2024. május 20., hétfő

„Mindenkinek” van magyarigazolványa

Munkácsról Dercenbe költözött az információs iroda
A derceni iroda épülete

Idén tavasszal a Kárpátaljai Központi Információs Iroda struktúrája jelentős változásokon ment át. Az egyik legnagyobb újítás az volt, hogy az irodahálózat székhelye Ungvárról Beregszászba került, s annak élén is módosítás történt. Az addigi vezetőt, Dupka Györgyöt Kincs Gergely, Beregszász alpolgármesterének, Kincs Gábornak a fia váltotta, aki egyébként a Szülőföld Alap egyik kollégiumának is tagja. Az eltelt időszak alatt további változások is történtek. Például a munkácsi információs fiókot a Latorca-parti városhoz közeli Dercenbe helyezték át. Ezt a lépést élesen kritizálta a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség, ám a beregszászi központban azzal magyarázták az áthelyezést, hogy a Munkácsi járás legnagyobb magyar településén eredményesebben, zökkenőmentesebben tud majd dolgozni a járási iroda.

A Kárpátalja hat településén – Ungváron, Beregszászban, Técsőn, Nagyszőlősön, Rahón és mostantól ugye Dercenben – működő információs irodák egy sor fontos feladatot látnak el. Itt lehet intézni a magyarigazolvány és a hozzátartozói igazolványok igénylését, az azokhoz történő pótfüzetek kiállítását, az említett dokumentumokhoz köthető kapcsolattartási és egészségügyi támogatások ügyintézését is ez az irodahálózat látja el. Akárcsak a garancialevelek közvetítését, ami a vízumszerzésben jelent nagy könnyítést az itteni magyarok számára.

A mostani derceni irodaház megnyitása kapcsán a központi iroda vezetője, Kincs Gergely a Kárpáti Igaz Szónak nyilatkozva kiemelte: a reform során értékes segítséget kaptak az ungvári és a beregszászi magyar külképviselettől, illetve a Budapesti Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalától. Azt ígérte: a változtatásnak köszönhetően a magyarigazolványok várakozási ideje két-három hónapra csökken az eddigi hat, vagy akár még több hónapról. Az áthelyezést így indokolta: „A falu és vonzáskörzete köztudottan a régió magyarságának a központja, ezért értelemszerű volt, hogy itt folytassuk a munkát.”

Kárpátalján egyébként eddig már közel 145 ezer magyarigazolvány talált gazdára, ami a magyarság létszámarányához képest a legtöbb az egész Kárpát-medencében, de számszerűleg is csupán Erdély előzi meg, noha a Felvidéken és Vajdaságban is jóval több magyar él, mint Ukrajna legnyugatibb megyéjében. A magyarigazolványok tulajdonosai igen nagy gyakorlati hasznát tudják venni a könyvecskének, hiszen a Magyarországon igénybe vehető vasúti kedvezményen túl a „zöld igazolvány” birtokosai könnyített módon juthatnak magyar schengeni vízumhoz, s annak árát is visszakaphatják.