2026. június 12., péntek

Svájc helyszínként ajánlkozik az amerikai-iráni megállapodás aláírásához

Svájc kormányzata felajánlotta, hogy az országban helyszínt ad az Egyesült Államok és Irán közötti békemegállapodás aláírásának – közölte a svájci külügyminisztérium pénteken.

„Svájc teljes mértékben elkötelezett az ügyben. Szoros kapcsolatban állunk az Egyesült Államokkal és Iránnal" – fogalmazott a tárca.

Bern „közvetítőként tevékenykedik egy olyan szándéknyilatkozat létrehozásában, amelynek célja a tűzszünet megszilárdítása és az iráni-amerikai konfliktus enyhítése" – áll a közleményben. A minisztérium hozzátette, hogy „Svájcot helyszínként javasolta az esetleges aláíráshoz, amennyiben a felek ebben megállapodnak".

Sehbaz Sarif pakisztáni miniszterelnök pénteken bejelentette, hogy megállapodás született az amerikai-iráni békemegállapodás szövegéről.

Irán szintén pénteken úgy nyilatkozott, hogy a megállapodás még soha nem volt ennyire közel.

Donald Trump amerikai elnök még csütörtökön közölte, hogy amennyiben az aláírásra már ezen a hétvégén sor kerülne, az Egyesült Államokat JD Vance alelnök képviselné.

A világ egyik diplomáciai fővárosának tartott Genf február végén már adott otthont az iráni-amerikai közvetett tárgyalások egyik fordulójának.

Magyar ember Magyar Szót érdemel