2025. július 8., kedd

Egy biciklitúra képei

Két keréken Bukovinából Székelykevéig
A kételkedőket megcáfolva a budapesti Simon Enikő végigkerekezett Az idén újra Bukovinából rajtolt a hagyományos Székely Tour kerékpáros karaván. A székelykevei Tinet Ifjúsági Klub szervezésében 19 bringázó és öt kísérő, húszórai autózás után ért Szucsavába, Bukovina fővárosába. A székelyek által lakott Ötfalu (Hadikfalva, Andrásfalva, Istensegíts, Fogadjisten és Józseffalva) körbejárása után mintegy 900 km-t bicikliztek Székelykevéig. Vatra Dornei, Beszterce, Kolozsvár, Nagyenyed, Piski, Koránsebes és Versec érintésével augusztus 9-én értek célba.
Útközben
A Tordai hasadék a bátrabbak zarándokhelye
Székelykevén, a célba érés után
Vajdahunyad várát tovább csinosítják

Nem semmi vasárnaptól vasárnapig végigbringázni 900 kilomátert, pláne a Kárpátokon és az erdélyi hegyvidéken keresztül. A naponta megtett több mint száz kilométeres „adag” mellett az embernek nem sok ideje marad nézelődésre, fényképezésre. A szálláshelyen néhány óra marad a település megismerésére, de ilyenkor fontosabb az étkezés, a pihenés, a meleg víz, az ágy, hogy a szobában ne legyen szúnyog, meg a bringa fölkészítése másnapra. Nyilván ezért van az, hogy a túra résztvevői évről évre Erdélyt járják, de még senki sem unta meg, hisz mindig van új látnivaló.

Románia az utóbbi években rengeteget változott, amit a kerékpározók abból is éreznek, hogy már minden szálláshelyen van meleg víz, még ott is, ahol néhány évvel ezelőtt hideg sem volt. Az utak egyre jobbak, a mosdók tisztábbak, az ember pedig a legkisebb településen is megveheti a legszükségesebb élelmiszert. Ott is, ahol korábban kenyér sem volt. Rengeteg az új autó és munkacsarnok. Itt-ott látni szemetet, és sok még a lepusztult tömbház. Az emberek többsége nincs elragadtatva Európával, mégsem panaszkodik. Úgy tűnik, hogy a lendület még viszi őket, és a gazdasági világválság az egyszerű ember számára ott még nem tűnik olyan félelmetesnek. Van optimizmus és bizakodás, nyilván, mert nemrég még a mostaninál sokkal nehezebben éltek. Románia lakossága is öregszik, habár mostanság kevesebb fiatal távozik az országból. Azt is tapasztaltuk a nagyobb városokban, hogy a fiatalok nagy része beszél angolul. A külföldön élők azonban nehezen szánják rá magukat a hazatérésre.

A kilométerek „őrlése” közben láttunk is valamit. Egy kis letérővel Moldvában megtekintettük a Chacica sóbányát, amelynek tavában egykor az ország diktátora csónakázott, a hozzánk csatlakozó két székelyföldi bringázónak, Bartalis Szabolcsnak és Bot Andrásnak köszönhetően pedig megismerhettük Közép-Európa legnagyobb tőzeglápját, amely húsevő növényéről ismert.

Első erdélyi szálláshelyünk Beszterce volt, ahol a magyarság lélekszáma tíz százalék alatti. Az ott élők legnagyobb gondja az anyanyelvi oktatás megőrzése. Mint a Beszterce Művelődési Alapítványban hallottuk, náluk is van példa arra, hogy a magyar szülők román iskolába íratják gyereküket. Még egy Rákóczy vezetéknevű családban sem beszélnek magyarul. Ismerős helyzet. Közben megtekintettük a 74 méteres evangélikus templomot, amelynek faállványai meggyulladtak a felújítás idején, de külföldi (főleg német) segítséggel 2010-ig talán befejezik a restaurálását.

Kolozsváron a felújítás miatt nem fényképezkedhettünk le Mátyás király szobra előtt, a néhány óra alatt csak a város pezsgő életét tapasztalhattuk. Sok a külföldi, találkoztunk amerikai világjáró bringázóval és a világvégét jósoló indiai szikhkel is. Másnap megtekintettük a Tordai hasadékot, amelyhez egy jó út nagyon hiányzik, ami persze nem zavarja a hegymászókat és az extrém sportok kedvelőit. A nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban volt a következő szálláshelyünk, ahol mintha megállt volna az élet. Az USA-nál és a Francia Forradalomnál is régebbi magyar iskolaközpont siralmas állapotban van. Az 1622-ben létrehozott intézmény történelme folyamán állandóan a fennmaradásáért küzdött, kezdve a törökdúlástól az elrománosítási kísérletekig. Így van ez napjainkban is. Most újra a református egyház tulajdona, amelynek azonban komolyabb felújításra nincs pénze, az állam viszont csak a tanárok fizetését biztosítja. Jelenleg az iskolaközpontnak hétszáz tanulója van.

Másnap már Piskin voltunk, a katolikus egyház vendégeiként, a bőséges vacsorát pedig a falusi turizmus úttörőinek számító csernakeresztúriak hozták. Nem bántuk meg, hogy a fáradság ellenére elsétáltunk a Maros menti, legrégebbi erdélyi botanikus kertbe, ahol Kazinczy Ferenc költő kedvenc pihenőhelye volt. Utolsó romániai szálláshelyünk a karánsebesi ortodox papnevelde kollégiuma volt. Előtte megcsodáltuk Vajdahunyad várát, akárcsak az ottani cigányok villáit.

Versecen leróttuk kegyeletünket kollégánk, a tragikusan elhunyt Hegyesi Dušan sírjánál, közben megemlékeztünk az egy hónappal ezelőtt eltávozott veterán pećinci Stanislav Živkovićról is. Székelykevén, búcsúzkodáskor pedig már sokan afelől érdeklődtek, hogy jövőre merre biciklizünk.

Magyar ember Magyar Szót érdemel