2024. október 14., hétfő

Sztrájkot és tiltakozást jelentettek be

Slavica Đukić-Dejanović: Az állam nem adhat a pedagógusoknak 12 százaléknál nagyobb fizetésemelést

Négy reprezentatív pedagógus szakszervezet sztrájkot és tiltakozást jelentett be Belgrádban mára, azaz október 2-ára. Azt követelik, hogy a kezdő tanári fizetés legyen egyenlő a szerbiai átlagbérrel, módosítsák a koefficiensekről szóló rendeletet, sürgősségi eljárásban változtassák meg a büntető törvénykönyv rendelkezéseit, és fizessék ki az újévi bónuszokat az oktatási dolgozóknak – közli az N1.

Slavica Đukić-Dejanović oktatási miniszter az újságírókhoz fordulva kijelentette, egyetért azzal, hogy évtizedek óta nem megfelelő a pedagógusok anyagi helyzete, de a tavalyi 31 százalékos emeléssel elindultak a megoldás felé. A pedagógus szakszervezet képviselővel tegnap megtartott tárgyalás kapcsán hozzátette, hogy a jövő év januárjára beharangozott 12 százalékos emelés a maximális, ami jelenleg lehetséges, de nem jelenti azt, hogy ez egy végleges limit. Mint azt hozzátette, az állam jelenleg nem rendelkezik elegendő pénzeszközökkel a nagyobb fizetésemeléshez. Az oktatási miniszter azt is kifejtette, hogy az állam és a minisztérium álláspontja továbbra is az, hogy a pedagógusok fizetését fokozatosan, évről évre növeljék, és külön kiemelte, hogy pedagógusok így is prioritást élveznek, abból a szempontból, hogy csak az ő fizetésük emelkedik kétjegyű számmal, más tanügyi dolgozók esetében ez nyolc százalék lesz. Azt is hangsúlyozta, hogy a pedagógusok kezdő fizetése a szerbiai átlagbér 94 százalékát teszi ki, az átlagbér összegével való kiegyenlítésre pedig jövőre sor kerülhet. Slavica Đukić-Dejanović azt is taglalta, hogy az elkövetkezőkben az oktatás más szegmenseiről is gondol tárgyalni, egyebek közt a pedagógusi munka körülményeiről, a továbbképzésekről és a biztonságról. Az oktatási miniszer arra is emlékeztette az érintetteket, hogy úgymond terítéken a törvénymódosítás, és már az év végén döntés születhet arról, hogy  – ami a biztonságot illeti –, a pedagógusok státusza egyenlő legyen az ügyvédekével. Slavica Đukić-Dejanović újságírói kérdésre válaszolva arra is kitért, hogy a társadalmunk fontos lépéseket tett a nemzeti identitás ápolása és mások elfogadása terén, de sokat kell még dolgozni azon, hogy az egészségügy és a tanügy költségvetése kielégítő legyen, ez pedig egyáltalán nem könnyű feladat. Az oktatási miniszter végül leszögezte, további dialógusra invitálja a pedagógusokat – írta az N1.

A négy pedagógus szakszervezet képviselői tegnap két tárgyalást is folytattak az állam képviselőivel, ami kapcsán azt jelentették ki az újságíróknak, hogy nem történt előrelépés, az állam kitart a 12 százalékos fizetésemelésnél, a szakszervezet pedig kiáll amellett, hogy a fizetésemelés ne legyen egyenlőtlen, és minden tanügyi dolgozóra vonatkozzon. Ahogyan azt előrevetítették, sokan nem fognak ma dolgozni és csatlakoznak a belgrádi sztrájkhoz. Srđan Slović, a szakszervezetek egyik képviselőjének elmondása szerint, az állam részéről süket fülekre találtak, nem reagálnak az érveikre, arra sem, hogy a környező országokban mindenhol nagyobb a tanárok fizetése, azokban is, ahol a számok nem mutatnak gazdasági növekedést. Srđan Slović azt is hozzátette, hogy kitartanak a követeléseik mellett, ez az egyetlen módja annak, hogy elérjék a céljaikat – olvasható az N1 oldalán.

Nyitókép: Pixabay.com