2024. május 20., hétfő

Ukrajnában hiába tilos…

Kárpátalján több ezren vállalják a törvényi kockázatot

Ungvár

Noha Ukrajnában az alkotmány és a hatályos törvénykezés sem ismeri el a kettős állampolgárság intézményét, hétfőtől Magyarország két kárpátaljai külképviseletén –Ungváron és Beregszászban – egyaránt elkezdődött a honosítási kérelmek fogadása.

Az ungvári főkonzulátuson december közepére meghaladta az 1700 főt az eljárás céljából időpontot kérők száma, s jelenleg már csak júliusra van szabad hely. Beregszászban karácsonyig több mint 1500-an foglaltak időpontot, de ott még áprilisra is akad hely. December végétől ugyanakkor a külképviseletek már senkinek, a helyi magyar sajtónak sem adnak ki információt. Csak a külügyminisztérium sajtóosztálya nyilatkozhat a kettős állampolgársággal összefüggő bármilyen témában is – hárították el még múlt év végén az egyetlen ukrajnai országos magyar lap, a Kárpáti Igaz Szó érdeklődését az ügyben.

Kárpátalján az ungvári főkonzulátus korábbi ígéretével ellentétben végül egyetlenegy tájékoztatót sem tartottak az eljárás menetéről, s amíg a már említett lap nem közölte, hogy Ungváron és Beregszászban is lehet telefonon időpontot foglalni, csak alig páran jelentkeztek, utána viszont napok alatt több százan.

Egyébként a már említett Kárpáti Igaz Szó szerkesztősége a honlapján megszavaztatta olvasóit arról, hogy felgyorsulhat-e az áttelepülés az anyaországba az egyszerűsített honosítással. A legtöbben – a válaszadók 42 százaléka – úgy vélték, hogy nem, mivel aki akart, már átköltözött. Az igennel válaszolók aránya alig haladta meg a 14 százalékot.

Egyébként Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke a héten úgy vélekedett, hogy elsősorban azok a magyarok fogják kérelmezni az egyszerűsített anyaországi honosítást, akik már Magyarországon dolgoznak vagy tanulnak. Azt nem árulta el, hogy ő személy szerint élni kíván-e a lehetőséggel, de üdvözölte a magyar kormányzatnak a külhoni magyarok egyszerűsített honosításával kapcsolatos döntését, amely szerinte ellensúlyozza a kettős állampolgárságról tartott 2004-es népszavazás negatív eredményét.

A hiányos konzulátusi tájékoztatás miatt Kárpátalján az érdeklődők jobbára csak egymástól kérdezgetik csendesen, nem lesz-e később bajuk a magyar állampolgárság felvétele miatt. A félelmeket az okozza, hogy Ukrajna nem ismeri el a kettős állampolgárságot.

Neve elhallgatását kérve lapunk tudósítójának kifejtette tapasztalatát az ügyintézéssel kapcsolatban egy ungvári kérelmező, aki az elsők között jelentkezett be. A nyugdíjas férfi régi vágya volt már, hogy magyar állampolgár legyen. Testvérei közül többen is áttelepültek Magyarországra, felvették az állampolgárságot is, s hamarosan végre ő is megteheti. Annak különösen örül, hogy úgy lehet magyar állampolgár, hogy közben nem kell elhagynia szülőföldjét. „Nem gondoltam volna, hogy egyszer ez az idő is eljön” – tette hozzá.

Ami a kérelem beadásával kapcsolatos tapasztalatait érinti, a feleségével együtt keresték fel a főkonzulátust, s bár megjegyzi, az ügyintézők igen kedvesek, előzékenyek és segítőkészek voltak, de torlódás miatt az előzetesen telefonon megbeszélt időponthoz képest csak két órával később került rájuk a sor. Amire nem számítottak, s ez most komoly fejtörést okoz számukra, hogy a kérelemmel együtt le kellett adniuk a születési anyakönyvi kivonatukat és a házasságlevelüket. Még nem tudja, hogyan pótolja majd ezeket az okmányokat. Hiányolta, hogy előzetesen senki sem tájékoztatott arról, hogy az ügyintézés során bevonják ezeket a papírokat.

– Az alkotmány kimondja, hogy Ukrajnában egyes állampolgárság létezik, ezt a tételt értelmezi számos jogász úgy, miszerint Ukrajnában az alkotmány tiltja a többes állampolgárságot – ezt már dr. Tóth Mihály, a jogtudományok kandidátusa mondta el. A megkérdezett jogász hozzátette, ő egyetlenegy olyan esetről tud, amikor valakit egy másik ország állampolgárságának, konkrétan a románnak a felvétele miatt fosztottak meg eredeti állampolgárságától.

Ugyanakkor politológusok látnak arra esélyt, hogy amennyiben a következő parlamenti választásokon – 2011 tavaszán vagy 2012 őszén – a jelenleg kormányzó Régiók Pártja akár egyedül, akár koalícióban kétharmados többséghez jut, akkor lehetővé teszi a kettős állampolgárságot, amit biztosan örömmel fogadna a tömb szavazóbázisának számító több milliós orosz kisebbség. Egyébiránt a jelenlegi kijevi vezetőség nem emelt hangos kifogást a budapesti törvény miatt, Orbán Viktor magyar kormányfő és Schmitt Pál államfő múlt évi kijevi látogatása során nem került hangsúlyosan szóba a jogszabály, csak Volodimir Litvin ukrán házelnök novemberi budapesti látogatásakor nevezte nemzetbiztonsági ügynek a magyar állampolgársági törvény módosítását.