2024. május 20., hétfő

Sejtelmes találgatások

Máig tisztázatlan a Juscsenko elleni mérgezési ügy

: Arcváltozás – két képben

Ungvári tudósítónktól

Öt évvel Viktor Juscsenko ukrán államfő feltételezett dioxinmérgezése után sincs egyértelmű bizonyíték arra vonatkozólag, hogy azt szándékosan követték volna el. Ezt támasztja alá az is, hogy a mai napig sincs hivatalos gyanúsítottja az esetnek, jobbára csak találgatások hangzottak el ezzel kapcsolatban. Mindezekről az ügyet vizsgáló ideiglenes parlamenti bizottság vezetője beszélt nemrégiben. Az államfő korábbi bizalmasai között akad olyan is, aki egyenesen azt mondja, az egész balhét csak megrendezték.

Viktor Juscsenko megmérgezését a közvélemény és a világsajtó 2004. szeptember 5-éhez köti. Az akkori választási kampány kellős közepén Juscsenko munkaebéden vett részt a nemzetbiztonsági szolgálat (SZBU) főnökségével. A találkozó helyszínéül Volodimir Szacjuk, az SZBU akkori helyettesének víkendháza szolgált. Öt napra rá Ukrajna későbbi elnöke már a bécsi Rudolfinerhause gyógyintézetben mutatkozott, s kezelőorvosai tudatták a világgal: Juscsenko súlyos dioxinmérgezést szenvedett. A kórház doktorai azt is tudni vélték, hogy öt nappal korábban kerülhetett a mérgező anyag az államfőjelölt szervezetébe. Az ukrajnai eseményeket figyelő nyugati elemzőkben kimondva-kimondatlanul az a vélemény fogalmazódott meg, hogy a Leonyid Kucsma megüresedő helyéért folytatott harcban az oroszbarát erők a legdurvább módszerektől sem riadnak vissza. Erre apellált akkoriban Juscsenko választási stábja is, persze egyértelműen nem jelenthették ezt ki, ezért csak sejtelmes megnyilatkozásokkal próbálták erősíteni a feltételezést, ami aztán az egész kampányuk vezérmotívumává érett.

Rögtön az eset után vizsgálóbizottságot hoztak létre a kijevi törvényhozásban, de abban a zavaros és összekuszált belpolitikai helyzetben igencsak gyorsan dolgavégezetlenül félbehagyta munkáját. Később egy másik bizottság állt fel, amely ma is létezik, s teszi kijelentésekben hangzatos, de valós, tárgyszerű eredményből szintén vajmi keveset produkáló dolgát. Ennek a testületnek a vezetője, a Régiók Pártjának képviselője, Volodimir Szivkovics jelentette ki nemrégiben, hogy semmi bizonyíték sincs arra, miszerint előre eltervelt módon mérgezték volna meg Juscsenkót. A nyomozással megbízott főügyészség emberei azonnal reflektáltak, mondván, elhamarkodott Szivkovics következtetése, miután ő és a parlamenti vizsgálóbizottság tagjai nem ismerhetnek egy sor olyan információt, ami segíthetne nekik reálisabb képet kapni az egész ügyről. A főügyészség és a bizottság amúgy rendre egymásnak ellentmondó kommünikéket fogalmaz meg. Elemzők ezt egész egyszerűen azzal magyarázzák, hogy a főügyészség vezetői inkább a regnáló elnökhöz lojálisak, míg a parlamenti vizsgálóbizottság élén a Juscsenko által 2004-ben legyőzött Viktor Janukovics embere ül.

A régiós képviselő emlékeztetett David Zsvanyija kijelentésére is. A korábban Juscsenko táborához tartozó, de azóta onnan kihátráló grúz származású honatya azt találta mondani, hogy a 2004-es eseményeket egész egyszerűen az államfőjelölt akkori választási stábja ötlötte ki. Szivkovics azt is felrótta a főügyészségnek és személy szerint a nyomozást vezető Halina Klimovicsnak, hogy az eset óta eltelt öt év ellenére hivatalosan továbbra sincs gyanúsítottja a mérgezési ügynek. Azt sem érti, hogy Klimovics utasítására miért kellett az eltelt időszakban 18 ezer mobiltulajdonos hívását lehallgatni. Megkockáztatta, talán azért, hogy mindenféle terhelő bizonyítékokat gyűjtsenek, amiket majd alkalmazni tudnak Juscsenko riválisaival szemben a hamarosan kezdődő elnökválasztási kampányban.

Hogy mikor kerül pont az ügy végére, s milyen, azt ma még nagyon nehéz megmondani, de az biztos: aligha záródik le végérvényesen ez a történet Viktor Juscsenko jelenlegi, 2010 januárjáig tartó hivatali idejében.