2025. július 3., csütörtök

Sikeres volt a kisérettségi

Dejan Vuk Stanković: Az elért eredmények valamivel jobbak a tavalyiaknál, ez az oktatás folytonosságát mutatja

Az általános iskolák nyolcadik osztályos tanulói a kisérettségin – a színes forradalom okozta áldatlan körülmények ellenére is – jobb eredményt értek el, mint a múlt tanévben – emelte ki Dejan Vuk Stanković oktatási miniszter tegnapi sajtótájékoztatóján. Szavai szerint az, hogy az oktatási rendszer beomlasztására irányuló minden kísérlet ellenére az idei záróvizsga ilyen sikeres volt, azt bizonyítja, hogy a diákok tanulni szeretnének. Pénteken derül ki, hogy az elért eredmények alapján ki melyik középiskolába iratkozhat be. Az egyetemek esetében ez még függőben van, a miniszter kiemelte, a kormány egyelőre még nem döntött arról, hogy a negyedikes középiskolások mikor iratkozhatnak be az egyetemi karok első évére, ugyanis mint kiemelte, vannak fakultások, amelyek még nem kezdték meg az elmulasztott tananyag pótlását.

Dejan Vuk Stanković – részletezve az elért eredményeket – elmondta, hogy a diákok anyanyelvből a maximálisan megszerezhető 20 pontból átlagban 11,54 pontot, matematikából pedig 11,63 pontot értek el. A kisértettségi lebonyolításával megbízott országos bizottság által kiadott adatok alapján, amely külön elemezte a kisebbségek által elért eredményeket, azok a diákok, akik magyar nyelven tettek záróvizsgát, magyar nyelvből átlag 10,32 pontot értek el,  matematikából pedig 9,14-et. A legjobb eredményt a választott tantárgyból mutatták fel a tanulók, a magyar nyelven tanuló diákok átlageredménye 12,06 pont volt.

Az oktatási miniszter ugyanakkor kitért arra is, hogy a szerbiai tanulók – függetlenül attól, hogy milyen nyelven folytatják tanulmányaikat – a választott tantárgy esetében kémiából és fizikából érték el a legjobb eredményt, hiszen ezeknek a tantárgyaknak az átlagpontszáma meghaladta a 15 pontot.

Dávid Csilla felvétele

Dávid Csilla felvétele

Hivatalos adatok szerint a legtöbb nyolcadikos diák – a kisérettségizők 46,47 százaléka – az idén a földrajzot választotta harmadik vizsgaként, míg 31,46 százalékuk biológiából, 8,82 százalékuk történelemből, 6,94 százalékuk kémiából és 6,32 százalékuk fizikából vizsgázott. A magyar tannyelven tanuló diákok is a választott tantárgyak közül fizikából értek el kiemelkedő eredményt, ugyanis az átlagpontszám a harmadik vizsgán 13,90 pont volt, kémiából pedig 13,03 pont, míg biológiából 11,52 pont, történelemből 11,48 pont, míg földrajzból 11,37 pontot gyűjtöttek be.

A miniszter szavai szerint a diákok 99,7 százaléka úgy döntött, hogy a nyolcadik osztály elvégzése után folytatni fogja a tanulmányait. Kitért ugyanakkor arra is, hogy két olyan profilt nyit meg a minisztérium a jövő tanévben, amelyeket fontosnak tart, mégpedig mikrobiológiai élelmiszer-technikus szak is nyílik, hiszen mint Stanković kiemelte, Szerbia mezőgazdaságában és élelmiszeriparában a jövőben is nagy lehetőségek rejlenek. A másik szak, ami újnak számít, az a hulladékgazdálkodási technikus szak. Kiemelte ugyanakkor azt is, hogy vannak bizonyos szakok, amelyek iránt az elmúlt években jelentősen csökkent az érdeklődés, miközben a munkaerőpiac igényt mutat bizonyos szaktudás iránt, így egyes szakirányokat a piaci igényekhez igazítottak. Ezek egyike a vegyészeti laboráns szak, de lesz művészeti keramikus szak, valamint színpadi jelmezszabó szak is.

A sajtótájékoztatón kiderült, hogy az e-Uprava (e-Közigazgatás) platformon keresztül a Moja srednja škola (Az én középiskolám) alkalmazás sokban megkönnyítette a szülők kötelezettségeit és a kisérettségi lebonyolítását. Mint kiderült, a szülők kétharmada a választott tantárgyat éppen ezen a platformon választotta ki gyermeke számára. Az ehhez szükséges szoftvert teljes egészében az Alkalmazott Tudományok Kara szakemberei dolgozták ki, és ők fejlesztik azt folyamatosan, és mivel a teszteken szerzett eredményeket, vagyis a diák által adott válaszokat össze lehet hasonlítani a helyes válaszokkal, jelentős mértékben lecsökkent a szülők által benyújtott panaszok száma is.

Mihailo Jovanović, az e-Uprava igazgatója bejelentette, további fejlesztéseket terveznek, hogy az adott rendszerbe a zene- és balettközépiskolákat is bekapcsolják, ahogy a speciális középiskolákat is.

A sajtótájékoztatón kiderült, hogy a tanulókat az elért pontszámaik alapján tegnap és ma sorolják be azon középiskolák valamelyikébe, amelyeket a kívánságlistájukon feltüntettek. Tapasztalatok szerint a tanulók legtöbbször abba a középiskolába, illetve szakra iratkozhatnak be, amelyet az első három helyen tüntettek fel. A végső eredményt pénteken teszik közzé.

AZ ELSŐÉVES HALLGATÓK BEIRATKOZÁSÁRÓL

Újságírói kérdésre, miszerint az elsőéves hallgatók mikor iratkozhatnak be az egyetemei karokra, Dejan Vuk Stanković kiemelte, a kormány még ezzel kapcsolatban nem hozott döntést. Szavai szerint fontos volt, hogy a tanulók bizonyítványt kapjanak a 7 hónapja tartó blokádok után, ugyanakkor sikeres értettségi vizsgát tegyenek, és most már csak az egyetemi karoknak kellene lezárniuk a tavalyi tanévet. Vannak egyetemek, amelyeknek 14 hét tantervét kell összesűríteni, hogy bepótolhassák az elmulasztott időszakot. A vizsgákat pedig a törvény rendelkezései szerint csak az egyetemi karok épületében tarthatják meg, ami külön kihívást jelent a dékánok számára. Kihangsúlyozta, a politikát külön kell végre választani az oktatástól.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Beta