2024. május 12., vasárnap

A járvány drámai helyzetet okozott a rákbetegek kezelésében

Katasztrofális állapotokat okozott a koronavírus-járvány a rákbetegek felderítésében és ellátásában Európában – állítja az Egészségügyi Világszervezet. Ez pedig több százezer páciens túlélési esélyeit ronthatja.

Az Euronews riportere, Isabel Marques da Silva egy belga onkológussal és brit rákkutatóval beszélgetett a járvány alatt szerzett tapasztalataikról.

„Áprilisban 44 százalékkal, szeptemberben pedig 14 százalékkal kevesebb esetünk volt, mint korábban. Később ők is bekerültek az ellátásba, de ez a 14 százalék azt jelenti, hogy ötezer beteget nem diagnosztizáltunk szeptemberben” – mondta Dr Anne Boucquiau belga onkológus.

– Tízből négy betegnek késett a kemoterápiája, vagyis ennek tényleg romboló hatása volt a rákbetegekre és az ellátó intézményekre is Európában – tette hozzá a brit kutató, Mark Lawler.

Az Európai Bizottság azt ígéri, vészhelyzeti tervet készítenek, hogy a jövőben elkerülhessék a hasonló eseteket. Az új rákellenes stratégiájukban szó van az internetes konzultáció és felügyelet megerősítéséről is. A szakértők szerint a járvány okozta stresszt is kezelni kell.

– Az emberek folyamatosan a járványra figyelnek, ez nagyon zavaró. Sokan drámai pénzügyi helyzetben vannak és ez akadályozza őket az egészségvédelemben. Vagy egyszerűen csak kivárnak akkor is, ha baljós tüneteket éreznek. Az első időszakban sok bőrrákos esetet tudtunk diagnosztizálni. Szerintem az embereknek nincs okuk arra, hogy ne menjenek kivizsgálásra, ha tüneteket észlelnek – mondta a belga orvos.

– A járvány első szakaszában a klinikai tesztek néhol 80 százalékkal estek vissza. Fontos, hogy a kutatások folytatódjanak. Láthattuk, hogyan fejlesztettek rekordidő alatt oltóanyagot a koronavírus ellen. De folytatni kell a rák elleni harcot is, hogy jobb eredményeket érjünk el a diagnosztikában és a kezelésben – tette hozzá Mark Lawler, brit rákkutató.

Az Európai Bizottság még az idén szeretne létrehozni egy tudásközpontot a rákbetegségekről.