2024. április 30., kedd

Magyarország díszvendég a sanghaji import expón

Orbán Viktor: Kína is felfigyelt a közép-európai gazdasági növekedésre

Több mint 130 ország és térség, köztük Magyarország részvételével rendezik meg, a november 10-éig tartó első Kínai Nemzetközi Import Expót (CIIE). Az eseményen mintegy 2800 cég állít ki, 12 ország, köztük Magyarország lesz az expo díszvendége olyan nagy gazdasági erőt felmutató országok mellett, mint Brazília, Kanada, Egyiptom, Németország, Indonézia, Mexikó, Pakisztán, Oroszország, Dél-Afrika, Vietnam és Nagy-Britannia.

A kereskedelmi seregszemlére Orbán Viktor feleségével, Lévai Anikóval érkezett. A magyar küldöttség tagjai között ott van Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, valamint Nagy István agrárminiszter is. Orbán Viktor tegnap felszólalt az expo megnyitóján és tárgyalt Hszi Csin-ping kínai elnökkel, ahol egyebek mellett szó esett a készülő Budapest–Belgrád gyorsvasútról is.

Tárgyalnak a kínai és a magyar küldöttség tagjai (fotó: MTI)

Tárgyalnak a kínai és a magyar küldöttség tagjai (fotó: MTI)

„Közép-Európa gazdasági növekedése kétszer nagyobb az európai átlagnál, amire Kína is felfigyelt” – mondta a magyar kormányfő hétfőn az első Kínai Nemzetközi Import Expón. A házigazda Hszi Csin-ping kínai elnök, valamint több más állam- és kormányfő részvételével tartott megnyitón a miniszterelnök kifejtette: felmerül a kérdés, Magyarország hogyan került fel a sanghaji expóra díszvendégként meghívott „óriások” listájára. Szavai szerint a válasz Közép-Európa. Magyarország ugyanis nem csak magát képviseli: „amikor Magyarország hangját hallják, a régiónk hangját hallják”, azé a régióét, amely Európa növekedési motorjává vált – mondta.

Orbán Viktor beszédében jelezte, a növekedési ráta Közép-Európában kétszer magasabb, mint az európai átlag, és széles körű egyetértés van arról, hogy a régió a jövőben is az európai növekedés forrása lesz.

Felhívta a figyelmet arra is: a közép-európai országok egybehangzó gazdaság- és társadalompolitikája biztosította, hogy ezek az államok képesek voltak saját nemzeti, politikai, kulturális identitásukat megőrizni még a jelentős illegális migrációs nyomás alatt is.

A miniszterelnök kiemelte: Kína is felfigyelt Közép-Európa fejlődésére, amikor létrehozta a 16+1-es csoportot, azaz Kína és 16 kelet-közép-európai ország együttműködési formációját. Magyarország elkötelezett e platform erősítésében – jelentette ki, emlékeztetve, hogy a közeljövőben Budapesten lesz a tömörülés jegybanki vezetőinek találkozója.

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Magyarország mindig is támogatta a lehető legszabadabb és legegyenlőbb világkereskedelmi hálózatot, és mindig támogatója volt az eurázsiai együttműködésnek. Ezért is érdekelt a kínai Egy övezet, egy út elnevezésű kezdeményezés sikerében – hangsúlyozta.

A kormányfő elmondta, nagyra értékeli a kínai vállalatok magyarországi jelenlétét. Magyarország büszke arra is, hogy a Kínába irányuló export a régió országai közül nála a legmagasabb: a magyar műszaki, gyógyszer- és élelmiszeripari termékek egyre nagyobb számban vannak jelen a kínai piacon – tette hozzá, majd rámutatott: a tavalyi, minden idők legjobb exportadatai után az idén eddig további 18 százalékos növekedés volt megfigyelhető a két ország közötti kereskedelemben.

A megnyitó után Orbán Viktor a kínai államfővel és a többi részt vevő ország delegációvezetőjével együtt megtekintette az expó kiemelt pavilonjait.

A magyar és a kínai delegáció Orbán Viktor és Hszi Csin-ping vezetésével lezajlott tárgyalásáról Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár számolt be.

A megnyitó után tartott külön tárgyalásukon a két ország vezetői méltatták a magyar–kínai kapcsolatokat, amelyek számos területen elmélyültek az elmúlt években. Orbán Viktor úgy fogalmazott: minden várakozást felülmúlt Magyarország és Kína kapcsolatainak fejlődése az utóbbi egy évtizedben. A kínai elnök emlékeztetett: Magyarország az elsők között létesített diplomáciai kapcsolatokat Kínával, és ennek az eseménynek jövőre lesz a 70. évfordulója. Orbán Viktor kifejtette, Magyarország méltó módon fog megemlékezni az évfordulóról, ennek előkészületeit megtették.

A kínai elnök gratulált Orbán Viktornak Magyarország utóbbi években jól látható fejlődéséhez és stabilitásához, egyben meghívta őt az Egy övezet, egy út együttműködés jövő évi magas szintű fórumára Pekingbe. A meghívást a miniszterelnök elfogadta – mondta Havasi Bertalan.

A konkrét gazdasági projektumok közül a megbeszélésen kiemelték a Belgrád–Budapest vasútvonal ügyének előremozdítását, valamint a kínai elnök üdvözölte a magas minőségű magyar agrártermékek kínai importját.