2024. május 20., hétfő

Meggyengült magyar pozíciók

Elfeledett szokásjog a megyei önkormányzatban Kárpátalján – Egyik alelnök sem magyar
A testület alelnöki posztját már nem magyar képviselő tölti be

A héten a humán szféráért felelős alelnöknek és az állandó bizottságok vezetőinek a megválasztásával véget ért a Kárpátaljai Megyei Tanács alakuló ülése. Az önkormányzat elnökét és első helyettesét még a múlt héten megválasztották. Ukrajna függetlenné válása óta most először fordult elő, hogy felrúgva a szokásjogot nem magyar képviselőnek jutott az egyik alelnöki szék. Az ok ismeretes: a vártnál sokkal rosszabb magyar szereplés az október 31-i önkormányzati választásokon.

A két magyar szervezet – az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) – színeiben mandátumhoz jutottak aránya még a nyolc százalékot sem éri el az új megyei tanácsban. Lerágott csont, de tény: választási együttműködés esetén legalább kétszer ennyi képviselője lehetne a kárpátaljai magyar közösségnek, s akkor már részarányon felüli jelenlétről beszélhetnénk. Így viszont az UMDSZ négy – Kincs Gábor, Medvigy István,Péter Csaba, Rezes Károly –, a KMKSZ három – Brenzovics László, Kovács Miklós, Milován Sándor – képviselővel van jelen a 108 tagúra duzzasztott testületben.

Az alakuló ülésen ismertették a pártok mandátumainak megoszlását. A bő egy hónapja lezajlott helyhatósági választások eredményeként az Egységes Centrum (JC) 46, a Régiók Pártja 37, a Batykivscsina (Haza) 8, a Változások Frontja 5, az UMDSZ és az Erős Ukrajna 4-4, a KMKSZ 3, a szocialisták pedig 1 helyet szereztek. A protokolláris eseményeket követőn rátértek a lényegre, s az előzetes várakozásoknak megfelelően a JC megyei szervezetének elnöke, Ivan Baloga lett a grémium elnöke. A titkos szavazás során elsöprő többséggel, 95 igennel választották meg. Hasonlóan nagy fölénnyel döntöttek első helyetteséről, a Régiók Pártja által ajánlott Volodimir Zakurenij megválasztásáról. Az első „szavazások” tehát tökéletesen alátámasztották a JC és a régiósok előre borítékolható nagykoalícióját. Véglegessé vált: a magyaroknak csak statisztaszerep jut.

A másik, humán kérdésekben illetékes helyettes személyéről azonban az alakuló ülésszak első, múlt heti plenáris ülésén nem született döntés. Az eddigi szokásjog alapján magyarnak járt volna a tisztség – az előző ciklusban a KMKSZ alelnöke, Brenzovics László töltötte be a pozíciót –, ám ennek folytatása azután vált kérdésessé, hogy nagyon gyengén szerepeltek a magyarok, súlyuk szinte jelentéktelenné vált.

Egyre inkább nyilvánvaló, az ungvári Fehér Házban nem igazán számolnak már komolyabban a magyar közösség politikai erejével. A legszomorúbb az egészben, hogy voltaképp joggal. Hiszen a 108 tagú testületben csupán hét magyar érdekvédő van. Azért fogalmazok szándékosan így, mert magyar képviselők azért jócskán akadnak a többi ukrán párt színeiben is, de nemzeti elkötelezettségük bizonyos aggályokat ébreszthet. Visszatérve a hét magyarra, a szó egyenes és átvitt értelmében is egyfajta front választja el őket egymástól. A képviselői helyek elosztásánál ugyanis magyarjainknak a szélső padsor jutott, annak is a kijárathoz legközelebb eső része. Az UMDSZ és a KMKSZ közé pedig a Változások Frontja ékelődött. Valahol jelképes ez, s egyben figyelmeztető: ha a „front” a későbbiekben sem tűnik el, akkor a magyar képviselők teszik ezt meg. Rajtuk is múlik, hogy ne így legyen…

A fentebb is ecsetelt erőviszonyokat ismerve végül a legvalószínűbb forgatókönyv vált valóra az alakuló ülés e heti folytatása során. Az Egységes Centrum és a Régiók Pártja alkotta nagykoalíció egyetértésével Andrij Szerbajlo, Julija Timosenko pártjának, a Batykivscsinának a frakcióvezetője lett Ivan Baloga önkormányzati elnök humán helyettese. Megválasztásával a 108 tagot számláló Kárpátaljai Megyei Tanácsban elsöprő többség jött létre, hiszen a JC, a Régiók Pártja és a Batykivscsina együttvéve 91 mandátummal rendelkezik.

A tanácskozás további részében döntés született a tizenkét állandó bizottság elnökének személyéről is, kettő kivételével. A fajsúlyosnak számító költségvetési bizottság vezetői székét Ivan Baloga tanácselnök egyfajta gesztusként felajánlotta a korábbi összetételű önkormányzat alelnökének, Brenzovics Lászlónak, de a KMKSZ-es politikus visszautasította. Ellenben elfogadta a kisebbségi szempontból fontos, a humán területet lefedő bizottság elnöki székét: az oktatási, tudományos, kulturális, egyházi, ifjúsági, testnevelési és sport-, kisebbségi, információs kérdések tartoznak a bizottsághoz. Az említett testületnek még egy magyar tagja lesz, az UMDSZ-es Medvigy István. A vagyonügyi és privatizációs bizottság élére Péter Csaba (UMDSZ) személyében szintén magyar került. Rezes Károly (UMDSZ) és Milován Sándor (KMKSZ) a költségvetésiben dolgozhat, Kincs Gábor (UMDSZ) a turisztikai és rekreációs testület titkára lesz. Kovács Miklóst (KMKSZ) az ügyrendi és etikai bizottságba sorolták.

RANGIDŐS KMKSZ-ES POLITIKUS

Érdekes, mondhatni szórakoztató elemzést készített az október 31-i választások nyomán megválasztott megyei tanács személyi összetételéről az egyik kárpátaljai ukrán hetilap. Összeállításukból kiderül: a 108 tagú testületben csak 8 hölgy van.

Kijelenthető, Kárpátalja lakosságának érdekeit az elkövetkező években túlnyomórészt módos üzletemberek és közhivatalnokok fogják megjeleníteni. Vagy legalábbis az ő feladatuk lesz. A cikkíró több mint negyven olyan képviselőt számolt össze, akik a vidék gazdasági életének főszereplői, s csak azért nem többet, mert sokan állami csinovnyikoknak mondják magukat, miközben nyílt titok, hogy jelentős üzleti érdekeltségeik vannak, csak papíron a családtagok, rokonok viszik a bizniszt. Több mint egy tucat főosztály- és más állami hivatalvezető szintén képviselői jelvény tulajdonosa. Akárcsak két vámos is, egyikük, Kertész Zoltán egyéniben épp Kovács Miklós KMKSZ-elnököt verte meg. Két magas rangú kijevi „vendég” is van, Olekszandr Kemenyas és Viktor Baloga. Előbbi parlamenti képviselő, utóbbi pedig katasztrófa-elhárítási miniszter lett. A képviselők hivatalos okmányai arról is árulkodnak, hogy hét munkanélküli és négy nyugdíjas is talált magának elfoglaltságot. A képviselők doyenje egyébként a KMKSZ-es Milován Sándor, aki jövőre lesz 70 éves. A legfiatalabb pedig Viktor Ledida (25), aki érdekesmód közeli rokona a megyei közigazgatási hivatal elnökének, a Régiók Pártja megyei vezérének, Olekszandr Ledidának. Ilyen névvel mondjuk könnyű…