Prof. dr. Vladan Đokić, a Belgrádi Egyetem rektora pénteken a Bűnügyi Rendőrségi Igazgatóságon (UKP) folytatott csaknem háromórás kihallgatás után a sajtónak úgy nyilatkozott, hogy ez az eljárás „az egész akadémiai közösség elleni feljelentésnek” számít azért, mert küzd az országon belüli változásokért és az igazságtalanság leküzdéséért. Ahogy a rektor elmondta, előző nap kapott értesítést, hogy jelentkezzen a rendőrségen az ellene tett bűnvádi feljelentés miatt. Korábban a hatalmi koalíció számos tisztségviselője jelölte meg célpontként a médiában a rektort, s lejárató kampányt kezdett ellene felelősnek tartva az ország rendjének „erőszakos felforgatásáért”.
– Tiszteletben tartva az állam törvényeit, eljöttem, vallomást tettem. Kijelentettem, hogy – véleményem szerint – nem követtem el semmilyen bűncselekményt. Ezt a bűncselekményt nekem róják fel, de az akadémiai közösség minden tagjának is, akik hónapok óta próbálnak artikulálni egy változást, fontos döntéseket hozni, amelyeknek a szükségességét az egyetemisták kezdeményezték, a professzorok és az ország polgárai pedig támogatták – mondta el a meghallgatást követően a sajtónak.
Köszönetet mondott mindenkinek, aki eljött, és mindazoknak, akik támogatást nyújtanak neki ezekben a napokban.
– Nem tudom, hogyan folytatódik majd az eljárás. Ez egy feljelentés minden dékán, diák, professzor, a teljes akadémiai közösség ellen. Remélem, hogy az akadémiai közösség egységes és összetartó marad – fogalmazott.
A belgrádi Bűnügyi Rendőrségi Igazgatóság épülete előtt nagyszámú polgár gyűlt össze, akik azt skandálták: „Nem adjuk a rektort!". Számos kollégája is jelen volt. Azért gyűltek össze, hogy támogatásukról biztosítsák Đokićot, akit hivatali visszaélés bűncselekménye miatt idéztek be kihallgatásra az előzetes nyomozási eljárás során.
A polgárok egy csoportja, akik a támogatására szervezett tüntetésen vettek részt, pénteken Újbelgrádban az UKP épülete előtt tisztelegtek az újvidéki vasútállomás bejárat feletti védőtetőjének leszakadása során életüket vesztett áldozatok előtt. Csendben álltak 11.52-től 12.08-ig, csatlakoztak hozzájuk az arra járó polgárok is. „Ecce Homo. Nem adjuk a rektort!" és „Gépészek a gépezet ellen" feliratú transzparenseket tartottak. A csendes megemlékezés alatt a forgalmat leállították.
Számos kommentár hangzott el pénteken a rektor beidézése kapcsán. Biljana Stojković, a Biológiai Kar tanára szerint az akadémiai közösség elleni elnyomás folytatására lehet számítani, elképzelhető, hogy további akciók lesznek a rektor és más tanárok, dékánok ellen is, a letartóztatás sem kizárható, mert, mint mondta, az államvezetőségnek nem maradt más hátra, minthogy megkísérelje szétforgácsolni az egyetemi közösséget, mely nyíltan kiállt a hallgatók követelései mellett. Az államfőnek, mint mondta, az a terve, hogy teljes összeomlást idézzen elő az egyetemeken, ami még Vojislav Šešeljnek sem sikerült az 1998-as törvény elfogadása után. Filip Ejdus, a Politikatudományi Kar tanára megfélemlítést lát a történtek mögött, melynek az a célja, hogy elérje, minden tanár mondjon le a demokráciáért és szabadságért folytatott harcról. Nem fog menni, fűzte hozzá.

Nyitókép: Prof. dr. Vladan Đokić nyilatkozik kihallgatását követően (Screenshot/N1)