2024. május 20., hétfő

A KMKSZ lehet a nagy vesztes

Az UMDSZ-nek biztosan lesznek megyei képviselői – Egyelőre csak találgatják a választások eredményét Kárpátalján

Akár november 10-éig is eltarthat a vasárnapi ukrajnai önkormányzati választások eredményeinek hivatalos közzététele a Központi Választási Bizottság (CVK) tegnapi bejelentése szerint. Egyelőre még a pontos részvételi arányt sem lehet tudni, jobbára csak a területi választási bizottságoktól kiszivárgott adatok és a pártok nem hivatalos információi alapján számolnak be az itteni hírcsatornák a várható eredményekről. Támpontot jelentenek még az exit pollok, ám azok között is meglehetősen nagyok az eltérések.

A Kárpátalján végzett egyik ilyen felmérés például azt mutatja, hogy mindkét magyar szervezet, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) listája is megkapta a megyei tanácsba való bejutáshoz szükséges három százalékot, míg egy másik ilyen cég, a Gfk Ukraine gyorseredménye szerint egyik sem. A két magyar szervezet kampánystábjában sem tudnak biztosat, megkeresésünkre Kőszeghy Elemér, az UMDSZ alelnöke csak annyit mondott: mindkét indulónál nagyon rezeg az a bizonyos léc.

Csak emlékeztetőül: az országos szervezet még a kampánystart előtt felajánlotta a közös indulást a kulturális szövetségnek, ám annak elnöksége mereven elutasította azt. Akkor az UMDSZ nyilatkozatában leszögezte, amennyiben a KMKSZ által hirdetett megosztottság miatt mindkét fél kiszorul a megyei önkormányzatból, azért kizárólag a Kovács Miklós vezette kulturális szövetséget terheli majd mindennemű felelősség.

Mellesleg a kiszivárgott, de nem hivatalos eredmények alapján nagyon úgy fest, hogy a KMKSZ ezen a választásokon bizony egyértelműen alulmaradt az UMDSZ-szel szemben. Ezt a megállapítást legfőképp arra lehet alapozni, hogy a KMKSZ megyei jelöltjei egyetlenegy körzetben sem jutottak mandátumhoz, négy esetben ráadásul az UMDSZ jelöltje verte meg őket. Így értelemszerűen az már biztos, hogy a demokrata szövetségnek a listától függetlenül biztosan lesznek képviselői a 108 tagú megyei testületben. A legmagyarabb kárpátaljai városnak tartott Beregszászban is az UMDSZ örülhetett, a regnáló polgármester és a szervezet elnöke, Gajdos István ugyanis maradhat a posztján, miután KMKSZ-es kihívója, Orosz Géza alaposan elmaradt tőle. A magyarlakta települések jelentős hányadában szintén az UMDSZ polgármesterjelöltjei nyertek.

Kárpátalján egyébként 54,8 százalékos volt a részvételi arány, ám néhány, magyarok lakta régióban ennél jóval magasabb volt a szavazókörök látogatottsága. Ugyanakkor a végleges eredmények ismerete nélkül is jól kezd körvonalazódni, hogy feltehetőleg a magyar–magyar szembenállás miatt jelentős számú magyar voks ezúttal is ukrán pártokra, legfőképpen a kárpátaljai összesített eredmények alapján győztesnek tűnő Egyedüli Centrumra (JC) jutott, akik nagyon sok magyar jelöltet indítottak.

Országos viszonylatban fölényes győzelmet aratott a kormányzó Régiók Pártja (36%), az ellenzéki Julija Timosenko pártja (13%) viszont várakozáson alul szerepelt. Emiatt számtalan bírósági perre készülnek, nem hajlandók elismerni a vereséget, sőt, a választások megismétlését követelik. Ugyanakkor igencsak megerősödött a radikális Szvoboda, főként a Kárpátaljával szomszédos nyugati megyékben. Térhódításuk miatt kormánypárti politikusok máris veszedelmesen fenyegető nacionalista veszélyről beszélnek.