Az oktatási minisztérium megkezdte a 2025/2026-os tanévre szánt, a nemzeti kisebbségi nyelveken készült tankönyvek kiszállítását a szerbiai általános iskolákba. A program keretében 204 különféle kiadvány jut el 163 iskolába, amelyekben összesen több mint 28 ezer diák tanul anyanyelvén.
A magyar, román, ruszin, horvát, bosnyák, bolgár, szlovák és albán nyelveken készült tankönyveket a belgrádi Tankönyvkiadó Intézet adta ki, és ezek különféle kötelező tantárgyakat fednek le. Az anyanyelvű oktatás jogát a szerbiai alkotmány és vonatkozó törvények garantálják, a kiadványok pedig teljes egészében díjmentesen jutnak el a tanulókhoz.
A minisztérium ezzel nemcsak a nyelvi sokszínűséget támogatja, hanem az esélyegyenlőséget is erősíti az oktatás terén.
Jerasz Anikó oktatási államtitkár lapunknak a következőket nyilatkozta:
– Tegnap megkezdődött a belgrádi Tankönyvkiadó Intézet kis példányszámú könyveinek a kézbesítése a kisebbségi nyelven is oktató általános iskolákba.
Szerbia pillanatnyi nehéz politikai helyzete és oktatási válsága mellett sem törpülhetnek el azok az oktatásfejlesztési eredmények, amelyek az oktatási minisztérium emberi és kisebbségi jogi oktatásfejlesztéséért felelős részlege hónapok óta tartó előkészítő munkájának köszönhetően valósultak meg. Mindez számunkra, a magyar közösség számára hatalmas fontosságú, hiszen a 2025/2026-os tanévben térítésmentesen juthatnak hozzá diákjaink a belgrádi Tankönyvkiadó Intézet által az általános iskolák kisebbségi nyelven kiadott, úgynevezett kisebb példányszámú tankönyveihez. Ez a tevékenység és a leírt eredmények a Vajdasági Magyar Szövetség politizálásának köszönhetőek, vagyis annak, hogy az oktatási minisztériumban a VMSZ államtitkári szinten képviseli közösségünk érdekeit.
A magyar anyanyelvű oktatás szempontjából 37 ilyen jellegű magyar szerzői tankönyv szerepel a tankönyvkiadó listáján: az ábécéskönyvtől kezdve az anyanyelvi írás és olvasás tankönyvein, gyakorlófüzetein, munkalapjain, a zenekönyveken át egészen a képzőművészeti, valamint a történelemoktatást kiegészítő, a magyar nemzeti múltról és Magyarország történetéről szóló tankönyvekig.
A már korábban bevezetett szociális alapú ingyenes tankönyvellátás kiterjesztése a kisebb példányszámú kisebbségi tankönyvek minden egyes felhasználójára – az esélyegyenlőség kiszélesítésének újabb szép példája. Az oktatási minisztérium szerint ez részben a családok támogatásának eszközeként is magyarázható. Az újabb intézkedés eredményeként a jövő tanévben összesen 204 tankönyv válik térítésmentessé a magyar, a bosnyák, a bolgár, a horvát, a szlovák, a román, a ruszin és az albán nyelven tanuló általános iskolás diákoknak.
Az előttünk álló kevesebb mint két hétben 75 magyar nyelven is oktató általános iskolába, valamint további 3 magyar nyelven is oktató speciális iskolába juttatja el az említett kiadványokat az oktatási minisztérium, amely 10.259 tanulónak biztosítja térítésmentesen a tankönyveket, ezeket a diákok a 2025/2026-os tanév első napján, szeptember 1-jén kapják kézhez iskoláikban – mondta Jerasz Anikó.

Nyitókép: Jerasz Anikó oktatási államtitkár