2024. május 10., péntek

Kárpátaljai panasz Budapesten

Gajdos István a szerinte méltánytalan kirekesztést rótta fel a budapesti vezetésnek

Ungvári tudósítónktól


Budapesten, a Magyar Országgyűlés épületében tartott sajtótájékoztatót Gajdos István, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke és Szabó Vilmos, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) országgyűlési képviselője. Az ukrajnai országos magyar szervezet vezetője ismét a szerinte méltánytalan kirekesztést rótta fel a budapesti vezetésnek.

– Sajnálatos, amikor egy anya gyermekének máshol kell elpanaszolnia bajait, nem pedig a kormányon lévő politikai erőknél – kezdte mondandóját Gajdos István. – Mi, az elszakított kárpátaljai nemzetrész magyarjai mindig is anyaországként tekintettünk Budapest felé. Innen vártuk a segítséget, a támogatást, az ügyünkhöz való pozitív hozzáállást. A most regnáló magyar kormányról sok mindent el lehet mondani. Azt viszont nem, hogy az általuk meghirdetett elv szerint jár el – azaz nincsenek A és B kategóriás magyarok, hanem minden határon túlinak egyenlő jogok járnak. Az UMDSZ és több tízezres tagsága, szimpatizánsa ugyanis az eltelt két esztendő alatt megbizonyosodott arról, hogyan lehet az embereket üldözni, lejáratni, megalázni. Úgy véljük, egyfajta kísérleti terepnek tekintették Kárpátalját. Megosztották közösségünket annak érdekében, hogy kipróbálják azokat a választási fogásokat, technikákat, amelyeket aztán Horvátországban, Szlovákiában és Romániában be is vetettek.

– Ha eddig nem tudtuk volna, most már tisztában vagyunk azzal, milyen nehéz a kísérleti nyúl szerepe – folytatta az UMDSZ elnöke. – Rajta próbálnak ki új módszereket, eljárásokat, különböző új vakcinákat. Tőle viszont ritkán kérdezik meg, valóban akarja-e ezt. Előfordul ugyan, hogy ez haszonnal jár, de ritkán éli túl a procedúrát.

Az UMDSZ vezetője nem érti, miért nem vesz róluk tudomást az új kormány. Lényegében megszűnt létezni a szemében, fejtette ki. Emlékeztetett, az általa vezetett szervezettől megvonták az addig általuk bonyolított magyar–magyar programokat, legfőképpen a támogatói nyilatkozatok kiadásának jogát, amely a schengeni vízumok kedvezményes igényléséhez szükségesek. Annak kapcsán pedig, hogy ezt egy vizsgálat eredményeire alapozva tette a kormány, a kárpátaljai politikus elmondta, annak eredményét mind a mai napig nem ismeri senki.

Gajdos István, aki Beregszász polgármestere is, aláhúzta, a lejárató kampány ellenére az UMDSZ nem pusztult bele az egyenlőtlen küzdelembe, sőt a szövetség a helyhatósági választásokon győzelmet aratott. Mintegy két és félszer annyi képviselője és ötször annyi polgármestere lett, mint vetélytársának, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetségnek (KMKSZ), holott a másik szervezet mindennemű támogatást megkapott Budapesttől. „Elég volt abból, hogy Budapest mondja meg számunkra, mi a jó nekünk, és elég volt abból is, hogy Budapest döntse el, ki az igaz és ki a rossz magyar” – érvelt. Emlékeztetett arra is, hogy a támogatónyilatkozatos kérdésben az ellenzéki pártokhoz is fordultak, és örül annak, hogy az MSZP, az LMP és a Jobbik is kiállt mellettük.

Szabó Vilmos kiemelte, az MSZP ellenzéki és kormányzati pozícióban is azt vallotta és vallja, hogy a határon túli magyar nemzeti közösségek joga és felelőssége meghatározni, mely szervezeteket ismer el, támogat és hitelesít. Amennyiben a közösségek erről érzékelhetően és egyértelműen döntöttek, azt a mindenkori magyar kormánynak tudomásul kell vennie.

Emlékeztetőül: a magyar kormány 2010 őszén azért vonta meg az UMDSZ-től a támogatói nyilatkozatok kiadásnak jogát, mert egy állítólagos vizsgálat szerint a szervezet több ezer, arra nem jogosult személynek is rendelkezésére bocsátott magyarigazolványt.