2024. április 30., kedd

Nicolas nem engedte előre Marine-t

Nagyot koppant a francia szélsőjobb a regionális választásokon, de erős maradt

Látványos kudarccal ért véget a Marine Le Pen vezette szélsőjobboldali Nemzeti Front (FN) szereplése a franciaországi regionális választásokon, holott egy hete még fergeteges győzelem körvonalazódott. A december 6-ai első fordulóban elért kiváló eredményeihez képest a vasárnapi második fordulóban azonban sokkal kevesebben szavaztak rá, így mindenütt vereséget szenvedett.

Pedig a 13 régió közül egy hete még hatban végzett az élen, s állt nyerésre, amit történelmi bravúrként könyvelt el. Az első körben elért siker után Le Pen már arról beszélt, hogy az FN az ország legnagyobb politikai erejévé vált. Akkor úgy tűnt, hogy – történetében először – a párt több régióban nyerni tud, és képviselői vehetik át egy-egy terület vezetését.

A remélt nagy sikerből azonban nagy bukás lett. A választás nyertesei a mérsékelt jobboldali Republikánusok (LR) lettek. A Nicolas Sarkozy exállamfő vezette párt ráadásul több helyütt hatalmas különbséggel vert rá az esélyesnek tartott EU-, idegen- és bevándorlásellenes FN-re.

Az LR hét régióban vitte el a pálmát, a kormányzó szocialisták (PS) ötben győztek. Egy helyen, Korzikán pedig a sziget függetlenségét támogatók ünnepelhettek. Ebben a régióban ez az első eset, hogy a nacionalisták kerültek többségbe az irányító testületben.

Az FN hoppon maradt, aminek több oka lehet. Egyik az, hogy ezúttal 8,5 százalékkal többen mentek el szavazni (a választók 58,4 százaléka), mint egy héttel korábban, s jóval többen támogatták a mérsékelt jobboldalt és a szocialistákat, mint az első fordulóban.

Legalább ennyire fontos mozzanat az is, hogy a kormánypárt néhány régióban (amelyekben gyengén szerepelt az első menetben) visszaléptette a győzelemre esélytelen jelöltjeit. Ezzel jelentősen növelte – a kölcsönös együttműködést elutasító – Sarkozyék győzelmi esélyeit.

Részben ennek köszönhető, hogy Marine Le Pen és FN-tag unokahúga, Marion Maréchal-Le Pen is vesztett „saját” körzetében, jóllehet az első fordulót még fölényesen nyerték.

Marine a végén majdnem 16 százalékkal maradt alul, Marion „csak” tízzel. A Le Pen-dinasztia további két tagja, egyszersmind elsőfordulós győztese szintén elbukott: egyikük Marine élettársa, Louis Aliot, a másik az elnök asszony jobbkezének számító Florian Phillipot.

Bár a szélsőjobb súlyos vereséget szenvedett, a hatalmas tömegtámogatást élvező FN-t nem szabad leírni, sem lebecsülni. Továbbra is komoly politikai erőt képvisel, sőt úgy tűnik, a harmadik legfontosabb párttá nőtte ki magát.

Az is egyre nyilvánvalóbb, hogy az eddig kétpólusú (szocialista és konzervatív főerőket felvonultató) francia politikai rendszer egy harmadikkal, az FN-el bővült, amellyel ezután is számolni kell. A szélsőjobb annak köszönheti jelentős támogatottságát, hogy a lakosság egy része kiábrándult a két nagy pártból, mert azok (kormányzati pozícióban) képtelenek voltak kezelni a gazdasági, szociális és egyéb problémákat, elsősorban a munkanélküliséget.

A választóknak köszönetét tolmácsoló Manuel Valls miniszterelnök az eredményhirdetés után fel is hívta a figyelmet „a szélsőjobboldal jelentette veszélyre”. Bátorításként azonban nyomatékosította: a szocialisták visszaadják a hitet a választóknak, akik a jövőben ismét valakik mellett szavazhatnak, s nem valakik ellen.a