2024. május 20., hétfő

Magyar a magyar ellen Kárpátalján

VÁLASZTÁSOKRA KÉSZÜL UKRAJNA
Az UMDSZ beregszászi kampányrendezvénye

Holnap önkormányzati választásokat tartanak Ukrajnában. Kárpátalján a magyarság szempontjából különösen nagy tétje lesz a voksolásnak. A 160 ezres ukrajnai magyarság parlamenti képviselete 2006-tól megszűnt, s a szűnni nem akaró magyar–magyar belviszály miatti esetleges rossz szereplés megyei szinten is visszavetheti a közösség érdekképviseletét. Ennek pedig beláthatatlan következményei lennének.

Mint eddig valahányszor, most sem született megegyezés a választásokon való magyar–magyar együttműködésről. Az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) még augusztusban felajánlotta a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetségnek (KMKSZ) a közös indulást, de utóbbi szervezet vezetősége visszautasította. Ráadásul kampányharcuk során mindkét oldal csak úgy szórta egymást a kritikákkal, kifogásokkal. Az egészben az a legbosszantóbb, hogy a magyar–magyar marakodásból leginkább az ukrán pártok profitálhatnak oly módon, hogy a saját politikai közszereplőikből kiábránduló magyarok egy jelentős része ukrán pártra szavaz majd. Ez a negatív tendencia a legutóbbi helyhatósági választásokkor jól észlelhető volt. Félő, hogy most is az lesz.

A KMKSZ választási kampányát teljes egészében az UMDSZ rossz színben történő feltüntetésére építette. Ez a gyakorlatban abban nyilvánult meg, hogy a Fidesz–KDNP kormányzat az anyaország támogatásával megvalósuló valamennyi programot a KMKSZ kezére játszotta át, azt sugallva, hogy tette ezt azért, mert az UMDSZ visszaélésekkel hozható összefüggésbe. Utóbbi magyar erőnél azt sérelmezik, hogy Budapest minden valós alapot nélkülözve vádaskodik, miközben még csak meghallgatni sem hajlandó az ő álláspontjukat. A szervezet vezetői szerint ezzel csak tovább élezik az egyébként sem csituló kárpátaljai magyar belháborút, az összefogás helyett a megosztás politikáját hirdetik, ami végső soron felgyorsítja az egyébként is jól érzékelhető asszimilációs folyamatokat.

Sokan a korábbi szlovákiai példát emlegetik, amikor a kampány során a Fidesz nyíltan kivételezett az MKP-val a Híddal szemben, ám a vége csúfos kudarc lett, aminek az igazi vesztese végső soron a felvidéki magyarság. Egyesek szerint félő, hogy a Kárpátalja lakosságának közel 12 százalékát kitevő közösség is így járhat…

Jól érzékelteti a kárpátaljai viszonyokat Kövér László házelnök közelmúltbeli kijelentése, a vidéken járva azt mondta: az itteni egyedüli igazi és hiteles partnerük csakis a KMKSZ. Hasonlókat nyilatkozik a nemzetpolitikai tekintetben érintett valamennyi anyaországi kormánypolitikus, a választási kampány finiséhez érve ráadásul egyre többen és egyre többször tették ezt. Mindennél ékesebb példa, hogy a tavaszi kormányváltás óta egyetlenegy találkozó sem volt az új budapesti hatalom és az UMDSZ között. Ahányszor magyar politikus, hivatalnok érkezik Kárpátaljára, az kizárólag a kulturális szövetség képviselőivel találkozik. Az üzenet egyértelmű: mindenkit a KMKSZ mellé állítani.

Az UMDSZ-nél nem értik, hogy ebben a magyar kormány miért partner. Októberben, azaz a választások előtt közvetlenül egy sor fontos feladatkört vontak meg az UMDSZ-től. Egyebek mellett a vízumigényléshez szükséges támogatói nyilatkozatok kiadásának jogát, a KMKSZ-nek adták át a vereckei honfoglalási emlékművet, bejelentették az oktatási-nevelési támogatások intézőjének a cseréjét is. Még a nyáron a magyarigazolványok ügyintézésének jogától és a kapcsolattartási támogatás lebonyolításától fosztották meg a másik fél javára az UMDSZ-t. Az okok között visszaéléseket és elszámolási hiányosságokat hoztak fel, vizsgálatot is indítottak, ám annak eredményei egyelőre nem ismertek. Az UMDSZ tételesen cáfolt valamennyi kifogást, ám a szervezet vezetői azt mondják, minden hiába, Budapesten még csak arra sem hajlandók, hogy legalább megismerkedjenek az ő érveikkel. Panaszkodnak, hogy megbélyegezték őket, és kész.

Az UMDSZ mindenesetre nem adta fel az ellenszéllel szembeni küzdelmet, a szervezet vezetői bíznak az összefogást sulykoló üzenetekben. Az állandó és szerintük teljesen alaptalan sárdobálást már annyira megunták, hogy a beregszászi kampányrendezvényükön több ezer aláírást gyűjtöttek azon levél támogatására, amit személyesen Orbán Viktor miniszterelnöknek címeztek. Ebben emlékeztetik őt és kormányát saját kijelentésükre, miszerint „egy magyar nemzet van”, s nincs A meg B kategóriás magyar. „Ehhez képest sajnálattal kellett konstatálnunk, hogy a KMKSZ elnökének sugallatára a magyarországi sajtóban egyelőre kitervelt ellehetetlenítési kampány indult ellenünk, amely alapjaiban kérdőjelezi meg azokat az elveket, amelyeket az Ön kormánya meghirdetett” – áll a fogalmazványban.

Egy biztos: október 31-én mindkét magyar erő külön indul, amivel nagy veszélybe kerülhet az érdekérvényesítés pozíciója. Persze a választ csak az eredmények ismeretében adhatjuk meg. Egy biztos: mindkét szervezetnél vízválasztó lesz az október 31-i eredmény. A kialakult helyzetben és mostani pozícióit nézve a KMKSZ csakis egy egyértelmű, fölényes győzelem esetén lehetne elégedett, ám ha közel azonos szavazatot gyűjtenek, az bizony az UMDSZ sikerét jelentené.