2024. május 10., péntek

Fokozódik a helyzet a magyar–ukrán határon

A benzinturizmus visszaszorításáért küzdenek, de olykor az ártatlan utazók szenvednek
(fotó: Dunda György)

Márciustól újabb frontot nyitott a magyar vámhatóság az Ukrajnával közös határállomásokon az üzemanyagcsempészekkel szemben. Ezentúl már csak heti egy alkalommal lehet Ukrajnából vámmentesen üzemanyagot bevinni Magyarország területére. A szigorítás a határ mindkét oldalán élőket egyformán érinti. Bár az elmúlt években már visszaesett, de még ma is jelentős azon kárpátaljaiak száma, akik a határ menti benzinturizmusból és az ehhez kapcsolódó – cigaretta, vodka, újabban édességek – csencselésből próbálnak megélni.

A változtatás kapcsán számos szóbeszéd kapott lábra. Mindenki másként értelmezi az új helyzetet. Sokan például úgy, hogy ezentúl autóval már csak heti egy alkalommal lehet átkelni a határon. Ez azonban nem igaz. Ám vitás esetek már így is adódtak.

Bélteki Ignác, a Vám- és Pénzügyőri Hivatal záhonyi parancsnoka arról tájékoztatta az ungvári szerkesztésű Kárpáti Igaz Szót, hogy ezentúl csak abban az esetben lehet illetékmentesen üzemanyagot behozni Magyarország területére, ha három fő szempont egyszerre teljesül. Az első: a behozatalnak kizárólag alkalmi jellegűnek kell lennie. Hétnaponként legfeljebb egyszer tehető ez meg. Ebből kifolyólag már nem minősül alkalmi jellegűnek, ha ennél gyakrabban, például naponta, de akár négy-ötnaponta történik a behozatal A második szempont, hogy az üzemanyagot csupán személyes használatra szabad bevinni. Annak pedig az a mennyiség számít, ami az utazáshoz használt gépjármű szabványos tartályában található, valamint a tíz litert meg nem haladó mennyiségű kannában tárolt üzemanyag. A harmadik feltétel az, hogy a benzinnek vagy dízelnek sem a jellege, sem a mennyisége nem utalhat kereskedelmi célú behozatalra. Amennyiben a felsorolt feltételek valamelyike nem teljesül, akkor az üzemanyag csak az általános forgalmi adó (áfa) és jövedéki adó megfizetése után hozható be Magyarország területére, szögezte le Bélteki Ignác. Ez az illeték 500-550 forintot tesz ki literenként.

A szigorítás hátteréről Kupecz József őrnagy, biztonsági főreferens árult el részleteket tudósítónknak. A magyarországi Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Észak-alföldi Regionális Vám- és Pénzügyőri Főigazgatóságának sajtóreferense kifejtette: azt remélik, hogy március elseje után a csempészek zsebe helyett az ország költségvetése gyarapszik. Számításaik szerint az intézkedés bevezetése eredményeként 30 százalékkal csökkenhet a belépő járművek száma, ami az igazi turisták, illetve a rokont látogatók számára a határok jobb átjárhatóságát biztosíthatja. Kupecz József kihangsúlyozta: a legfontosabb cél a kulturált és gyors határátlépés biztosítása a magyar–ukrán határátkelőhelyeken úgy, hogy közben a magyar államnak az adóbeszedéshez való joga ne sérüljön.

A témánál maradva, a tavalyi esztendőben a NAV közel 573 ezer liter üzemanyagot foglalt le, míg az idén már több mint 60 ezret csak ebben a régióban. Ez a mostani szigorítás egyébiránt a folytatása az előző években elkezdett, az illegális csempészet elleni fellépésnek. 2005 őszén a Bereg akcióval indult az egész, ami a korábbiakhoz képest fokozottabb ellenőrzést jelentett a határon. 2006 júniusától kezdték el a jövedéki törvény rendelkezéseinek alkalmazását a határátkelőhelyeken. 2009-től következett a mélységi és a zöldhatár-ellenőrzés megerősítése. 2010 szeptemberében lépett hatályba az ún. határforgalmi statisztikai rendszer alkalmazása, azaz a be-, illetve kilépő járművek elszámoltatása (üzemanyag, megtett út, eltelt idő vizsgálata) a vámmentesen behozott üzemanyag tekintetében. A sajtóreferens szerint a nevezett intézkedések hozzájárultak ahhoz, hogy jelentős forgalom-visszaesés tapasztalható a Bereg akció óta, megszűnt a napi többszöri ingázás, csökkent a többórás várakozás a személyforgalomban, valamint a feketepiac részesedése, s ezzel párhuzamosan nőttek a bevételek a legális szektorban.

Egy kis összehasonlítás: 2005 szeptemberében, közvetlenül az említett Bereg akció megkezdése előtt a belépő utasok száma 364 ezer volt, az autók száma pedig 208 ezer. Ehhez képest 2011 szeptemberében az utasok száma 172 ezerre csökkent, a személygépkocsiké pedig 80 ezerre.

A magyar hatóságok tehát újabb eszközt vetnek be a benzinturizmus visszaszorítása érdekében. Bár Ukrajnában is folyamatosan emelkedik a benzin ára, még mindig megéri itt tankolni. Forintban számítva mintegy 135-tel olcsóbb egy liter 95-ös, mint Magyarországon, de a dízel esetében még nagyobb a különbség, úgy 170 forint. A szomszédban jelenleg a benzin literje átlagosan 425, egy liter gázolaj pedig 436 forint.

Az új gyakorlat bevezetése óta, bár még alig pár nap telt csak el, de máris sokan panaszkodnak. Sokan nem értik, kit vagy mit vizsgálnak a vámon: az autót vagy a járművet vezető személyt? Egy autónak tudniillik több tulajdonosa is lehet, akik hivatalosan be vannak jegyezve a forgalmiba, ráadásul a jármű bárkinek odaadható, nem szükséges meghatalmazás sem. Ugyanakkor: egy személynek két vagy több személygépkocsija is lehet. Megtörtént eset: egyik nap az unoka átlépte a határt Magyarország irányába. Kilépéskor 20 liter volt az üzemanyagtartályban. Másnap a nagyapa ment volna át Záhonynál Kisvárdára a gyógyfürdőbe, rátankolt tíz litert, de a magyar vámos erre a tíz literre már vámot akart kiróni. A nagyapa visszafordult. Mellékesen: mindketten havonta egyszer-kétszer lépik át a határt, ami az útlevélből egyértelműen kiderül, az üzemanyagtartály hatvanliteres, tehát egyértelmű, hogy mindkét esetben alkalmi jellegű volt az utazás…