intézik visszahonosítási kérelmüket.

Mindezek tudatában felmerül a kérdés, vajon egy hasonló kezdeményezés utat nyithatna a kettős állampolgárság ukrajnai legalizációja előtt?

A felvetésre a Magyar Szó tudósítójának megkeresésére dr. Tóth Mihály jogász nemmel válaszolt. Az ő értelmezésében a fentebb vázolt elképzelések csupán a külhoni ukránok státuszát erősítenék meg. Úgy véli, ahhoz, hogy a kettős állampolgársághoz való viszonyulás liberálisabb legyen, az állampolgársági törvényt kellene módosítani. Erre vonatkozó szándékot ő nem olvasott ki az államfő adminisztrációjának sajtószolgálata által közzétett ismertetőből. Részletesebb elemzésbe szerinte csak akkor lesz érdemes belemenni, ha majd a kijevi törvényhozás, azaz a Legfelső Tanács honlapján közzéteszik a szóban forgó törvénytervezet pontos normaszövegét.