2024. május 10., péntek

Elektronikus tankönyvek Kárpátalján

A kísérleti jellegű projektum ezen a héten indult az Ungvári Drugeth Gimnáziumban

Kárpátalján évek óta komoly gondot okoz a magyar tannyelvű iskolák tankönyvellátása. Az állam nem fordít különösebb figyelmet a kisebbségek nyelvén oktató intézmények ezen problémájára. A meglévő hiányosságokat hivatott pótolni az a kísérleti jellegű projektum, ami ezen a héten indult az Ungvári Drugeth Gimnáziumban.

Elektronikus tankönyvekkel, ún. e-bookkal pótolnák a magyar oktatási nyelvű iskolákból évek óta hiányzó állami tankönyveket. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és a Szvit Tankönyvkiadó Ungvári Magyar Tagozata a Bethlen Gábor Alap támogatásával kezdett bele a megvalósításba. Az ungvári gimnáziumban próba jelleggel a harmadik évfolyam, azaz a 7. osztályosok jutottak hozzá az elektronikus tankönyvhöz, ami több tantárgy anyagát is tartalmazza. Később a régióban működő magyar iskolák 7. osztályos tanulói számára tennék elérhetővé öt, eddig hiányzó tankönyv magyar fordítását, vázolta a Magyar Szónak az elképzeléseket Varga Béla tankönyvszerkesztő és -fordító.

A tankönyvek pótlása azért indult a 7. osztálytól, mert a kárpátaljai magyar iskolákban ettől az évfolyamtól kezdődik a jelentős tankönyvhiány. Az ukrajnai magyar tannyelvű iskolákban egyébként 20 éve elégtelen a tankönyvellátás, az alsó tagozatos osztályokban átlagosan 20 százalékos, míg a 7–11. osztályokban 50–60 százalékos a segédeszközök hiánya. Az egyházi líceumok számára ugyanakkor az ukrán állam egyáltalán nem biztosít tankönyveket. A KMKSZ szerint az e-tankönyvprojekttel, ha sikerül a folytatása, viszonylag gyorsan, olcsón és a kor követelményeinek megfelelő színvonalon lehet majd orvosolni a kárpátaljai magyar iskolák tankönyvhiányát. A magyar szervezet ugyanakkor továbbra is kitart azon véleménye mellett, hogy a tankönyveket az ukrán államnak kell maradéktalanul biztosítania magyar nemzetiségű adófizető polgárainak a gyerekei számára.

Varga Béla projektumvezető az érintetteknek tartott minapi előadásában ismertette a kárpátaljai magyar tankönyvkiadás múltját és jelenét, felsorakoztatva mindazon érveket, amelyek az e-könyvekre való áttérést indokolttá teszik. A többi közt rámutatott: továbbra sincs remény arra, hogy megszűnik az az áldatlan állapot, amikor a több száz oldalas tankönyvek fordítására, szerkesztésére az oktatási minisztérium egy hónapot engedélyez, miáltal a magyar kiadások késve és hibásan jelennek meg. Arra is emlékeztetett, hogy Ukrajnában a tankönyvek ingyenesek, jóllehet korábban voltak próbálkozások arra, hogy részben fizetőssé tegyék őket 20 százalékos használati díj formájában. Mivel a magyar nyelvű tankönyvek példányszáma kicsi, alig kétezer, így a nagy önköltségi ár következtében a használati díj befizetése is elviselhetetlen terhet rótt a magyar tanulók szüleire – fűzte hozzá.

A Magyar Szó ungvári tudósítójának megkeresésére Kovács Péter, az ungvári gimnázium igazgatója elmondta, az első benyomásaik kifejezetten jók. A tanulók és a tanárok számára is az újdonság erejével hat.