2024. május 10., péntek

Igen a nyelvtörvényre, de még csak első olvasatban

Ungvári tudósítónktól

A nacionalista érzelmű ellenzék heves tiltakozása ellenére az ukrán parlament a héten első olvasatban elfogadta a kisebbségbarát nyelvtörvényt. A jogszabály ellenzői korábban ökölharccal próbálták megakadályozni annak tárgyalását és jóváhagyását, ám mint kiderült, ezt csak késleltetni tudták.

A tervezet egyik kidolgozója az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ), illetve tiszteletbeli elnöke. Dr.Tóth Mihály volt parlamenti képviselő szerint maga a tény nagyon fontos esemény a nyelvi és kisebbségi jogok érvényesítése területén. Azért is lényeges, mert immár húsz éve annak, hogy Ukrajnában a nemzeti közösségekkel kapcsolatos jogszabályt fogadtak el. A legutóbbi ilyen az 1992-ben megszavazott, a nemzetiségek jogairól szóló törvény volt. Ezenkívül azért is lényegbevágó, mert az új nyelvtörvény elfogadása immár több mint tíz éve vajúdik, s a számos tervezetből egyetlenegy sem jutott el még a plenáris vita szakaszába sem.

Roppant fontos momentuma a kérdésnek, hogy végeleges jóváhagyása esetén mennyire valósítható meg a jogszabály. A téma szakértője úgy ítéli meg, hogy a kárpátaljai magyarság esetében a jogszabály számos előírása a gyakorlatban már létezik. Ilyen például a többnyelvű hivatalos feliratok, a nyelvhasználat biztosítása az önkormányzati szinteken, illetve az oktatásban.

A nyelvtörvénynél maradva, miközben a parlamentben a tervezetről vitáztak, odakinn a pártolói és ellenzői demonstráltak. A fokozott rendőri jelenlétnek köszönhetően összetűzés nem volt. Ám továbbra is nagyon sokan kifogásolják a törvényt, leginkább az orosz nyelv térhódításától tartva. Még a soknemzetiségű Kárpátaljai Megyei Tanács képviselőinek több mint fele is levélben tiltakozott ellene. A parlament házelnökének címzett dokumentumot több tucat képviselő mellett néhány járási tanácsi elnök, valamint a megyei jogú városok vezetői is aláírták. Sőt, egy téves internetes hír alapján elterjedt, három UMDSZ-es képviselő is aláírta, ám ezt ők azonnal cáfolták, jelezvén, félreértésről van szó.

Mint arról a Magyar Szó már beszámolt, a kisebbségbarát nyelvtörvény parlamenti vitája május végén verekedéssé fajult a kormánypárti és az ellenzéki képviselők között. A véres randalírozás a törvénytervezet társszerzője, Vagyim Kolesznyicsenko felszólalása közben robbant ki. Az ellenzéki BJUT és Mi Ukrajnánk–Népi Önvédelem képviselői az elnöki pulpitusnál estek neki a Régiók Pártja honatyáinak. Ennek láttán Volodimir Litvin házelnök beszüntette az ülést. Az ellenzék akkor sem titkolta, bármit hajlandó bevetni, hogy megakadályozza a tervezet elfogadását, mert szerinte törvényi szintre emelésével gyakorlatilag utat nyitnak az orosz mint második államnyelv bevezetése előtt, miközben az ukrán nyelvet degradálásra ítélik.