2024. május 20., hétfő

ENSZ: Szélsőséges brutalitás jellemzi a tigréi konfliktust

Valamennyi érintett fél követett el súlyos - emberiesség elleni bűntettekkel, illetve háborús bűncselekményekkel felérő - atrocitásokat - jelentette ki szerdán Genfben Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa a világszervezet és Etiópia közös vizsgálatának eredményeit ismertetve.

Az ENSZ szakértői az etióp kormány által létrehozott helyi emberi jogi bizottsággal együttműködve vizsgálódtak Tigrében a 2020 novembere és 2021 júniusa közötti időszakra vonatkozóan. Eljutottak olyan térségekbe is, amelyekbe az etióp hatóságok hosszú ideje nem engedik be az újságírókat és a jogvédőket.

Az egy évvel ezelőtt kirobbant tigréi konfliktusban már több ezer ember vesztette életét. A szomszédos Eritreából is csatlakoztak katonák az etióp kormányerőkhöz, amelyek a tigréi lázadó erőkkel harcolnak.

A helyiek - az eritreai katonák megjelenése óta - rendszeresen önkényes őrizetbe vételekről, éhínségről, csoportos nemi erőszakról és tömeges üldöztetésekről számolnak be. A jelentés szerint sok civil lakos halt meg légicsapásokban, és Tigré tartomány nyugati részéről olyan mértékben üldözték el a lakosokat, hogy alig találtak helyieket, akikkel interjút tudtak készíteni.

Az ENSZ jelentése szerint számos etiópiai katonai tábort használtak fel arra, hogy tigréi lázadókat vagy őket sejthetően támogató civileket kínozzanak meg. Több foglyot titkos helyszíneken tartottak fogva, sok esetben törvénytelen őrizetbe vétellel.

A dokumentált jogsértések és erőszakcselekmények súlyossága rávilágít: muszáj valamennyi oldalon felelősségre vonni az elkövetőket - hangsúlyozta Michelle Bachelet.

Hozzátette: bár az etióp kormány korábban fogadkozott, hogy vizsgálódni fog és megbünteti az elkövetőket, az ENSZ-nek az az aggálya, hogy a helyi hatóságok nem nyomoznak a kívánt mélységben és a kellő átláthatósággal.