2024. május 20., hétfő

Verecke – hatodszor is…

Fasiszta jelképek a magyar emlékműn

Alig egy hónap leforgása alatt másodszor gyalázták meg a Vereckei-szorosban álló magyar honfoglalási emlékművet. 2008-as hivatalos átadása óta már hatodszor pusztítottak vandálok a Kárpát-medencei magyarság zarándokhelyén.

A legújabb eset még március 27-én történhetett, de csak az elmúlt hétvégén derült rá fény. Magyarország ungvári külképviseletének munkatársai, miután tudomást szereztek az újabb rongálásról, a helyszínen tájékozódtak. Szalipszki Endre konzul a Magyar Szó tudósítójának nyilatkozva mélységes megdöbbenéssel beszélt a látottakról, felfoghatatlannak nevezve a vandálok tettét, az egyetemes keresztény értékek elleni gyűlölködésüket. Mint elmondta, azóta már megtették a bejelentést az ügyben a megyei rendőrkapitányságon. Arra a kérdésünkre, hogy a Kárpátalján megszaporodó magyarellenes cselekmények nyomán sérülhetnek-e a két ország közötti kapcsolatok, a konzul kifejezte: reméli nem így lesz, s az illetékes hatóságok megteszik a szükséges lépéseket. Egyúttal emlékeztetett, hogy a Budapesten álló ukrán vonatkozású szobrokban soha senki semmilyen kárt nem tett.

Tavaly ősszel a magyar kormány a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetségnek adta át a honfoglalási emlékmű tulajdonjogát. Brenzovics László alelnök lapunk tudósítójának kifejtette: természetesen most is feljelentést tettek a rongálás nyomán. Megtudtuk tőle, a korábbi elkövetők ügyében a KMKSZ kártérítési igényt nyújtott be. A kulturális szövetség alelnökétől megtudtuk azt is, Oleg Kucin, a radikális Szvoboda (Szabadság) párt kárpátaljai vezetője és két társa ellen hamarosan megkezdődik a büntetőper, miután bizonyítottan ők követték el a február 19-ei gyújtogatást.

Az ukrán hírportálokon egyébként olyan fotók is megjelentek, amiken a hágó térségében lévő sziklákon, a második világháborús emlékművön „Üdvözöljük Magyarországon”, „Történelmi magyar határ”, „Igazságot Magyarországnak” feliratok olvashatók. Ezeket most a szélsőséges ukrán erők provokáció céljából igyekeznek felhasználni. A Szvoboda megyei vezetője az ukrán állami hatóságokat okolja a kialakult helyzetért, mindenáron lebontatná az emlékművet, önmagát pedig igyekszik politikai áldozatként beállítani. A megyei rendőrségen Hanna Valjuk szóvivő kérdésünkre azt válaszolta, a rendvédelmi szervek álláspontja egyértelmű: aki elkövet valami törvénytelent, vállalja érte a felelősséget.

A vereckei emlékművet még az 1990-es években kezdték el építeni a Magyarok Világszövetsége támogatásával. Ám 1996-ban a már majdnem kész alkotást a hágón túli Lemberg megyéből érkezett nacionalisták kalapácsokkal, csákányokkal és vasdorongokkal szétverték. A torzóban maradt emlékmű közel egy évtizedig állt úgy, mígnem a hivatalos Budapest eredményes lobbijának köszönhetően a kétezres évek közepén Viktor Juscsenko akkori ukrán államfő engedélyezte a magyar honfoglalási emlékjel befejezését. Matl Péter munkácsi szobrászművész hétméteres alkotását 2008 júliusában avatták fel hivatalosan, igaz, a korábbi elképelésekkel ellentétben nem a két szomszédos ország elnökeinek a részvételével, csupán nagyköveti szinten. Már a hivatalos átadása előtt megrongálták azt a radikális Szvoboda tagjai, s azóta időről időre megismétlik vandál tettüket. Az elkövetők kézre kerítése az eddigi alkalmak közül csak egyszer sikerült, eddig az is gondot jelentett, hogy az emlékmű nem szerepelt a hivatalos műemlékvédelmi nyilvántartásban, s bár még most sincs a listán, de az erre vonatkozó eljárás folyamatban van.