2024. május 13., hétfő

Szerdától kisérettségi

A szülők és a diákok mindent nyomon tudnak követni egy online platform segítségével

Jövő héten záróvizsgáznak a szerbiai nyolcadikosok. Az anyanyelvi tesztre szerdán, a matematikára csütörtökön, a választott tantárgy tesztlapjainak kitöltésére pedig pénteken kerül sor 9 és 11 óra között. Ez utóbbiról a tanulók már év elején döntöttek. Ennek értelmében a diákok 38 százaléka választotta a biológiát, ezt követi a földrajz 29 százalékkal, a történelem pedig 16 százalékkal. A végzősök 9 százaléka döntött a kémia mellett, 8 százalékuk pedig a fizikára voksolt.

Szabó Gábor, a csantavéri Hunyadi János Általános Iskola igazgatója részletesen beszámolt lapunknak a záróvizsga lebonyolításával kapcsolatos tudnivalókról.

– Intézményünkben a kisérettségire való felkészítés már szeptemberben elkezdődött. A tanáraink mindent megtesznek, hogy az 52 nyolcadikos diák minél eredményesebben megírja a teszteket és bejusson a kívánt középiskolába. Március végén megtartottuk a próba-kisérettségit, ahol agyerekek különböző technikai részletekkel, az űrlap kitöltésének a folyamatával is megismerkedhettek, valamint a tesztlapok megírása után, az eredményeik alapján felmérhették a tudásukat, illetve kaptak egy áttekinthető képet arról, hogy hol vannak még hiányosságaik – mondta az igazgató, majd hozzátette, hogy a tanév befejeztével a diákok kötelesek még tíz felkészítő órán részt venni, hogy minél jobban és ügyesebben teljesítsenek a jövő heti a záróvizsgán. A nyolcadikosok kisérettségijét lebonyolító Oktatási és Nevelési Minőségellenőrző Intézet honlapján egyébként 4200-nál több feladat található, amellyel a magyar nyelv, a matematika, a fizika, a kémia, a biológia, a történelem és a földrajz tantárgyak tesztjeinek megoldásával gyakorolhatnak a végzős tanulók.

– A kisérettségi folyamata a következőképpen zajlik: Minden iskolabizottság elnöke szerdán, csütörtökön és pénteken reggel hat órakor felveszi a teszteket egy gócponton, melyet városi, községi szinten határoznak meg. Az előző években csakis rendőri kisérettel utazhattunk a feladatlapokkal, főleg tavaly, amikor bombariadók is voltak. Az idén sem járunk el másképp, hiszen mindenféleképpen jelentenünk kell a rendőröknek, amikor elindultunk vissza az iskolába a biztonsági zsákokban, vagy dobozokban lévő tesztekkel, amit tilos kibontanunk egészen fél 9-ig. Ezt követően egy közjegyző – aki egy másik intézményből érkezik hozzánk, és azért felügyel, hogy minden törvényesen valósuljon meg –, kamera felvételt készít, miközben az iskolabizottság elnöke kiosztja a teszteket a felügyelő tanároknak, akik szintén más intézmények megbízott pedagógusai. Miután megkapták a gyerekek a feladatlapokat, 9 órakor az egész országban elindul a hivatalos tesztírás. A kisérettségire a diákoknak két óra hossza áll a rendelkezésükre. Az első és az utolsó fél órában a nyolcadikosok nem jöhetnek ki a tornateremből, a köztes időben viszont indokoltan, rövid időre bárki elhagyhatja a termet. A tesztírás időszakában az iskola területén nem tartózkodhat senki az ügyelő tanárok és az igazgatón kívül. Miután lezajlott a záróvizsga az iskolai bizottság elnöke visszaviszi a feladatlapokat az említett gócpontra, s ezeket azonnal be szkennelik az illetékesek. Ezt követően a teszteket egy portálon keresztül véletlenszerűen továbbítják a megbízott tanároknak javításra. Az előzetes eredményeket pedig már szombaton meg tudják tekinteni a diákok a mojasrednjaskola.gov.rs. oldalon és az iskolában. Mindeközben az intézményekben megtörténik a pontszámok és az átlageredmények bevitele – magyarázta Szabó Gábor, majd hozzátette, hogy a szülőknek, illetve a tanulóknak természetesen jogukban áll fellebbezni is. Ugyanakkor abban az esetben, ha valaki valamilyen oknál fogva nem tudott részt venni a kisérettségin, pótzáróvizsgára is van lehetősége valamikor augusztus folyamán.

A kisérettségi feltételeinek változásával a három teszt pontozása is változott. Az anyanyelvi és matematikateszten legtöbb 14-14 pontot érhet el a diák, a választott tantárgyból pedig maximum 12-őt. Összesen maximum 100 pontot lehet a középiskolai beiratkozáshoz összegyűjteni. Rangsoroláskor a záróvizsgán elért pontszám (legfeljebb 40 pont), az általános iskola 6-8. osztályában elért átlageredmény (maximum 60 pont) és a versenyeredményeket veszik figyelembe a gimnáziumok és a szakközépiskolák esetében is. Kivételt azok a művészeti és tehetséggondozó középiskolák jelentenek, ahol felvételi vizsgán elért pontszám is lényeges eleme az összpontszámnak.

A záróvizsga után a szülők vagy a portálon online módon, vagy pedig az általános iskolában, írásban adhatják le az ún. kívánságlistát, melyre legfeljebb 20 középiskolai szakot tudnak beírni. A számítógépes rendszer a diákokat rangsorolja a pontjaik és a kívánságlista alapján, és ezt követően beiratkozhatnak személyesen a középiskolában. A második körben oda jelentkezhetnek majd be, ahol maradt hely. A magyar tannyelvű osztályokban a nyár folyamán még lesz alkalom átiratkozásra is.

A záróvizsga előzetes eredményeit 25-én, vasárnap tekinthetik meg a nyolcadikosok a mojasrednjaskola.gov.rs. oldalon. Ugyanezen a portálon fogadják a záróvizsga eredményeire vonatkozó fellebbezéseket is vasárnaptól hétfő délután 3 óráig, míg személyesen az iskolában hétfőn 8-tól 15 óráig. A kisérettségi végleges eredményeit e hó 28-án, szerdán teszik közzé. A középiskolák kiválasztásához tartozó kívánságlistát a portálon keresztül, vagy az iskolában papír formában is be lehet majd nyújtani 29-én és 30-án, azonban július 2-ig még lesz lehetőség a változtatásra, kiegészítésre is. A portálon július 3-án teszik közzé a diákok ranglistáját, a középiskolák oktatási profilja és iránya szerint szétosztva. A középiskolákba való beiratkozást is teljesen elektronikus úton lehet elvégezni az említett portál segítségével.