2024. április 30., kedd

Orbán: Ha munka van, minden van

Orbán Viktor értékelése szerint nyáron is jól teljesített a magyar gazdasági modell. A kormányfő az Országgyűlés őszi ülésszakának tegnapi nyitó napján napirend előtti felszólalásában a „magyar modell” lényegét úgy írta le: „ha munka van, minden van. Magyarország segélyalapú gazdaság helyett munkaalapú gazdaságot épít”.

Beszámolt arról, hogy 2010-hez képest az idei évre 800 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, hatszázezren a magángazdaságban helyezkedtek el. Hozzátette: 65 hónapja, több mint öt éve folyamatosan nőnek a bérek. Elmondta, 2018 második negyedévében 4,8 százalékkal, az Unió átlagának kétszeresével nőtt a magyar gazdaság.

Orbán Viktor válaszol a frakcióvezetők felszólalásaira, akik reagáltak napirend előtti felszólalására (fotó: MTI)

Orbán Viktor válaszol a frakcióvezetők felszólalásaira, akik reagáltak napirend előtti felszólalására (fotó: MTI)

Orbán Viktor azt mondta, tartják azt a vállalásukat, hogy úgy kormányoznak: Magyarországon egyre jobban megérje dolgozni és gyermeket vállalni. Szerinte 2030-ra az ország az EU öt legjobb és legélhetőbb országa között lesz.

Kitért arra is, hogy több mint másfél millió gyermek kezdte meg a tanévet. Egymillió gyerek ingyen kapja a tankönyveket; ilyen talán máshol nincs is Európában – közölte. A felsőoktatásba 85 ezer hallgatót vettek fel, ez kétezer-ötszázzal több, mint tavaly; 65 ezren kapnak állami ösztöndíjat, ez ötezerrel több, mint egy éve – részletezte.

Elmondta, a kormány eddig is családközpontú politikát folytatott, de újabb és újabb kezdeményezésekre van szükség, ezért hamarosan nemzeti konzultációt indítanak, amellyel megalapozzák a további lépéseket.

A kormányfő beszédében súlyos, történelmi hibának nevezte azt, hogy az európai elit nem tudta az Európai Unión belül tartani a briteket és kívül tartani a migránsokat. „Nem pártkérdés, hanem elsőrendű nemzeti ügy a bevándorlás kérdése” – vélekedett a miniszterelnök, mondván, a bevándorlás ellen küzdők ellen folyamatos támadás zajlik, ennek egyik eleme a Sargentini-jelentés.

Szerinte a dokumentum Magyarország ellen íródott és nem a magyar kormány ellen, és úgy értékelte, hogy „a szöveg abszurd elemet tartalmaz, többek között a magyarországi antiszemitizmusról. A modern antiszemitizmus európai központja éppen Brüsszelben van, onnan finanszírozzák az Izrael-ellenes politikai akciókat”.

A határőrizet jogáról nem mondunk le. Nem engedjük, hogy ebből bárki akár egy jottányit is elvegyen – nyomatékosította a kormányfő, jelezve, hogy ezt az álláspontot fogja képviselni az e heti salzburgi európai csúcstalálkozón.

Szerinte Brüsszelben most sem arról beszélnek, hogy minden eszközzel meg kell védeni az Unió határait, hanem „portaszolgálatot” akarnak létesíteni; nem megállítani, hanem menedzselni akarják a bevándorlást. „A kapukulcsot akarják” – hangoztatta.

Szerinte azért akarják Magyarországtól elvenni a határőrizet jogát, hogy lehetővé tegyék a migrációt. Kijelentette: „hazánk nem átjáróház és nem is gyűjtőtábor. Ha keveredni akarnánk más kultúrákkal és civilizációkkal, akkor erről majd mi konzultálunk és mi határozunk, bár ettől az ötlettől eltanácsolnám a magyar embereket”.

A jövő májusi EP-választással összefüggésben beszélt arról, hogy éppen ideje, hogy távozzon a jelenlegi európai elit, mert nem tudta Európában tartani az Egyesült Királyságot és nem tudta Európán kívül tartani a migrációt. Hozzátette: Magyarország szolidáris minden bevándorlásellenes kormánnyal, legyen bármilyen a pártösszetétele.

Párbeszéd: A miniszterelnök az áruló

szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezetője reagál orbán viktor napirend előtti felszólalására (fotó: MTI)

szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezetője reagál orbán viktor napirend előtti felszólalására (fotó: MTI)

A miniszterelnököt nevezte árulónak a Párbeszéd frakcióvezetője a Sargentini-jelentés elfogadóival szemben, amikor reagált Orbán Viktor napirend előtti felszólalására.

„Ön támadja Magyarországot, ön támadja a magyar embereket” – jelentette ki Szabó Tímea a kormányfőről. Leszögezte: a Sargentini-jelentés kizárólag a magyar kormányt ítélte el, hiszen nem az emberek tehetnek az alacsony nyugdíjakról, a hajléktalanok üldözéséről, az Európában legrövidebb ideig folyósított munkanélküli ellátásról vagy az Akadémia világhírű kutatóintézetének „kivégzéséről”.

Szabó Tímea szerint Orbán Viktort csak a pénz, a lopás és a hatalom érdekli, csak ezekért politizál, közben „magasról tesz Magyarországra és a magyar emberekre”.

LMP: A kormány arra használja a migráció problémáját, hogy elfedje a valóságot

Keresztes László Lóránt, az LmP frakcióvezetője reagál a miniszterelnök felszólalására (fotó: MTI)

Keresztes László Lóránt, az LmP frakcióvezetője reagál a miniszterelnök felszólalására (fotó: MTI)

Az LMP frakcióvezetője szerint a kormányfő által a migráció kérdésében elindított vita egy valós problémán alapuló álvita, amit arra használnak, hogy elfedjék a valóságot.

Keresztes László Lóránt a miniszterelnök napirend előtti felszólalására reagálva azt mondta: Orbán Viktor nem abban érdekelt, hogy a migrációs krízis megoldódjon, hanem abban, hogy ezt egy kampányeszközként használja annak érdekében, hogy elfedje a „kritikus magyar valóságot”.

Szerinte uniós szinten nem volt valós, őszinte vita a migrációs krízis okainak feltárásáról, és a magyar miniszterelnök is azon európai politikusok táborát erősíti, akik nem tettek le érdemi javaslatokat az ügyben.

A Sargentini-jelentéssel kapcsolatban Keresztes azt mondta: az LMP nem támogatta a jelentést, mert nem tartja megengedhetőnek, hogy egy kormány hibája miatt egy országot büntessenek.

DK: A kormány gyáván a nemzet mögé bújik

A Demokratikus Koalíció parlamenti frakcióvezetője szerint a Sargentini-jelentés nem Magyarországról, hanem a magyar kormányról szól, a kabinet azonban gyáván a nemzet mögé bújik az ügyben. Gyurcsány Ferenc a kormányfő felszólalására reagált így, és diktatúra kiépítésével vádolta a kormányoldalt.   

Bárgyúnak nevezte Orbán Viktor érvelését, mondván, Magyarország ugyan valóban szerepel a jelentés címében, a dokumentumban azonban Magyarországra vonatkozóan egyszer sem, míg a kormányra vonatkozóan 48-szor szerepel kritika.

Gyurcsány azzal vádolta a kormányoldal szereplőit, hogy „diktatúrát csinálnak”, Orbán Viktor pedig egy diktátor. Azzal érvelt: elveszik Magyarországon a szabad tájékozódás lehetőségét, pénzügyileg ellehetetlenítik és az igazságszolgáltatás eszközeivel megvádolják az ellenfeleiket.

Jobbik: Orbán vesztett Európában

A Jobbik szerint Orbán Viktor vesztett, válaszúthoz érkezett. Így reagált az ellenzéki párt hétfőn a kormányfő napirend előtti felszólalására a parlamentben. Talán még nem késő ebből a pozícióból kihátrálni – tette hozzá Gyöngyösi Márton frakcióvezető, aki arra szólította fel a kormányfőt, hogy „sértődöttségében ne borítson mindent”.

Hangsúlyozta, Orbán Viktor éveken át küzdött a közös határvédelemért, ugyanakkor „szó sincs arról, hogy zsoldosnak kell átadni a határőrizet jogát”. A javaslat szerint ezek az egységek a fogadó ország jogszabályai és parancsnokainak irányítása alatt működnének  – tette hozzá.

MSZP: Orbánnak papírja van arról, hogy visszaeső jogsértő

Az MSZP szerint a Sargentini-jelentés elfogadása óta Orbán Viktor miniszterelnöknek papírja van arról, hogy egy visszaeső jogsértő, visszaeső normaszegő. Tóth Bertalan (MSZP) Orbán felszólalására reagálva úgy fogalmazott: a jelentés tartalmazza, hogy a kormányfő a többség és a közjó helyett önös érdekeit szolgálja és saját politikai elitjét gazdagítja. „Ön már nem Európa erős embere, (...) hanem Európa páriája”, aki a népakarat ellenében kormányoz.

Fidesz: Gyurcsány nyerte az ellenzéki gyűlölködés versenyét

Kocsis máté, a Fidesz frakcióvezetője reagál a felszólalók kritikáira (fotó: MTI)

Kocsis máté, a Fidesz frakcióvezetője reagál a felszólalók kritikáira (fotó: MTI)

Visszautasította a DK elnökének sértő és gyalázkodó felszólalását a Fidesz frakcióvezetője, aki szerint Gyurcsány Ferenc nyerte az ellenzéki gyűlölködési versenyt. Kocsis Máté úgy fogalmazott: az ellenzéki pártvezetőnek nincs morális alapja szólásra emelkedni az Országgyűlésben.

A Fidesz frakcióvezetője a miniszterelnök felszólalása kapcsán reagálva azt mondta: személyiség- és szerepzavara a magát korábban Magyarország megváltójának gondoló Gyurcsány Ferencnek van, aki „saját gondolataitól megrészegülve az ellenzék régi-új vezérének szerepében képzelte magát”. Szerinte az egykori kormányfőnek a kormány bevándorlás-politikájával van baja, „mert ön gyűlöli a magyarokat”. Kifogásolta azt is, hogy a DK elnöke évek óta a határon túli magyarok ellen buzdít.

KDNP: A Sargentini-jelentés következményei Magyarországot sújtják majd

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezetője szerint a Sargentini-jelentés következményei egyértelműen Magyarországot sújtják majd.

Harrach Péter a kormányfő napirend előtti felszólalására reagálva az Országgyűlésben kiemelte: a jelentésben egyrészt megoldott problémák, másrészt szép számmal valótlanságok szerepelnek, ráadásul a dokumentumot egy eljárásjogi ügyeskedés segítségével fogadták el.

A kormánypárti politikus kitért Gyurcsány Ferencnek, a Demokratikus Koalíció frakcióvezetőjének felszólalására, és azt mondta: nem osztja teljesen a jobbikos hozzászóló véleményét, aki szóvá tette a volt kormányfő jelenlétét, így ugyanis elestek volna egy műélvezettől, amit „a nemzet nagy komédiása” produkált.   

A többi ellenzéki felszólalást sok esetben a durvaság jellemezte, ami nem méltó a magyar parlamenthez, még ha az érintettek frusztrációjára utal is; ezen uralkodni kellene.