2024. május 20., hétfő

Végleges az elkötelezettség

Évtizedek óta nem volt ilyen kritikus helyzetben a kárpátaljai magyar oktatás – Egyetlen elnökjelölt törődik a kisebbségekkel
Az UMDSZ beregszászi ülésén

Egyértelműen csalódás és visszalépés az elmúlt öt év a kárpátaljai magyarság számára – jelentette ki Gajdos István az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetég (UMDSZ) Nemzeti Tanácsának ülésén. Az országos demokrata szövetség elnöke pontról pontra elemezte azokat a példa nélküli kisebbségellenes intézkedéseket, melyeket a jelenlegi kijevi vezetés a nemzetállam-építés leple alatt tesz. Megállapította azt is, miután az Európai Unió figyelmeztetései sem segítettek a helyzet enyhítésében, nem maradt más eszköz, minthogy a „házon belüli” változásokban bízni, s azokért tenni, amire az elnökválasztás most teret is kínál.

Az aktuális belpolitikai állapotokat a közelgő elnökválasztás fényében elemző politikus tényszerűen felsorolta Viktor Janukovicsnak a kisebbségek irányába tett egyértelmű garanciáit, melyekhez még csak hasonlót sem lehet felfedezni a többi esélyes jelölt programjában. Gajdos István hangsúlyozta, a szövetség azért küzd, hogy „félelem nélkül élhessünk szülőföldünkön”, s éppen ezért csatlakozott ahhoz a partnerségi megállapodáshoz, amit a Régiók Pártjának elnöke kötött az országban élő kisebbségek vezető szervezeteivel.

A nemzeti tanács beregszászi fórumán különösen sok szó esett az anyanyelvű oktatási rendszert ért támadásokról, azok romboló hatásairól. A jelenlévőkben egyértelmű volt az elhatározás: az Ungvári Nemzeti Egyetemen létrehozott magyar kar meghatározóan fontos a jövő szempontjából, ezért nem szabad teret engedni a nacionalisták durva, provokatív és alaptalan támadásainak, amik az elmúlt időszakban, sajnos, megfigyelhetőek voltak.

Ambrus Pál részletekbe menően elemezte a magyar nyelvű oktatás pillanatnyi helyzetét. Az UMDSZ técsői járási szervezetének elnöke elmondta: 1974 óta van jelen az oktatásban, de ilyen kritikus helyzetet még soha nem tapasztalt. Világosan rámutatott: ez a folyamat 2004 óta tart, és csak fokozódik. Arra is kitért, hogy mindezért egyértelmű felelősség terheli a másik magyar érdekvédelmi szervezetet, amiért az nem lép fel kellő eréllyel és hangsúllyal azok ellen, akik most oktatásunkat, jövőnket irtják, s akikkel a legutóbbi elnökválasztáskor a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség máig ismeretlen tartalmú paktumot kötött.

Kőszeghy Elemér, a szövetség alelnöke leszögezte: a helyzet súlyos, de lehet súlyosabb is! Éppen ezért határozott, közös fellépésre sürgetett mindenkit. Szólt még a magyar parlament, a kormány erőfeszítéseiről, amit azok különböző fórumokon és formában tettek az ukrajnai magyar kisebbséget érő hátrányos megkülönböztetés ellen. Bizakodását fejezte ki a nemrég hatályba lépett Lisszaboni Szerződéssel kapcsolatosan is, amiben az alapvető emberi jogi normák is megjelentek, s aminek betartására az új szomszédságpolitikai koncepcióból kifolyólag Ukrajnára is hatással lehet Brüsszel.

A nemzeti tanács tagjainak hozzászólásaiból érződött: mindenki átérzi az elnökválasztás súlyát, azt, hogy annak végeredménye meghatározó befolyással lehet a magyarság jövőjére, s éppen ezért nem azt kell keresni, ami megoszt, hanem azt, ami összetart. E gondolat jegyében a részvevők zárónyilatkozatot fogalmaztak meg, amiben határozottan kiállnak az UMDSZ elnöke és a Régiók Pártja elnöke által aláírt keretszerződés mellett, amelynek legfontosabb pontja az, hogy Viktor Janukovics államfővé történő megválasztása esetén visszavonják azokat a korlátozó rendeleteket, amelyek az ukrajnai kisebbségi oktatási rendszer megsemmisítésére irányulnak. Ezzel kapcsolatban az UMDSZ Nemzeti Tanácsa felkéri a kárpátaljai magyarságot, hogy csak azt az esélyes jelöltet támogassák szavazataikkal, aki a kisebbségeket hátrányosan érintő folyamatok leállítását s azoknak a közösségünk számára kedvező megváltoztatását ígéri. A testület az említett nyilatkozatban elítélte az Ungvári Nemzeti Egyetem elleni lejárató kampányt, s leszögezi: minden törvényes eszközt igénybe vesz hazai és külföldi fórumokon egyaránt a kisebbségi oktatási rendszer felszámolását célzó intézkedések elleni tiltakozásul. A nemzeti tanács azt is papírra vetette, hogy bizakodóan tekint a Lisszaboni Szerződés hatályba lépésére, és üdvözli a brüsszeli magyar lobbiiroda létrehozását, működését.

Ugyanakkor a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) szerint nem tartalmaz komoly engedményeket a kárpátaljai magyarság számára az a megállapodás, amelyet az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és Viktor Janukovics, a Régiók Pártjának elnöke, az egyik legesélyesebb ukrán elnökjelölt kötött a napokban – nyilatkozta Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke a beregszászi Kárpátalja című hetilapnak. A KMKSZ szócsövének számító lapnak Kovács elmondta, hogy a KMKSZ nem siet aláírni a Janukovics nevében megküldött megállapodástervezetet, arról a végső döntést jövő heti ülésén hozza meg a szervezet elnöksége.