2024. május 12., vasárnap
VÁLASZTÁSOK 2022

Növényvédelemi képzés a gazdáknak

Szerződést kötöttek Zentán a programban résztvevőkkel

Kedden délelőtt Zentán a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége és a Pro Scientia Naturae Alapítvány által, a vajdasági magyar gazdálkodók számára szervezett akkreditált növényvédelmi képzés ünnepélyes szerződés-aláírására került sor harminc termelővel.

Ez a harmadik meghirdetett köre ennek a képzésnek, melyre ezúttal kétszer annyian jelentkeztek mint előzőleg.

A Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége székházában Nagy Miklós, a VASZ elnöke köszöntötte a jelenlévőket, majd átadta a szót Lengyel Lászlónak, a Pro Scientia Naturae Alapítvány vezetőjének, aki elmondta, hogy ez egy akkreditált képzés, amit az alapítvány állított össze.

– Államilag elismert képzésről van szó, mely hivatalos tanúsítványt biztosít a résztvevőknek. Integrált növényvédelem a továbbképzés neve, gyakorlatilag a növényvédelemhez tartozó korszerű környezet- és egészségvédő technológiáknak a használatáról szól. Az időtartama 187 óra, aminek az egyik fele gyakorlat, a másik fele elmélet. Az utóbbit digitális formában is át tudjuk adni a jelentkezőknek, a gyakorlati részt pedig a topolyai mezőgazdasági iskola, illetve a zentai mezőgazdasági állomás partnerintézményeinknél végzik majd el. Ez a harmadik meghirdetett köre ennek a képzésnek, és most kétszer annyian jelentkeztek, mint előzőleg. Mind a harminc helyünk betelt, és azt tapasztaljuk, hogy az emberek egyre tudatosabban vállalják, hogy felnőttkorban is képezik magukat. Az új technológiákat, a vegyszereket, az előírásokat, a folyamatosan változó feltételeket csak úgy tudják követni, ha tanulnak, ha részt vesznek ilyen eseményeken. Ezeket képzéseket partnerségben szervezzük a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségével, ami azért fontos, mert a szövetség egész Vajdaság területét lefedi a falugazdász-hálózatával. A gazdák kérdéseit, tapasztalatait, meglátásait eljuttatják hozzánk, és ezáltal mi is fel tudunk készülni. A VASZ-szal való együttműködés teszi sikeressé ezeknek a programoknak a lebonyolítását – fogalmazott Lengyel László.

A képzésre kétszer annyian jelentkeztek, mint előzőleg (Fotó: Gergely Árpád)

A képzésre kétszer annyian jelentkeztek, mint előzőleg (Fotó: Gergely Árpád)

Torda Márta, a budapesti Agrárminisztérium Kárpát-medencei együttműködések főosztályának a vezetője kiemelte, hogy nagyon jó kapcsolatot ápolnak a helyi szervezetekkel, és hangsúlyozta, hogy az ilyen képzések elősegítik a szülőföldön maradást.
– Tíz éve van kapcsolatunk a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségével, mely rendkívül fontos munkát végez Vajdaságban. Ennek az egyik alappillére a képzés, amelyeken a gazdák bővíthetik tudásukat. A Pro Scientia és a VASZ közösen szervezték meg ezeket a felnőtt-továbbképzéseket, és úgy látjuk, a termelők is rájöttek, hogy rendkívül fontos tudáshoz és információhoz jutnak hozzá azáltal, hogy részt vesznek ezeken a programokon. Mi anyagilag és szakemberekkel is támogatjuk a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségét, ha szükséges – mondta Torda Márta.

Fremond Árpád, a VMSZ parlamenti képviselője elmondta, hogy a VMSZ mindent megtett annak érdekében, hogy a két ország között ilyen jó kapcsolat legyen, továbbá kiemelte, hogy a VASZ olyan szervezet, amely összefogja a vajdasági termelőket, és segíti őket a fejlődésben.
– Egyszer, ha csatlakozunk az unióhoz, akkor a mezőgazdasági termelők lesznek a legnagyobb nyertesek, hiszen egy fejlett rendszerhez csatlakozhatnak majd. Kiváló együttműködésünk van a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségével és az Agrárminisztériummal is. Az utóbbi időben hidat próbáltunk képezni a belgrádi mezőgazdasági és a budapesti agrárminisztérium között. Nagyon jó, hogy ilyen szakmai továbbképzéseket szerveznek magyar nyelven a vajdasági gazdák számára. Változnak a törvények, a különböző vegyszerek használatát illetően, valamint a permetezőgépeket is műszaki ellenőrzésnek kell majd alávetni, ezért fontos, hogy fejlesszék magukat a termelők, és mindig naprakész információval rendelkezzenek – fogalmazott Fremond Árpád.

A gazdák igényt tartanak a képzésekre (Fotó: Gergely Árpád)

A gazdák igényt tartanak a képzésekre (Fotó: Gergely Árpád)

A rendezvényen a termelők aláírták a szerződéseket, majd állófogadással vendégelték meg a jelenlévőket.

Kalmár Éva tornyosi termelő fontosnak érezte, hogy jelentkezzen erre a képzésre, mivel földműveléssel foglalkozik, és maga vezeti a 74 hektáros gazdaságát.

– Egy ismerőstől hallottam róla, és én is éltem a lehetőséggel. Számomra fontos a fejlődés, a növényvédelem, a környezetvédelem, és remélem, sok új dolgot meg fogok itt tanulni – mondta Kalmár Éva.

Kobrehel Ervin, a képzés egy másik résztvevője elmondta, hogy ez nagyon jó program minden gazda számára.
– Azért iratkoztam be, hogy fejlesszem a tudásomat, hiszen egyre nagyobb kihívások elé néz a mezőgazdaság. Olyan tanulmányokkal kell foglalkozni, ami segíti a jobb minőségű és bővebb termelést – mondta Kobrehel Ervin. @sz = hat