2024. április 27., szombat

Lexikális tudás helyett kreativitás

A soproni Balogh Andrea, Waldorf-pedagógiával foglalkozó pedagógus tartott előadást a szabadkai tanítóképzőben

A szabadkai Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete szervezésében tegnap a soproni Balogh Andrea, Waldorf-pedagógiával foglalkozó pedagógus mintegy 50 egyetemistának és 70, Vajdaság számos településéről érkezett pedagógusnak tartott színes és tartalmas előadást Waldorf-pedagógia a gyakorlatban címmel. A rendezvénynek a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar adott otthont, ahol a hallgatók egyebek mellett betekintést nyerhettek a Waldorf-óvoda működésébe, megtudhatták, hogy mire helyezi a hangsúlyt, milyen fontos támpontjai vannak, illetve azt is, hogy hogyan és milyen irányelvek mentén halad a tevékenysége. A vendégelőadó ugyanakkor szakmai módszereket is megosztott az egyetemistákkal, akik majd a jövőben néhányat be is építhetnek a mindennapi óvópedagógiai munkájukba.
Mint megtudtuk, napjainkra a Waldorf-mozgalom Magyarország legnagyobb és egyben legrendezettebb alternatív pedagógiai hálózatává vált. Rendelkezik saját kerettantervvel, óvodapedagógiai programmal, pedagógiai szolgáltató intézettel, országos képviseleti szervvel, pedagógus-képzésekkel és minőségbiztosítási rendszerrel. Az anyaország 46 Waldorf-iskolájába és 57 óvodájába jelenleg több mint 9500 gyermek jár. A 103 intézményben mintegy 1000 pedagógus dolgozik.
A Waldorf-pedagógia emberközpontú pedagógiai megközelítés, mely az antropozófia nevű szellemi mozgalom alapítójának, az osztrák Rudolf Steinernek az oktatási filozófiáján alapul. Célja, hogy módszerével és neveléselméletével a gyermekek egészséges fejlődését támogassa. Ennek érdekében teljes mértékben tekintetbe veszi az életkori sajátosságokat és az adott korhoz tartozó fejlődési törvényszerűségeket. A testi, lelki és szellemi adottságok fejlesztésére egyformán hangsúlyt fektet az egységes művészeti, gyakorlati és intellektuális képzés útján. Középpontjában a gyerek teljes személyiségének fejlesztése áll, ahol az oktatás nem pusztán a tudás átadására, hanem a kreativitás, az empátia és a kritikus gondolkodás fejlesztésére összpontosít.
– A Waldorf-iskolákban a tanulás sokkal inkább a felfedezésen és a kreatív tevékenységeken alapul, mint a merev tanterveken. Tehát nem a lexikális tudásra helyezi a fókuszt, sokkal inkább a kreativitáson keresztül tanít, figyelembe veszi a gyermek életkorát és fejleszti a gyermekben rejlő kiemelkedő képességeket. Az a gyermek, aki befejezi ezt az iskolát, kreatív és rugalmas felnőtté válik – emelte ki Balogh Andrea.

Nyitókép: A rendezvényen mintegy 70 pedagógus vett részt / Dér Dianna felvétele